- 28 May 2021 - 09:00 G: 29 May 2021 - 15:23

Karaman Sarıveliler İlçesi

Karaman ili Sarıveliler ilçesi, 36°70’ Kuzey enlemi ile 32°61’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı Ermenek- Mut güzergâhınd...

mask

Karaman ili Sarıveliler ilçesi, 36°70’ Kuzey enlemi ile 32°61’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı Ermenek- Mut güzergâhından 212 km, Hadim- Taşkent güzergâhından ise 165 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.650 metredir.

İl merkezine uzaklığı Ermenek-Mut güzergâhından 212 km, Hadim-Taşkent güzergâhından ise 165 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.650 metredir.

2/33
mask

Akdeniz Bölgesinin kuzeyinde Orta Torosların Güney yamaçlarında Göksu havzasını kapsayan, Taşeli Platosunda yer alan ilçenin doğusunda Ermenek, kuzeydoğusunda Başyayla, kuzeyinde Taşkent, güneyinde Gazipaşa, güneybatısında Alanya ilçeleri ile çevrilidir. İlçe sınırları aynı zamanda Karaman-Konya ve Karaman-Antalya il sınırlarının bir kısmını oluşturmaktadır.

3/33
mask

İlçe 11 mahalle, 7 köy ve 1 kasabadan oluşmaktadır. Bunlar Göktepe Belediyesi ile Civandere, Civler, Daran, Dumlugöze, Işıklı, Koçaşlı ve Uğurlu, köyleridir. Sarıveliler merkez mahalleleri; Adiller, Baş, Çakıllar, Çevrekavak, Karakaya, Küçükkarapınar, Merkez, Ortaköy, Turcalar, Ulucami, Yeşilyurt’tur.

4/33
mask

İlçenin ilk kuruluşu ve yerleşim yeri oluşu hakkında elimizde kesin bir bilgi olmamakla beraber, Romalılar devrinde ilk yerleşim yeri olarak kurulmuş olabileceği tahmin edilmektedir. Ancak çevresinde bulunan tarihi kalıntılar ile Göktepe ve Uğurlu Köristanlarındaki kabartmalar ve kaya mezarlarının incelenmesinden M.Ö. 2000 li yıllarda yerleşim yeri olarak kurulduğu tahmin edilmektedir.

5/33
mask

Karamanoğlu Beyliği zamanında Ermenek'e bağlı bir yerleşim yeri olmuştur ve Avşar Türkmenleri bu bölgeye yerleşmiştir. Selçuklu Sultanlarından Alaaddin Keykubat'ın Alanya'nın fethi sırasında Erenler Dağında ve Civandere köyümüzdeki At Meydanı mevkiinde konakladıkları rivayet olunmaktadır.

6/33
mask

Sarıveliler’deki dağlar ve tepelerdeki birçok tarihi kalıntı, bölgenin tarih öncelerine uzanan birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını göstermekte, Tepe diye adlandırılan dağın doruğundaki kilisesinin bulunduğu geniş düzlük, Kale Mevkii, Uğurlu Köristanı, Göktepe Köristanı, Çukurbağ Kalesi, geçmişten günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ait izler taşımaktadır. Tarih öncesinde Hititler’in, sonrasında Romalılar’ın yaşantılarına dair kalıntılar yer almaktadır.

7/33
mask

Sarıveliler mahallelerinin adları da bize tarihi hakkında bilgi vermektedir. Yahşi Bey; Yahşiler, Gökçe Bey, Gökçeler, Varsak Bey, Avsatlar, Turcalar, Karakaya ve Küçükkarapınar isimleri Karamanoğullarını çağrıştırmaktadır. Bazılarının adı yeni isimlerine dönüşmüştür.

8/33
mask

1845’lerde tutulan temettü kayıtlarında Sarıveliler’in Nevahi-i Ermenek kazasına tabi 79 haneli bir köy olduğu anlaşılmaktadır. Tahmini nüfusu ise 395 kişidir. Nüfustaki bu düşüşün çevrede kurulan köylerden kaynaklandığı varsayılmaktadır. 2015 sayımlarına göre ise Sarıveliler ilçe merkezinin nüfusu 5245’tir. Belde ve köylerin nüfusu ise 6901 olup toplam 12.146 nüfusu bulunmaktadır.

10/33
mask

Sarıveliler İlçesinde, Karaman ilinin batı ve güneyinde, yüksek kesimlerindeki karasal iklim yapısına rağmen, Orta Toros Dağları'nın Göksu ve kolları tarafından derin bir şekilde yarıldığı vadi tabanlarında, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklim özellikleri de görülmektedir. Yağış genellikle kış ve ilkbahar aylarında, yağmur ve kar şeklindedir.

11/33
mask

Sarıveliler’in, eteklerine kurulduğu vadinin batısındaki Tepe, kuzeyindeki Turanşah Dağı, doğusundaki Çindiri Dağı ve güneyindeki karların uzun süre kalkmadığı Gökağaç Dağı hakikaten görülmeye değer doğal güzellikler sunar. Sarp kayalara oyulmuş delikler, doğal delik kayalar, mağaralar görülmeye değerdir.

12/33
mask

İlçe genelinde ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım alanı olarak bölgenin %17,54’ü (6.018 ha.) tarım arazileridir. Bunun %77’si (4.646,20 ha.) ise işlenen tarım arazileridir. Araziler eğimli ve deniz seviyesinden oldukça yüksek olduğundan, tahıl ve sebze üretimi sınırlı ölçüde yapılabilmektedir. Tarımın olumsuz etkilendiği bir başka faktör de arazilerin miras yoluyla bölünmesidir.

13/33
mask

Son yıllarda gerçekleştirilen kadastro çalışmalarıyla tarım işletmeleri iyiden iyiye küçülmüştür. Buna karşın son yıllarda meyvecilik konusunda büyük gelişmeler yaşanmış, bu gelişmeler hem insanların ekonomilerine, hem de bölgenin sosyo-kültürel ve fiziki yapısına yansımaya başlamıştır.

14/33
mask

Bilhassa kiraz üretimi Sarıveliler, Adiller, Çevrekavak ve Uğurlu’da yaygınlaşmış, ailelerin gelirlerine olumlu katkılar sağlar olmuştur. Taşeli yöresinde son turfanda kiraz Sarıveliler ilçesinden temin edilebilir.

15/33
mask

Bölgede sanayi tesisi olmayıp, küçük çaplı demircilik ve marangoz atölyeleri mevcuttur. Küçük el sanatları ise eski önemini yitirse de devam etmektedir.

16/33
mask

Sarıveliler yerleşim biriminin 4 km. kuzeyinde yer alan Yeşildirek Mağarası, 02.12.1998/347 tarih sayılı doğal sit alanıdır. Dedekoyağı Mevkiinde kalkerli karstik arazi içerisinde uzun tip bir mağaradır. Yaklaşık 750 m. uzunluğa sahiptir. Doğal bir tepenin güney yamaçlarında yer alan giriş çok geniş değildir. Dar zaman zaman genişleyen bir koridor halinde devam eden mağara içerisinde bol miktarda sarkıt dikit oluşumu bulunmakta ve oluşum devam etmektedir. Ortalarda bir yerde de temiz bir kaynak

17/33
mask

Mağara bazı kişilerce adak yeri olarak kullanılmaktadır. Bu ziyaretçiler bazı sarkıt ve dikitler üzerine özellikle çocuk giysileri bırakmakta, mağara sonlarına doğru yine mağara içinden kazıdıkları kırmızı çamurdan çocuk figürinleri yapmakta ve mağara sonundaki düzlüğe bırakmaktadırlar. Bu ritüeli çocuğu olmayanlar yapmaktadır. Mağara astım gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir.

18/33
mask

Sarıveliler İlçesi tarih öncesi ve sonrası birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tepe diye ad verilmiş dağın doruğundaki yeraltı kilisesinin bulunduğu geniş düzlük, Kale, At Meydanı, Uğurlu Kalesi, Fariske Kaleleri, Çukurbağ Kalesi ve Kabalak geçmişten günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

20/33
mask

Sarıveliler Kalesi’ne halk Tepe demektedir. Sarıveliler’in 160 metre yukarısında olup alt taraflarında kayalık, sarnıç, oyuntular bulunmakta ve zirvesinde kilise yıkıntıları vardır. Bizans’ın ilk zamanlarından kalmadır. Kalenin bulunduğu yerde, zirvelerde gemiye benzeyen bir kaya bulunmaktadır.

21/33
mask

Sarıveliler’de Ulucami mahallesinde yedi köyün ortak mezarlığı olan yerin ortasında Ulucami vardır. Cami, Karamanoğulları yapısı olup dikdörtgen biçiminde, içi katlı ahşap, dışı ise taş yapıdır. Ermenek’teki Ulucami’nin bir benzeridir. Cami yedi defa tamir görmüştür. Caminin çevresindeki mezarlık ise tam bir kültür hazinesi ve coğrafyadaki varlığımızın, eskinden günümüze tapu kayıtlarıdır.

23/33
mask

Sarıveliler’de Çevlik deresi üzerinde kemerli olarak kesme taştan yapılmış tarihi bir köprü vardır. Barçın yaylasına bu köprüden geçilmeden gidilmez. Eskiden beri bu köprüye aşık köprüsü derler.

24/33
mask

Anlatılan rivayetlerde köprüyü, Karacaoğlan’ın yakınları tarafından sevgilisi Elif’in yaylaya göçü sırasında geçmesi için yaptırılmıştır. Ancak köprüde kitabe olmadığı için yapım tarihi bilinmemektedir. Yörede Karamanoğulları devrine ait pek çok köprü bulunmaktadır.

25/33
mask

[1]-Mustafa Ertaş, Toroslardan Doğan Güneş, s.24,25
[2]-http://www.sariveliler.gov.tr/default_B0.aspx?content=1014, http://www.sariveliler.bel.tr/kurumsal-5-belediyemiz.aspx,

28 May 2021 - 09:00 - Karaman Köyleri --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi