- 04 Haz 2021 - 09:47 G: 04 Haz 2021 - 10:04

Karaman Bozkandak Köyü

Bozkandak Köyü Karaman Merkez'in güney batısında ve Merkeze 35 km uzaklıkta olup 1270 metre rakımdadır.

mask

Hacıbaba Dağın’ın güneyindeki küçük bir tepenin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda Kızılyaka Köyü ve güney doğusunda Damlapınar köyü bulunur. Kuzey batısında ise Muratdede, güney-batısında Şıhlar ve batısında ise Alanözü köyleri bulunmaktadır. Doğusunda meşe ve ardıçlarla kaplı bir tepe, kuzeyinde tarım arazileri, güneyinde bağlar, doğusunda bağlar ve tarım arazileri,  kuzey batısı küçük orman ve bahçelerle dolu hem dağ hem de ova görünümündedir.

Köyün nüfusu1894 yılında 258, 1904 yılında 320, 1922 yılında 52 hane ve 288 nüfus, 1925 yılında 322, 1950’de 464, 1960’ta 552, 1970’te 648, 1980’de 683, 2002‘ 680, 2014 yılında ise 188 kadın ve 193 erkek olmak üzere toplam 381’e gerilemiştir. 1880 yılında Bozkır’ın Belviran Kasabasına bağlı iken 1894 tarihinde Karaman’a bağlı Gaferyad (Kâzımkarabekir) bucağına bağlanmıştır. Daha sonra Başkışla’da bucak kurulunca buraya bağlanmıştır.

900 metreden az rakıma sahip Göksu nehrine yakındır. Bu nehir çevresinde köy halkının üzüm bağlarının bulunması aynı günde iki iklimi yaşatmaktadır. Köy, bulunduğu bölgede en fazla akarsu kaynağına sahiptir. Köy; doğusundaki Kızılyaka köyüne 5 km, güneyindeki damlapınar(Manyan) köyüne 4 km, güneybatısındaki Şeyhler köyüne 3 km, batısındaki Güneysınır ilçesine bağlı Alan özü beldesine 8 km,  kuzeyindeki Muratdede(Mastad) köyüne 3,5 km uzaklıktadır. Gülcan, köy halkının Muratdede ile aynı aşirete bağlı olduğunu sanmaktadır.

Köyün adı coğrafi yapısıyla ilgilidir. Kandak deyimi eski Türkçede, engebeli, dilim dilim dereciklerle kaplı, çukurluklu araziler anlamına gelir. Köyün bağ ve bahçelerinin yer aldığı alanlar, engebeli ve dilim, dilimdir. Toprağının rengi de bozdur. Bu nedenle köye “Bozkandak” ismi verilmiştir. Bozkandakta bulunan sülaleler şunlardır: Efehilimler, Hamzaevi, İmamevi, Kecimenler, Sofular, Şapçılar, Memişkiyalar, Bambiller, Gıraliler, Şıhlar, Çetmililer, Havvagiller, Şeytancılar.

1844 yılındaki Temettuat Defterlerine göre köyde bulunan aileler ve lakapları şöyledir: Hüseyin efendi İmam, Hatip Mehmet Efendi, Mehmet Kethüda, Durmuşoğlu Mehmet, Halimoğlu, Baltaoğlu, İsaoğlu, Süleymanoğlu Hasan, Kara Mehmetoğlu, Yusufoğlu Yakup, İmamoğlu İbrahim, Süleymanoğlu Süleyman, Cemiloğlu Mustafa, Deli Alioğlu Kara Ahmet, Alaiyeli Ali, Kör Ömer, Yusufoğlu Abdülhalim, Yusufoğlu Hasan, Civiloğlu Mehmet, Civiloğlu Küçük Ali, Hacı hasanoğlu, Gaffarın Hasan, Şaşı İbrahim, Haliloğlu Süleyman, İsanın Süleyman, Çömezinoğlu Hasan, İsanın Veli, Hamzaoğlu Memiş, Kışlak Mustafa, Delioğlanınoğlu, Söylemez Hıdıroğlu, Battaloğlu, Göçüoğlu, Resul, Deli Abdullahoğlu, Hacı Seyitoğlu, Hamzaoğlu, Salihoğlu, Uzun Amcaoğlu, Kör Abdülbaki, Dervişoğlu Seyyit, Resuloğlu Mehmet, Büyük Alinin Gaffar, Bambıloğlu, Himmetoğlu Deli Abdi, Durmuşoğlu But Ahmet, Molla Mehmedinoğlu gibi 56 hane kayıtlıdır.

Aslen Başkışlalı Âşık Gufrani bir şiirinde “Bozkandak gibi köy gelmez cihana” diyerek köy hakkındaki düşüncelerini dile getirmiştir. Köyün önündeki arazilerin bir kısmının Şeyhler köyündeki Yalıncak Dede Zaviyesine ait olduğu vakıflar defterlerinde geçmektedir.

Köyümüzde okuma/yazma oranı % 99 olup önemli mevkilere gelmiş vatandaşlarımız vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Sayın Sabri Gökmen de Bozkandaklıdır. Köyümüzde iskân olarak yapılan evlerin iki katlı olduğu görülür. Alt katları ahır ve ambar üst katları ise mesken olarak kullanılmaktadır. Köyün belli başlı gelir kaynağı bağcılık olup tarım ve hayvancılıkta yapılmaktadır.

Köyümüzde, köyümüz ve şeyhler köyü arasında Samrak adı verilen bir mevkideki medresede eğitim vermekte olan ve Yalıncak Sultan adıyla bilinen bir zatın mezarı bulunmaktadır. Bu mezarlık köylünün Dede dediği bir mevkidedir. Komşumuz şeyhler köyünde de bu zatın oğlu olan Taç Ahmet’in mezarları bulunmaktadır. Buraları insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Halk arasında da bu iki insanla ilgili olarak bazı rivayetler dolaşmaktadır.

Yalıncak Sultan, Sarmakta ki medresede eğitim verirken bunun kötü amaçlı bir eğitim olduğunu düşünen devrin bazı ileri gelenleri tarafından cezalandırılması düşünülmüş. Ve bu cezanın caydırıcı nitelikte olabilmesi için fırında yakılarak gerçekleştirilmesi gerektiğini ileri sürmüşler.

Yetkili kişiler tarafından yakalanıp fırına yakılmak için getirilmiş ve fırına atılmış ancak fırındaki alevler Yalıncak Sultanı yakmamış. Fırının kapağı ateş tamamen söndükten sonra açılınca millet ne yapacağını bilmez bir halde şaşırmış, ne bir yanık izi, ne bir çizik bile almadan fırından çıkan Yalıncak Sultan’ı görürler. Bu mübarek zatın da kabri köyümüzün Dede denilen mevkiinde bulunmaktadır. Yalıncık Sultan’ın mezarının yanında birde Çullu Hoca denilen Ermiş’in mezarı bulunmaktadır. Bu Hocayla ilgili de çeşitli rivayetler vardır. Özellikle yağmur duasında yağmur yağdırması ile ilgili.

Bozkandaklı şair Mevlüt Sevinçkan köyünü aşağıdaki mısralarda çok güzel anlatmış.

B O Z K A N D A K     K Ö Y Ü

BİR DAĞ ETEĞİNE VAKURLA DURUR,

HASRETİN ÇEKEN GÜN GÜNE ERİR,

ZENGİNLER FAKİRİN HALİNİ BİLİR,

ÖRNEKTİR ÇEVREYE BOZKANDAK KÖYÜ.

 

BAHAR GELİR HERKEZ GİDER İŞİNE,

MAKSAT HARAM KARIŞMASIN AŞINA,

KURBAN OLAM TOPRAĞINA TAŞINA,

YARDIMI ÇOK SEVER BOZKANDAK KÖYÜ

 

YAZ GELİNCE EKİNLERİ BİÇERLER,

DOYA DOYA TUZLU AYRAN İÇERLER,

GELEN MİSAFİRE KUCAK AÇARLAR,

ÇOK GÜLER YÜZLÜDÜR BOZKANDAK KÖYÜ.

 

HER ŞEYİ VAR HAVASI BOL, SUYU BOL,

SERGİ ZAMANINDA BAĞA GİDER YOL,

ŞİMDİ ADET OLDU ÇUBUKLARDA KOL,

ÜZÜM AMBARIDIR BOZKANDAK KÖYÜ.

 

KÖY CAMİSİ, KUR'AN KURSU, HARMANI,

KÖYÜN BÜYÜYKLERİ VERİR FERMANI,

KALMASADA DİZLERİNİN DERMANI,

HİZMETLE YARIŞIR BOZKANDAK KÖYÜ.

 

DAVARI BOL, SIĞIRI BOL, OTU BOL,

YAYIĞI BOL, AYRANI BOL, SÜTÜ BOL,

KOVANI BOL, ARISI BOL, ETİ BOL,

BEREKETLİ YERDİR BOZKANDAK KÖYÜ.

 

RUHUNA RUH KATAR GEZSEN DAĞLARI,

TÜRÜL TÜRÜL TÜTER TERE YAĞLARI,

YAMAÇLARDA KATER KATER BAĞLARI,

GÖZDE SÜRME GİBİ BOZKANDAK KÖYÜ.

 

HARMAN HARMAN ÜZÜMLERİ SERERLER,

HEVENKLİĞİ AMBARLARA ÖRERLER,

MUHTARDAN HEYETTEN ÇIKAR KARARLAR,

BUNU KANUN BİLİR BOZKANDAK KÖYÜ.

 

ALACABAYIR, YONCALIĞI, HÜYÜĞÜ,

BOZOYUMDA TATARYERİ, KIYIĞI,

MASDAT ÇAYI, ESKİ BAĞ, KAMIŞ KOYAĞI,

MEVKİ MEVKİ, SEMT SEMT BOZKANDAK KÖYÜ.

 

KUZULARI MELER, KAZLARI ÖTER,

BURADA BACALAR HEP "HAK" DİYE TÜTER,

GURBETTE OLANLAR HASRETİN ÇEKER,

GÖNÜLLERDE TAHTSIN BOZKANDAK KÖYÜ.

 

TÜRKÇESİ ÇOK GÜZEL, LEHÇESİ GÜZEL,

MEVLÜT DER HARAMSIZ AKÇESİ GÜZEL,

KIZLAR GELİN OLUR, BOHÇASI GÜZEL,

SEVİNÇKAN GÖZÜYLE BOZKANDAK KÖYÜ.[2]

Mevlüt Sevinçkan

04 Haz 2021 - 09:47 - Karaman Köyleri --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi