- 16 Nis 2021 - 13:31 G: 19 Nis 2021 - 12:14

Karaman Bozkandak Köyü

Bozkandak Köyü Karaman Merkez'in güney batısında ve Merkeze 35 km uzaklıkta olup 1270 metre rakımdadır.

mask

Bozkandak Köyü Karaman Merkez'in güney batısında ve Merkeze 35 km uzaklıkta olup 1270 metre rakımdadır. Hacıbaba Dağın’ın güneyindeki küçük bir tepenin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda Kızılyaka Köyü ve güney doğusunda Damlapınar köyü bulunur. Kuzey batısında ise Muratdede, güney-batısında Şıhlar ve batısında ise Alanözü köyleri bulunmaktadır.

Bozkandak Köyü

Bozkandak Köyü Karaman Merkez'in güney batısında ve Merkeze 35 km uzaklıkta olup 1270 metre rakımdadır.

2/22
mask

Bozkandak Köyü

Hacıbaba Dağın’ın güneyindeki küçük bir tepenin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda Kızılyaka Köyü ve güney doğusunda Damlapınar köyü bulunur. Kuzey batısında ise Muratdede, güney-batısında Şıhlar ve batısında ise Alanözü köyleri bulunmaktadır.

3/22
mask

Bozkandak Köyü

Doğusunda meşe ve ardıçlarla kaplı bir tepe, kuzeyinde tarım arazileri, güneyinde bağlar, doğusunda bağlar ve tarım arazileri, kuzey batısı küçük orman ve bahçelerle dolu hem dağ hem de ova görünümündedir.

4/22
mask

Bozkandak Köyü

900 metreden az rakıma sahip Göksu nehrine yakındır. Bu nehir çevresinde köy halkının üzüm bağlarının bulunması aynı günde iki iklimi yaşatmaktadır.

5/22
mask

Bozkandak Köyü

. Köy, bulunduğu bölgede en fazla akarsu kaynağına sahiptir. Köy; doğusundaki Kızılyaka köyüne 5 km, güneyindeki damlapınar(Manyan) köyüne 4 km, güneybatısındaki Şeyhler köyüne 3 km, batısındaki Güneysınır ilçesine bağlı Alan özü beldesine 8 km, kuzeyindeki Muratdede(Mastad) köyüne 3,5 km uzaklıktadır. Gülcan, köy halkının Muratdede ile aynı aşirete bağlı olduğunu sanmaktadır.

6/22
mask

Bozkandak Köyü

Köyün adı coğrafi yapısıyla ilgilidir. Kandak deyimi eski Türkçede, engebeli, dilim dilim dereciklerle kaplı, çukurluklu araziler anlamına gelir. Köyün bağ ve bahçelerinin yer aldığı alanlar, engebeli ve dilim, dilimdir. Toprağının rengi de bozdur. Bu nedenle köye “Bozkandak” ismi verilmiştir. Bozkandakta bulunan sülaleler şunlardır: Efehilimler, Hamzaevi, İmamevi, Kecimenler, Sofular, Şapçılar, Memişkiyalar, Bambiller, Gıraliler, Şıhlar, Çetmililer, Havvagiller, Şeytancılar.

7/22
mask

Bozkandak Köyü

Aslen Başkışlalı Âşık Gufrani bir şiirinde “Bozkandak gibi köy gelmez cihana” diyerek köy hakkındaki düşüncelerini dile getirmiştir. Köyün önündeki arazilerin bir kısmının Şeyhler köyündeki Yalıncak Dede Zaviyesine ait olduğu vakıflar defterlerinde geçmektedir.

8/22
mask

Bozkandak Köyü

Köyümüzde okuma/yazma oranı % 99 olup önemli mevkilere gelmiş vatandaşlarımız vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Sayın Sabri Gökmen de Bozkandaklıdır. Köyümüzde iskân olarak yapılan evlerin iki katlı olduğu görülür.

9/22
mask

Bozkandak Köyü

Alt katları ahır ve ambar üst katları ise mesken olarak kullanılmaktadır. Köyün belli başlı gelir kaynağı bağcılık olup tarım ve hayvancılıkta yapılmaktadır.

10/22
mask

Bozkandak Köyü

Köyümüzde, köyümüz ve şeyhler köyü arasında Samrak adı verilen bir mevkideki medresede eğitim vermekte olan ve Yalıncak Sultan adıyla bilinen bir zatın mezarı bulunmaktadır. Bu mezarlık köylünün Dede dediği bir mevkidedir.

11/22
mask

Bozkandak Köyü

Komşumuz şeyhler köyünde de bu zatın oğlu olan Taç Ahmet’in mezarları bulunmaktadır. Buraları insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Halk arasında da bu iki insanla ilgili olarak bazı rivayetler dolaşmaktadır.

12/22
mask

Bozkandak Köyü

Yalıncak Sultan, Sarmakta ki medresede eğitim verirken bunun kötü amaçlı bir eğitim olduğunu düşünen devrin bazı ileri gelenleri tarafından cezalandırılması düşünülmüş. Ve bu cezanın caydırıcı nitelikte olabilmesi için fırında yakılarak gerçekleştirilmesi gerektiğini ileri sürmüşler.

13/22
mask

Bozkandak Köyü

Yetkili kişiler tarafından yakalanıp fırına yakılmak için getirilmiş ve fırına atılmış ancak fırındaki alevler Yalıncak Sultanı yakmamış.

14/22
mask

Bozkandak Köyü

Fırının kapağı ateş tamamen söndükten sonra açılınca millet ne yapacağını bilmez bir halde şaşırmış, ne bir yanık izi, ne bir çizik bile almadan fırından çıkan Yalıncak Sultan’ı görürler.

15/22
mask

Bozkandak Köyü

Bu mübarek zatın da kabri köyümüzün Dede denilen mevkiinde bulunmaktadır. Yalıncık Sultan’ın mezarının yanında birde Çullu Hoca denilen Ermiş’in mezarı bulunmaktadır. Bu Hocayla ilgili de çeşitli rivayetler vardır. Özellikle yağmur duasında yağmur yağdırması ile ilgili.

16/22
mask

Bozkandak Köyü

Bozkandaklı şair Mevlüt Sevinçkan köyünü aşağıdaki mısralarda çok güzel anlatmış.

17/22
mask

Bozkandak Köyü

B O Z K A N D A K K Ö Y Ü

BİR DAĞ ETEĞİNE VAKURLA DURUR,
HASRETİN ÇEKEN GÜN GÜNE ERİR,
ZENGİNLER FAKİRİN HALİNİ BİLİR,
ÖRNEKTİR ÇEVREYE BOZKANDAK KÖYÜ.

BAHAR GELİR HERKEZ GİDER İŞİNE,
MAKSAT HARAM KARIŞMASIN AŞINA,
KURBAN OLAM TOPRAĞINA TAŞINA,
YARDIMI ÇOK SEVER BOZKANDAK KÖYÜ

18/22
mask

Bozkandak Köyü

YAZ GELİNCE EKİNLERİ BİÇERLER,
DOYA DOYA TUZLU AYRAN İÇERLER,
GELEN MİSAFİRE KUCAK AÇARLAR,
ÇOK GÜLER YÜZLÜDÜR BOZKANDAK KÖYÜ.

HER ŞEYİ VAR HAVASI BOL, SUYU BOL,
SERGİ ZAMANINDA BAĞA GİDER YOL,
ŞİMDİ ADET OLDU ÇUBUKLARDA KOL,
ÜZÜM AMBARIDIR BOZKANDAK KÖYÜ.

KÖY CAMİSİ, KUR'AN KURSU, HARMANI,
KÖYÜN BÜYÜYKLERİ VERİR FERMANI,
KALMASADA DİZLERİNİN DERMANI,
HİZMETLE YARIŞIR BOZKANDAK KÖYÜ.

19/22
mask

Bozkandak Köyü

DAVARI BOL, SIĞIRI BOL, OTU BOL,
YAYIĞI BOL, AYRANI BOL, SÜTÜ BOL,
KOVANI BOL, ARISI BOL, ETİ BOL,
BEREKETLİ YERDİR BOZKANDAK KÖYÜ.

RUHUNA RUH KATAR GEZSEN DAĞLARI,
TÜRÜL TÜRÜL TÜTER TERE YAĞLARI,
YAMAÇLARDA KATER KATER BAĞLARI,
GÖZDE SÜRME GİBİ BOZKANDAK KÖYÜ

20/22
mask

Bozkandak Köyü

HARMAN HARMAN ÜZÜMLERİ SERERLER,
HEVENKLİĞİ AMBARLARA ÖRERLER,
MUHTARDAN HEYETTEN ÇIKAR KARARLAR,
BUNU KANUN BİLİR BOZKANDAK KÖYÜ.

ALACABAYIR, YONCALIĞI, HÜYÜĞÜ,
BOZOYUMDA TATARYERİ, KIYIĞI,
MASDAT ÇAYI, ESKİ BAĞ, KAMIŞ KOYAĞI,
MEVKİ MEVKİ, SEMT SEMT BOZKANDAK KÖYÜ.

21/22
mask

Bozkandak Köyü

KUZULARI MELER, KAZLARI ÖTER,
BURADA BACALAR HEP "HAK" DİYE TÜTER,
GURBETTE OLANLAR HASRETİN ÇEKER,
GÖNÜLLERDE TAHTSIN BOZKANDAK KÖYÜ.

TÜRKÇESİ ÇOK GÜZEL, LEHÇESİ GÜZEL,
MEVLÜT DER HARAMSIZ AKÇESİ GÜZEL,
KIZLAR GELİN OLUR, BOHÇASI GÜZEL,
SEVİNÇKAN GÖZÜYLE BOZKANDAK KÖYÜ.
Mevlüt Sevinçkan

Kaynak:
http://www.bozkandak.com

16 Nis 2021 - 13:31 - Karaman Köyleri --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi