Karaman'da doktorlardan iş bırakma eylemleriyle ilgili basın açıklaması

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekimsen) Karaman İl Temsilciliği Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi önünde iş bırakma eylemleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Hekimsen Karaman İl Temsilcisi Dr. Enes Koçluk, Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi önünde iş bırakma eylemleriyle ilgili basın açıklamasında şunları söyledi

"Meslektaşlarının katılımı ile konu ile ilgili olarak şunlar söylendi; Biz hekimiz; dil din ırk ayırt etmeden yalnızca hastaların şifası için uğraşan. Biz hekimiz; gece gündüz özveri ile çalışan. Biz hekimiz; insanların en muhtaç olduğu anda destekçisi olan. Biz hakkı ödenmesi gereken ancak yıllardır oyalanan, alay edilircesine ve mesleki onuru dahi hiçe sayılarak “hakkınız ödenmez” denilenleriz. Yıllardır değersizleştirilen mesleğe, her geçen gün artan şiddete, düzelmesi gerekirken daha da kötüleşen çalışma koşullarına karşılık azalan bir maaşa layık görüldük. Bizler hayatları kurtarmaya çalışırken, hayatlarımıza ve hayallerimize kastedildi. Hakaretlere, baskılara ve tehditlere maruz kaldık. Ancak hiç kimse unutmasın ki düştüğümüz yerin ötesi yok ve artık hep birlikteayağa kalkıyoruz.  Bizler ayrışmıştık, artık birleştik. Toplandık, toparlandık ve artık tek bir ses olduk. Hekimler olarak yıllardır yalnızca oyalandık. Aralık ayında umutlandık ancak sorunlarımızın gözü görmezden gelindi. 14 Mart Tip Bayramı gerçek bir bayram olsun diye bekledik ancak sonug yine “hakkiniz 6denmez” oldu. Aralık ayındaki sözlerin üzerinden 167 gün, 14 Mart'ın üzerinden 64 gün geçti ve bizler hala oyalanıyoruz.

Şimdiye kadar yapılması planlanan düzenlemelere bakıldığında:

 • Şiddet ile ilgili alınması gereken 6nlemler henüz tamamlanıp uygulamaya koyulmamış olmakla birlikte, şiddetin ortaya çıkmasına karşı sendikamız ve hekimlerin ortak talebi olan 6nerilerimizden hiçbiri gerçekleştirilmemiştir.
 •  Planlanan maaş zamları hekimlerin hak ettiği seviyeye ulaşamamış ve hekim maaşları yoksulluk sinirinin altında kalmıştır.
 •  Hekimlerin ek göstergeleri olması gereken noktaya yükseltilememiştir.
 •  Emeklilik için yapılan çalışmalar ise henüz sonuçlanmamıştır.
 •  Eksik ve hatalı mevzuatlarla ilgili hiçbir düzenleme yapılmamıştır.

 Taleplerimizin aksine:

 • Daha fazla hastaya tıbben mümkün olamayacak kadar kısa sürede bakılması istendi.
 • Mevzuata aykırı şekilde yapılan, hekimler üzerinde baskı amaçlı olarak da kullanılan usulsüz görevlendirmeler son bulmadı.
 • Asistan hekimlerimiz 36 saate varan aralıksız çalışmalarına devam ettirildi. Konu hakkında taleplerimiz uygulamaya alınmadı.
 • Pandemi döneminde vefat etmiş hekim ve sağlık çalışanlarımıza görev şehitliği verilmedi.
 • Hastane girişlerinde, polikliniklerde yeterli güvenlik tedbirleri alınmadı.
 • MHRS randevu sistemi hukuki kararlara rağmen tıbbi standartlara çekilmedi.

Sonuçta gelecek kaygısı ve çalışma koşulları nedenleri ile yurt dışına göç eden meslektaşlarımıza tekraren “Giderlerse gitsinler.” denildi. Ülkenin en zeki insanları, en parlak beyinleri yabancı ülkelere yetişmiş birer hekim olarak gidiyorken kalan hekimler oyalanmaya devam edildi. Bu şartlarda maalesef göç durmayacak. Analarımız, babalarımız, halkımız her geçen gün daha da kötüleşen bir sağlık hizmetine mecbur kalacaktır. Yüzlerce hekim söyledi, duyulmadı. Eylemler yapıldı, binlerce hekim katildi ancak gördüğümüz kadar ile taleplerimiz tam anlaşılmadı.

Tam olarak duyulana ve anlaşılana kadar tekrar söylüyoruz:

 • Sağlıkta şiddeti ortaya çıkmadan engelleyecek 6nlemleri alin. Şiddetin kaynağını yok edip, caydırıcı cezalar verin, önleyici tedbirleri alın.
 • Hekimler için insani koşullardan uzak bir çalışma ortamı, toplum sağlığından da uzak olacaktır. Çalışma koşullarını insani şartlara getirin, 36 saate varan nöbetlere dur deyin. Nöbet ertesi hekimlerin istirahat etmelerine müsaade edin, maaşlarını keserek engel olmayın.
 • Malpraktis kararları için oluşturulacak kurulda yeterli sayıda, ilgili alanda karar verebilecek tıbbi bilgiye sahip, sağlık hukuku konusunda yetkin hekimleri bulundurun.
 • Devletin eğittiği, yeterli gördüğü ve çalıştırdığı hekimin yapabileceği hatalarda gereken sorumluluğu alın.
 • Hekim ihtiyacı kapatılmak isteniyorsa öncelikle hekimi yetiştirebilmek için gereken şartlar sağlanmalıdır. Hekimlik ve uzmanlık eğitimlerinde kontenjanları eğitimci sayısı, materyal, ortam ve kalite açsından kurumların eğitim kapasitelerine uygun hale getirin.
 • Mobbingle tam alanlarda mücadele edin. Hekimlerimizin çalışma ortamlarında yaşadığı yönetici sorunlarını ortadan kaldırın. Usulsüz görevlendirmelere dur deyin. Hekimi yersiz, hastayı hekimsiz bırakmayın.  
 • Pandemide tüm toplumdan 10 kat fazla hastalanan ve 4 kat daha fazla vefat eden meslektaşlarımıza hakkıyla “Şehittir” deyin, insanların mesleği yüzünden vefat ettiğini kabul edin, COVID’i meslek hastalığı sayın.
 • Maaşlarımızı ve emeklilik koşullarımızı utanılacak seviyelerden, hekime yaraşır hale getirin. Ek mesailerimizi hakkı ile ve alin terimiz kurumadan ödeyin. En düşük ücreti alan hekimin maaşını tim tazminatlar hariç hakkaniyetli bir seviyeye çıkarın. Nöbet Ücretlerini gündüz mesai ücretlerinin en az %50 fazlası olarak verin. Hekimlere asgari 7200 ek göstergeyi verin.
 • Hasta onam belgelerini dijital ve sistemli bir hale getirin, elektronik ortamda daha güvenli ve pratik açık onamlar hazırlayarak hekime de hastaya da eziyet etmeyin.
 • Tıbbi muayene 5 dakikada yapılamaz. MHRS randevularını tıbbi standartlara getirin. Branşa özel her hasta için gerekli muayene suresini sağlayın.
 • Hekimleri tehdit hattına dönüşen, asilsiz şikayetlerle motivasyon ve zaman kaybına sebep olan SABiM’i kaldırın.
 • Aile hekimlerinin cari giderlerini güncel koşullara ve kiralara g6re artırın. Cari ödemeler yüksek enflasyon altında masrafları karşılayamamaktadır. Ücretlerin enflasyon altında ezilmesine müsaade etmeyin. Ceza yönetmeliği iptal edilerek 1. Basamaktaki tüm paydaşlarımıza beraber yeniden düzenlenmelidir. Herhangi bir hak kaybı olmaksızın, katsayıda artış yapılarak optimize edilmelidir.
 • Diş hekimlerine mesleklerini hakkıyla yapabilecekleri şekilde gereken yeterli sayıda nitelikli yardımcı personeli, yapılan işlemin gerektirdiği şartlara uygun kalitede malzemeleri ve imkanları sağlayın. Birim performans uygulamasın! kaldırın. MHRS sürelerini yapılacak işlemlere uygun hale getirin. MHRS dışı hasta dayatmasını kaldırın.
 • Meslektaşlarımız olan son sınıftaki hekim ve diş hekimlerimize hak ettikleri ücreti verin. Eğitim amacı ile hastanelerde bulunan öğrencilerimizi iş gücü açığını kapatmak amacı ile kullanmayın.
 • Ayrıca halkımıza da sesleniyoruz: Sağlığınız için sizler de bize destek verin.
 • “Şiddet uygulayanlar benim sağlık hizmetimi engelliyor, ceza verin.” deyin.
 • “Saatlerce çalışıp sabaha kadar uyumamış hekime ameliyat olmak istemiyorum.” deyin.
 • “Onlarca yıllık emeği, tecrübesi ve bilgisi olan, Ülkenin en seçkin insanlarına hak ettikleri ücreti verin.” deyin.
 • “2-3 dakikada muayeneden bir şey anlaşılmaz, muayene süremizi arttırın.” deyin.
 • “Hekimi hastanede koruyamazsanız beni hastanede hiç koruyamazsınız.” deyin.

Artık birlik olduk. Her kesimden, her görüşten ve her alandan hekim ile çok daha güçlüyüz. Mücadelemiz yeni başlıyor ve haklarımızı eksiksiz şekilde alana kadar devam edecek" 

17 May 2022 - 12:45 Karaman- Gündem --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.897.275 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

12

No Comment - Yorumları okudum yazık gerçekten dayağı hakediyorsunuz yazmış. Adamlar sizin için 5 dk muayene süresini uzatmaya çalışıyor. Ama kime ne anlatıyorlar etraf bir sürü okumuş cahille dolu. Her meslekte çürükler cikar çokta iyi ilgilenen doktorlarda var.Begenmiyorsaniz gidin özelde muayene olun hani sağlıkta devrim yaptığınız bedava olan hastanelerinizde.3 ay sonraya sıra alıyorsun hala savunuyorsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 17:08
11

Duygu Horzum - Benim hastam değilmişsin diye bakmıyorsunuz.

Babam kalp hastası 3 4 kere kriz geçirmiş anlamadınız kalp kapakları değiştiğinde bir süre sonra kriz geçirdi acilde bile bakmadınız.

Kapakları kapandı bize ölü adam teslğm ettiniz elinizde kalmasın diye konyaya anlamadıgımız bir şekilde sevk ettiniz . Gelen hastaları köpek gibi azarlıyorsunuz. Ve bunlar sadece 1 örnek.

Şimdi kalkıpta hakkımızı alamıyoruz düşük maaş alıyoruz demeyin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 15:25
10

Tek Çare Adil Düzen - ŞEYTAN TAŞLAMAKTAN İBÂDETE VAKİT KALIRSA; SORUNLARINIZ ÇÖZÜLECEKTİR!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 15:01
08

Dertli - Pandemide yattılar neredeyse o zaman biz haketmedik tşk almayız demediler ama işçi çalıştıysa yedi çalışmasiysa ac kaldı virüslü temaslı olsa bile gizledi neden calismassa ekmek yok babam kalp krizi geçirdi acildeki doktor bakmadı bile piskiayriye gönderdi ölüm korkusu oluşmuş diye meğerse adam kalp krizi geçiriyormus sabah özele götürdük özelde bildiler hemen ameliyata alındı. vay efendim doktora şiddete hayır haketmeyene kimse durduk yere şiddet uygulamaz

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 22:29
07

Veli Turgut - Destekliyorum sizleri gerçekten açlık sınırında aldığınız ücretler sizlerinde hakkı passat Toyota dan Mercedes BMW audi kere geçmek

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 20:46
06

Benay Baha - Doktorlarımız başımızın tacı. Hepsi çok özveriyle çalışıyor. İş yüklerinin ne kadar ağır olduğunu her geçen gün de arttığını görüyoruz. Karşılığında da her gün sağlıkta şiddet haberleri. İnşallah istediğiniz düzenlemeler yapılır. Muayene süresi 5 dakikaya indirilmiş o sürede insan nasıl derdini anlatıp muayene olabilir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 18:38
05

İnadına Garamanlı - Akp koltuğu ve sandığı düșünür. Boșuna bekleyip sayfalarca istek yorum okuyup mübarek nefesinizi yormayın. Mesleğinizin adı yeter.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 18:26
04

İsmail - Şu reklamlar bıktırdı haberi okumak için kaç defa reklam kapattım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 18:15
03

Yok - Herkez hakettiği ni alır .valla bazı dokdorlar hastayı dinlemiyor bile direk azarlarcasi na bişey ler söyleyip gönderiyor .yani azarlr gibi konuştuğu yetmez gibi bide gecistiriyor

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 17 Mayıs 17:43
09

Yok - @Yok 03 nolu yoruma cevabı: Çok doğru sende hakkettiğini alamamışsın ( beyin gibi)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 09:13
02

Şükrü Tok - Allah sizi basımızdan eksik etmesin de

Benim beyin de hastalık var devlet hastanesine gidiyorum beyin ve sinir cerrahi si bana diyor özele git orda muane ol diye imkanım olsa ora giderdim zaten dedim kendisi doktor degil mi niye ilgilenmiyor ama bi tanıdığı yada Bi hediye getiren oldumu herkesten önce alıyor istediği ilacı muane olmadan yazıyor bizler hediye almadık diye bana özel hastaneyi gösteriyor

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 17 Mayıs 17:15
01

Nihat ARSLANBAŞ - Allah başımızdan eksik etmesin sizleri.

Bir kulak problemini aşamadınız, niye böyle oluyor diye araştırmadınız.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 13:42

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA