- 07 May 2021 - 12:35 G: 10 May 2021 - 12:35

Karaman Beydili Köyü

Beydilli Köyü Karaman Merkez'in kuzeyinde ve Merkeze 20 km uzaklıkta olup rakımı 1010 metredir. Kuzeyinde Osmaniye, güneyinde Salur, Doğusunda Ekinözü, Batısında Dinek köyleri bulunmaktadır.

mask

Beydili’nin nüfusu 1894 yılında 129, 1904’te 116, 1922 yılında 35 hane 196 nüfus, 1925’te 160, 1950’de 390, 1955’te 416, 1965’te 506, 1970’te 503, 1980’de 401, 1990’da 340, 2014 yılında 113 erkek, 114

2/11
mask

Aşireti’nin Anadolu’da 1250 yıllık tarihi geçmişi olduğu, Badıllı Aşireti Abbasilerin yardım isteğiyle Tuğrul bey zamanında Türkmen aşireti olarak Orta Asya’dan dağılmışlardır. Samsun-Canik’ten Adana’ya kadar olan bölgede Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki sınıra serpiştirilmiş ve İslam’ın kalkanı görevi verilmiştir. Harun El-Reşit (786-809) döneminde Badıllı 125 aşiret olarak belirtildiği, Abbasiler zamanında Hıristiyanlara karşı sınırları korumak için Anadolu’ya gelseler de esas Badıllların Anadolu’a gelişi, tarihçilerin üzerinde hemfikir olduğu tarih olan 1055 tarihi olduğu ve bu tarihte Badıllılar Halep, Urfa, Şam, Diyarbakır bölgesinde on iki bin çadırla, en güzel yaylalarında yaşamaktadırlar.

3/11
mask

Moğol istilasının yayılmasıyla başka Türkmenler ile birlikte Suriye’ye giderek yeni kurulan Memluk devletine sığınırlar. XIV. yy.da Beydili boyuna, Gazze’den Kozan ve Diyarbakır’a değin uzanan bölgelerde yaşayan Türkmen boyları arasında rastlanmaktadır. Moğol egemenliğinin ortadan kalkmasıyla (XIV. yy.) harekete geçen Suriye Türkmenleri ile birlikte, Beydili boyunun da önemli bir bölümü Suriye’den ayrılıp Güney ve Doğu Anadolu’ya ve İran’a gitmiş; Dulkadiroğulları, Ramazanoğulları beyliklerinin, Akkoyunlu ve Safevi devletlerinin kurulması ve gelişmesinde önemli rol oynamışlardır.

4/11
mask

XIV. yy. da Anadolu’daki Beydililer’in en büyük bölümü, Halep Türkmenleri arasında yaşamakdır. Yazın Uzunyayla ve Sivas’ın güneyindeki kesimlerde, kışın Halep ve çevresinde göçebe bir yaşam sürdüren Halep Türkmenleri, XVII. yy. da Orta ve Batı Anadolu ile Marmara bölgesine yerleştirilirler. Osmanlı tahrir defterlerinden anlaşıldığına göre, bu dönemlerde Beydililer, nüfuslarının çokluğu ve oymak sayısı bakımından, Halep Türkmenlerinin en büyük kolunu oluşturmaktadılar. Yozgat ve çevresinde; Sivas’ın Güneyindeki Kangal, Mancınık ve Alacahan bölgelerini içine alan yeni il’de yaşayan Beydililer, 1691’ de açılan Avusturya seferine çağrıldılar,1692’ de Arap aşiretlerinin sürekli saldırısına uğrayan Rakka bölgesinde oturmaya zorlandılar. Bunlardan bir bölümü buraya yerleşip kaldı, kalmak istemeyenler de bir süre sonra Halep, Gaziantep, Hatay, Çukurova ve yeni il bölgelerine yerleştiler.

5/11
mask

Diyarbakır yöresinde yaşayan boz ulus arasındaki Beydililer’in bir bölümü, Akkoyunlular’a ve Safevi devletine hizmet etmiştir. Bir bölümüyse başka boylar arasına karışmıştır. Adana ve İçel yöresinde, Ramazanoğulları içinde yaşayan Beydili kolu ise XV. yy.ın sonlarında İçel Sancağındaki Gülnar kazası köylerine, küçük bir bölümü de Tarsus yöresine yerleşmiştir.

6/11
mask

İran’daki Beydililer’e ilişkin bilgiler, Safevi devletinin kurulmasıyla başlar. Buradaki Beydililer’in çoğu, Azerbaycan bölgesine yerleşmiş, XVIII. yy.dan başlayarak da yerleşik yaşama geçmişlerdir. Türkmenistan’da yaşayan Göklen adlı Türkmen ulusu arasında da Beydililer’e rastlanır.
Anadolu’da günümüzde de Beydili adını taşıyan çeşitli yerleşmeler vardır. Genel Olarak Beğdililer Oğuzların Boz-Ok kolunun Yıldız-Han Oğullarından olan Beydili boyu; Kaşgarlı, Reşid ud-din ve Yazıcı-Oğlu’nun yapıtlarında Oğuz boyları listesinde yer almaktadır. Beydili, “Sözü değerli, büyükler gibi aziz” anlamındadır. Onkunu Tavşancıl kuşudur. Et bölüşümünde sünüğü “sağ umaca”dır. Kendine özgü özel damgası vardır. Beğdili, Oğuzların hükümdar çıkaran beş boyundan biridir, diyen Faruk Sümer; Harizmşahlar hanedanının bu boydan olduğu söylemektedir. Osmanlı Tapu Tahrir Defterleri’nde 23 Beğdili yer adına rastlanılmıştır. Beğdili oymaklarının bir kısmı, Safevi Devleti kuruluşuna katılmışlardır. Beydili oymak ve obaları 14. – 16. yüzyıllarda Boz-Ulus ve Yeni-İl, Kuzey Suriye, İran, İç-İl bölgelerinde yerleşik ya da göçer olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir.

7/11
mask

1500’lü yıllarda Beydili köyünün varlığı belgelerden anlaşılmaktadır. İlk yerleşim yerleri Beydili Köyü yakınlarında yer alan Kıbrıs (Kanaç) Höyük çevresidir. Buradan çiftlik özelliği kalkınca dağılmışlar ve şimdiki yerleri ile çevre bazı köylere gitmişlerdir.
Burası önceleri suğladır. Yani derinliği fazla olmayan göl ve kamışlık alandır. Bu konuda çeşitli belgeler bulunmaktadır. Bulgar Dağı’ndan gelen suyun alanı olan suğlanın Beydili’ye geldiği orada bend tutulduğu ve oradan Çoğlu’ya gittiği ve orasının da suğlaya tabi olduğu belirtilmektedir.
1845 yılı Temettuat Defterine göre; çiftlik olduğu burada 25 hane bulunduğu belirtilmektedir. Sipahi tımarı olarak çiftlik sahibinin Mataracızade Hüseyin Ağa kerimesi Fatma Hanım ile Ahmet Ağa kerimesi Şerife Hanım’a ait bulunduğu ve bir kısmının da suğla mıntıkasında olduğu belirtilmektedir.

8/11
mask

1845’te Beydili’de bulunan aileler ve lakapları şunlardır: Hüseyinoğlu Osman Hoca İmam, İsmailoğlu Hacı Hasan, Cingöz İsaoğlu, Çelik Alioğlu, Übeyt Memişoğlu, Çimenli Süleymanoğlu, Süngülü Mehmetoğlu, İmam İsmailoğlu, Sipahi Mehmetoğlu, Dağlı Veli, Zengenli Köse Mehmetoğlu, Abdurrahmanoğlu, Evsekoğlu, Ferit Alioğlu, Kör Hüseyinoğlu, Arap Abdullahoğlu Arap Hacı, Kuzlak Hüseyinoğlu, Karagöz Hasanoğlu, Deli Alioğlu, Kuduz Mehmetoğlu, İsmailoğlu Osman, Yumuk Mustafaoğlu, Gökoğlan, Alioğlu Genli, Bekdik Mehmetoğlu.

9/11
mask

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarlaları verimli ve sulaktır. Köyde hala Beylerin odaları bulunmaktadır. Bu da bize Beydili Beylerinden bazılarının buraya yerleştiği fikrini vermektedir.

07 May 2021 - 12:35 - Karaman Köyleri --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi