Türkiye’nin okuma haritası açıklandı: Karaman kaçıncı sırada?

Online kitap satış platformu İdefix, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin okuma haritasını çıkardı. Bu haritaya göre Türkiye’nin illere göre kitap okuma sıralaması belirlendi. Sıralamada Karaman kaçıncı sırada detaylar haberimizde...

Haber albümü için resme tıklayın

Online kitap satış platformu İdefix, Türkiye'nin kitap okuma istatistiklerini yayınladı. Bu istatistiğe göre en çok kitap okuyan ilimiz Ankara oldu. 

Türkiye’nin okuma haritasında Karaman kaçıncı sırada? 

Online kitap satış platformu İdefix'in yayınlayadığı istatistiklere göre Karaman, Türkiye'nin kitap okuma haritasında 52. sırada yer alıyor. 

Sıralama Nasıl Yapılıyor?

İdefix, web sitesinde son 6 ayda satın alınan kitapları göz önüne alarak bu listeyi hazırlıyor. Bu şekilde Türkiye’nin hangi şehrinde hangi kitabın satın alındığı kolaylıkla ortaya çıkmış oluyor. Bu veriler ışığında; son altı ayda satılan kitap adedi, bir şehirde satın alınan kitap adedi gibi veriler hesaplanabiliyor.

En Çok Kitap Okuyan Şehirler?

Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehri Ankara. Ankara’yı 2.04 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Ardından; Muğla, İzmir, Eskişehir, Çanakkale, Tunceli, Edirne, Yalova, Kocaeli sırasıyla en çok kitap okuyan on şehri yer alıyor.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü), Türkiye’nin kitap okuma oranına göre dünyada 86’ncı sırada yer aldığını açıklamıştı. Türkiye’nin kitap endüstrisinde iyi düzeylerde olduğu bilinse de, elde edilen verilere göre aynı başarıyı okuma oranında gösteremediği görülüyor.

Hangi Yazarlar ve Hangi Kitaplar Tercih Ediliyor?

Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari, birçok şehirde en çok sevilen yazarlar arasında bulunuyor. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen diğer yazarlar arasında öne çıkıyor. İş Bankası Kültür Yayınları, Can Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları da en çok tercih edilen yayınevleri arasında dikkat çekiyor.

25 Nis 2022 - 15:01 Karaman- Yaşam --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.544.524 gösterim gerçekleşti.