- 03 Eyl 2021 - 13:42 G: 21 Eyl 2022 - 13:57

Karaman'da salça sezonu açıldı sosyal medya renklendi

Türk mutfağının vazgeçilmezi "salça" sezonu başladı. Hemen her köşede kaynatılan salçalar fotoğraflara konu oldu. Tabi fotoğraflar orada kalmadı sos...

mask

Türk mutfağının vazgeçilmezi "salça" sezonu başladı. Hemen her köşede kaynatılan salçalar fotoğraflara konu oldu. Tabi fotoğraflar orada kalmadı sosyal medyayı renklendirdi. İşte Karaman'dan salça manzaraları.

1860'da Ohio'da ilk domates konservesi fabrikası kurulmuş ve 1912'den itibaren evlerde, fabrikalarda yaygın bir üretim ve tüketim başlamış. 1920'li yılların başında elek sistemi geliştirilerek domates suyu marketlere çıkarken domates suyunun vakum altında konsantre edilmesiyle domates salçası yapılmıştır.

2/33
mask

Güney Amerika yerlilerinden olan Aztekler tarafından tomoti olarak adlandırılan domates, dünyaya buradan yayıldı. Önce Avrupa’yı keşfetti sonra Osmanlı Mutfağından bizlere kendini tanıttı. Osmanlılar döneminde yeşil olarak tüketimine geçilen domatesin beklemesi sırasında kızararak kırmızı renk almasını bozuldu olarak yorumlanıp çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Bizde ilk duyduğumuzda şaşırdık ama daha sonraları domates kendine mutfağın en baş köşesini kaptı desek abartmış olmayız herhalde.

3/33
mask

Domatesin ya da domates salçasının olmadığı yemek yok denecek kadar azdır. Büyük küçük herkes domatesi ve domates salçasıyla yapılan yemekleri lezzetle tükettiğinden her mutfağın demirbaşıdır.

4/33
mask

Tarihte toplumların domatesi kabul edip yemeklerine dahil etme süreçlerinde ilginçlikler yaşanmıştır. Mesela İtalyanlar o dönemde sarı olan domatesi renginden dolayı altın elma olarak adlandırırken, Avrupa’nın birçok coğrafyasında kırmızı olan domatesler uzun bir süre zehirli olarak görülmüştür. Yetişmesi sırasında kırmızı renge ulaşan domateslerin sebze olarak görülüp yemeklere dahil olması o kadar da kolay olmamıştır.

5/33
mask

15.yy da ilk olarak yemeklere giren domates önceleri kızartılarak yenmeye başlandı. Çiğ olarak tüketilmesi İtalyanların salataya koymasıyla başladı. Daha sonra popülaritesi hızla artan domatesin yükselişi önlenemedi.

6/33
mask

Bizim millet olarak domatesle tanışmamız 18 yy başlarında olmuş ve yeşil olarak tüketilmeye başlanmıştır. Ama daha sonra domatesi ve domates salçasını yemeklerimizin baş tacı yapmışız. Renksiz ve daha az lezzetli yemeklerden sonra bizim mutfağımıza gerek domates gerekse salça olarak öyle bir giriş yapmıştır ki hala en çok tüketilen sebze ünvanını korumaktadır.

7/33
mask

Domatesin salçaya ne zaman dönüştüğü yani ne zaman salça formülünün bulunduğu kesin olarak bilinmiyor. Yemeklere inanılmaz lezzet katmasının keşfedilmesiyle birlikte neredeyse tüm yemeklerin malzeme listesinde yer almaya başlamıştır. Baskın tadı ve lezzetiyle gerek sebzelerin gerekse etlerin tamamlayıcı kahramanı olarak mutfakların vazgeçilmezidir domates ve domates salçası. Soslar domates salçasız eksik, tatsız tuzsuz olur. Kışın domates mevsimi olmadığı için sera domateslerini tercih etmeyenle

8/33
mask

Kokteyl domates, çeri domates, salkım domates, pembe domates ve daha niceleri. Kahvaltı sofralarından yemeklere kadar Türk mutfağına hüküm süren en önemli sebzelerden (aslında teknik olarak meyve) biri domates. Domatesin yeri Türk mutfağında apayrı tabii. Özellikle kışlık salça yapan halkımız menemenden kuru fasulyeye, bulgur pilavından çorbaya kadar her alanda kullanırlar domatesi. Reçeli de vardır, turşusu da. Soluduğumuz hava kadar çok kullanıyoruz domatesi diyebiliriz.

9/33
mask

Peki aslında patlıcangiller ailesinden gelen ve anavatanı Güney ve Orta Amerika olan bu sebze bu topraklara nasıl geldi? Osmanlı mutfağını ele geçirerek günümüze kadar büyük önem kazanan domatesin hikayesine bir bakalım.

10/33
mask

Domates Osmanlı’ya Ne Zaman Geldi?

Osmanlı ve domates ile ilgili birçok bilgi kirliliği vardır. Bazı kaynaklarda Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul fethi zamanlarında domates ile zehirlenmeye çalışıldığı yazmaktadır. Fakat domates, menşei Amerika olan bir ürün olduğu ve Osmanlı’ya gelişi 17 yüzyılı bulduğu için bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u feth ettiği tarih Amerika’nın keşfinden öncedir.

11/33
mask

Osmanlı mutfağı yüzyıllar boyunca farklı kültürel etkilerlerle şekillenip ve değişimlere uğrayarak seçkin bir mutfak kültürü oluşturmuştur. 19. yüzyıl Osmanlı tarihinde yalnızca bürokrasi ve askeri alanlarda yeni bir yapılanmanın başladığı bir dönem olmayıp Osmanlı seçkinlerinin gündelik hayatlarında da “Avrupalılaşmanın” başladığı bir dönemdir ki bu değişim mutfak kültürünü de büyük ölçüde yansımaktadır.

13/33
mask

15. yüzyılın sonunda Amerika’nın keşfi ile eski dünyanın tanımaya başladığı Amerika menşeli domates, patates, mısır, fasulye, kırmızı ve yeşil biber gibi sebzelerin kullanımı ancak 1800’lü yıllardan itibaren İstanbul mutfağında yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu dönem Osmanlı mutfağında domates, patates, taze biber, fasulye, yer elması, sakız kabağı, bal kabağı, ve mısır gibi Amerika menşeli yeni sebzelerin yaygın olarak kullanıldığı bir dönemdir. Domates ilk olarak Amerika’dan Avrupa’ya 16. yüzyılda

15/33
mask

Özetlemek gerekirse, domates macerası 15. yüzyıl Amerika keşfi ile başlayıp oradan 16. yüzyılda Avrupaya sonra da 17.yüzyıl sonlarında Osmanlı’ya gelmiş ve Osmanlı mutfağının en önemli ürünlerinden biri haline gelmiştir.

16/33
mask

Salça Tarifinin Püf Noktası

Salça yapımında sulu domatesler yerine etli fakat armut ya da yassı domates diye adlandırılan salçalık domatesler kullanmayı tercih edin. Su oranı fazla olan domatesler salça yapımında daha fazla fire verecektir.Kısık ateşte kaynattığınız salça karışımını dibinin tutmaması için uzun saplı tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Metal kaşık kaynayan salçanızın kıvamını sulandıracaktır.Salça yapımında sofralık tuz yerine (salçayı sulandırır) kaya tuzu kullanmayı tercih

17/33
mask

Salça Tarifinin Pişirme Önerisi

Kıvam verdiğiniz ve temiz cam kavanozlarda muhafaza edeceğiniz salçayı; tane karabiber, sarımsak ve ayıklanmış taze kekik yaprakları çeşnilendirebilirsiniz.İki kurutma yöntemine ek olarak salçalık püre karışımının suyunu aralarda karıştırarak fırında da çektirebilirsiniz.

18/33
mask

Bol suda yıkadığınız domateslerin sap kısımlarını bir bıçak yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkartın.

Zedesiz ve etli domatesleri gelişigüzel iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serptiğiniz domatesleri, derin ve kapaklı bir kabın içinde kat kat dizin. Üzerlerine de kaya tuzu serpin. Kapağı kapalı kapta 6-8 saat kadar bekletin.

Sürenin sonunda domateslerin taban kısmında kalan suyu süzdürün. Bu suyu süzmediğiniz takdirde salçanız uzun sürede kıvam alır ve tadı kısa sü

19/33
mask

Suyunu süzdüğünüz domatesleri elinizle sıkarak karıştırın. Özünü bırakması için kapağı kapalı kapta yeniden 2-3 saat kadar bekletin.

Bu sürenin sonunda küçük delikli bir kevgiri, ağız kısmı geniş bir kap üzerine oturtun. Kevgire aldığınız domatesleri ovarak özlü suyunun alt kısma geçmesini, posa ve çekirdekli kısımlarının üst kısımda kalmasını sağlayın. Posa kısmını kullanmamak üzere ayrı bir kenara alın. Aynı işlemi domatesler tüm suyunu bırakana kadar tekrarlayın.

Hazırladığınız domates püre

20/33
mask

Bu yöntemde tadına bakarak kaya tuzu eklediğiniz domates püresini geniş tepsilere alın. Tepsileri toz vb. çevresel faktörlerden etkilenmeyecek bir şekilde güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırıp fazla suyunu çektirin (Bu yöntem günler sürebilir ve bulunduğunuz iklim koşulları salçanın tat, renk ve kıvamında etkili olur).

Kapağı sıkıca kapanan, temiz ve kuru kavanozlara aldığınız salçayı ters çevirip bir gece bekletin. Güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz domat

21/33
mask

İkinci yöntem: Kaynatma. Elde ettiğiniz sulu domates püresini derin tencerelere alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması için tahta bir kaşık yardımıyla aralarda karıştırmayı unutmayın.

Suyunu çeken ve kıvam alan salçayı sıcakken önceden kaynatılmış temiz ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Bir kez açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafa

22/33
mask

Organik salça hammaddesi domates olan ve hemen hemen her yemeğimizde yer alan önemli bir gıdadır. Doğru üretim şekli de lezzeti çok etkiler. İki farklı üretim şekli olan salça yöresel bir lezzettir. Bu iki üretim şeklinin yanı sıra salçanın lezzeti için kullanılan domatesin kalitesi ve tazeliği en önemli etkenlerden birisidir.

Organik Salça Üretiminde Domatesin Etkisi

Salçada kullanılan domatesin yetiştirilmesinde birçok etken vardır. Domates daha ılıman ve daha sıcak iklimli yerleri

23/33
mask

Organik Salça Yapımı

Salça yapımı için iki yöntem vardır. Birincisi çiğ şekilde yapılan salçadır. Taze ve özenle seçilmiş domatesler dörde bölünür ve kaya tuzu ile bir kavanoza kapatılır. Kavanozda suyunu salan domatesler tel bir süzgeçle kavanozdaki suyundan süzülür. Posası kalan domates aynı tel süzgeç ile bir kazana ezilerek kabuk ve çekirdeklerinden ayrılmış bir halde bir kazana düşer. Püre formuna gelen domatesler temiz bir zemine serilir gerekli miktarda tuz eklenir. Bunların ardından ü

24/33
mask

Organik Salça Yapımında Püf Noktaları

Doğru ölçü ve püf noktalarıyla organik salça yapmak istenildiğinde öncelik mevsiminde domates ve biber bulmak olmalıdır.

25/33
mask

Amaç: En taze sebzeyi almak

Organik domates salçası hazırlamanın ilk püf noktası mevsiminde taze sebzeleri almaktır. Yemeklere kıvam, renk ve tat veren organik salçaların en taze domates ve biberlerden yapılması gerekir. Kilo kilo alınan salçalık domateslerin iyice yıkandıktan sonra işlenmesi ise bir diğer püf noktasıdır. Eğer 4 kişilik bir aileyseniz ve sevdiklerinize de ev yapımı organik salçanızdan hediye etmek istiyorsanız 20 kg domatese 300 gr kaya tuzu yeterlidir. Tuz oranı, arada bir

26/33
mask

Organik Salça nasıl saklanır? Kavanoz nasıl seçilir?

Yaptığınız organik salçanın tüketilebilmesi için uzun süre saklanabilmesi gerekir. Saklama koşulları önemsenmediğinde salça küflenir ve o kadar emek ziyan olur. Salça saklama koşullarında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Temiz, kuru ve sağlam kavanozları kullanılması gerekir. Kavanozlarda çatlak olmamasına özellikle dikkat edilmezse koyulan salçaların olduğu kavanoz çatlak çıktığında tüm emek çöp olabilir.

Kavanozlar kadar kavanoz

27/33
mask

Organik salçanızın bozulmamasını istiyorsanız kavanozlara doldurduğunuz salçanın üzerine, yarım parmak inceliğinde zeytinyağı koyarak bunu engelleyebilmek mümkündür.

Kaya tuzu salçanın uzun süre dayanmasında etkili olduğu için salça yapımında iyotlu sofra tuzu değil kaya tuzu kullanılmalıdır.

Salça kavanozu açıldığında, salça bitene kadar buzdolabında saklanmalıdır

Metal kaşık salçanın tadını bozduğu için salça karıltırılırken tahta kaşık kullanılmalıdır.

Domates salçanın tadını ve dokusun

29/33
mask

Hiç katkı maddesi kullanmadan, ev yapımı yiyecekler hazırlamaya devam ediyoruz. Domateslerin en güzel ve olgun zamanı olan Eylül ayındayız. Kış aylarında kullanmak üzere salça, domates sosu, menemen yapmak için en uygun zamandır. Mis gibi ev salçasının yerini hiçbir şey tutamaz, hele bir de kendiniz yapmışsanız. Bir dilim köy ekmeğinin üzerine bir kaşık domates salçası koyun, üstüne biraz zeytinyağı gezdirin, işte size basit ama lezzetli bir tat. Domates salçası ya da sos yapmak için bol etli, o

30/33
mask

Bu sene ilk defa domates salçasını pişirmeden çiğden hazırladım. Benim için lezzet ve görüntü açısından çok birşey farketmedi. İkisi de çok lezzetli oluyor. Çiğden pişirmeden hazırladığım domates salçası tarifini de ekledim. Siz hangisini tercih ederseniz o şekilde hazırlayabilirsiniz. Tarifler, okurken biraz karışık ya da zor gibi gelse de aslında çok basit. Bir kere denedikten sonra ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.

03 Eyl 2021 - 13:42 Karaman- Yaşam

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.183.475 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman Valide Sultan Mahallesi 3.Kat 120 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılınç Caddesi üzeri Özdoğan Camisine yakın.Bina çift daire üzerin...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Koçakdede Mahallesinde Satılık lüks Daire

Koçakdede Mahallesi Bekir Sıtkı Erdoğan Caddesi üzerinde 2 katlı binanın 1 nci katında bulunmaktadır. Brüt 160 m2 3+1 Odalı Audio Görüntülü diafon Kor...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Grup Şirketleri Personel Alacak

Güney Grup Şirketleri'nde çalıştırılmak üzere;  Askerliğini yapmış Tecrübeli  Bay  Ön muhasebe personeli alınacak.  Başvuru iletişim: 0 542 4...

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs 62 bin kilometrede sahibinden satılıktır.  2018 MODEL 1.5 VTEC RS  62 BİN KİLOMETREDE SERVİS BAKIMLI  TAKASA AÇIKTI...

Toprakçılar Makina'ya Torna ve Kaynak personeli alınacak

Toprakçılar Makina çalışmak Torna ve Kaynak personeli arıyor. Başvurular bizzat Toprakçılar Makina'ya yapılacak. Başvuru yapılacak yer bilgileri ve i...

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi