- 27 Şub 2021 - 13:12 G: 02 Mar 2021 - 08:53

Ermenek Köyleri İsim ve Anlamları

Karaman'ın en büyük ilçesi Ermenek'e bağlı belde ve köylerin isim anlamlarını sizler için derledik....

mask

Karaman'ın en büyük ilçesi Ermenek'e bağlı belde ve köylerin isim anlamlarını sizler için derledik....

2/31
mask

KAZANCI

Ermenek İlçe Merkezinin karşısındaki güney yamaçlarda kurulmuş olan, Kazancı Ermenek ve çevresindeki eski yerleşim yerlerinden biridir. Kasabanın sınırları içindeki Kazanpınar isminden dolayı ve bu bölgeye ilk yerleşenlerden Kazancı topluluğunun isim hatırası olarak bu kasabaya Kazancı Kasabası ismi verilmiştir.

3/31
mask

GÜNEYYURT

Kasabanın eski adı Gargara ‘dır. 1953 yılında belediyelik olmuş, Güneye bakan bir vadide kurulduğundan kasabaya Güneyyurt adı verilmiştir.

4/31
mask

GÖKTEPE

Kasabanın tarihi çok eskidir. Önceki adı Fariske ‘dir. Kasabanın batısında bulunan 2250 metre yüksekliğinden Göktepeden dolayı Fariske ve Mençek birleşmesiyle belediye olduktan sonra Göktepe ismini almışlardır.

5/31
mask

GÖKÇESEKİ

Eski adı İmsi olan köy Çamlıca ile iç içedir. Soğan ve Avar ekilen yerler küçük seki halinde olduğu için ve aşağı derede Göksu'nun geçmesinden dolayı köye Gökçeseki ismi verilmiştir.

6/31
mask

YUKARI ÇAĞLAR

Köyün eski adı Yukarı İzvit'dir. Maraspoli Mağarasının yer altı nehrinin bir kolu olan bol sularından ve ve köyün içindeki çağıl çağıl akan çeşmelerinden dolayı köye Yukarı Çağlar adı verilmiştir.

7/31
mask

YEŞİLKÖY

Ardıçkaya Köyünün bir mahallesi iken 1960 yılında müstakil köy olmuştur. Köyün kurulduğu yerin yeşillikler içerisinde olması nedeniyle köye Yeşilköy ismi verilmiştir. Köyün eski adı Gürmün'dür.

8/31
mask

YERBAĞ

Eski adı Güzve olan köyde bol miktarda bağcılık yapıldığı için köye Bağyeri anlamına gelen Yerbağ ismi konulmuştur.

9/31
mask

YAYLAPAZARI

Köyün eski adı Zeyvedir. Köyün yayla gibi yeşilliklerle bol sulu arazi üzerinde kurulması ve hafta sonları köylülerin ürettiği ürünlerin satıldığı Pazar kurulması nedeniyle köye Yaylapazarı ismi verilmiştir.

10/31
mask

YALINDAL

Köyün eski adı Arnava dır. Görmeli Köyünün güneyindeki dağın yamaçlarında kurulmuştur. Çevresindeki köylere uzak olmasından dolayı köye yalnız başına anlamına gelen Yalındal ismi verilmiştir.

11/31
mask

TEPEBAŞI

Köyün eski adı Betlam ve daha sonraları Halimiye olmuşsa da yeni isimler verilirken köyün yüksekçe bir tepenin üzerine kurulmuş olmasından dolayı köye Tepebaşı ismi verilmiştir.

12/31
mask

SARIVADİ

Köy ismini kurulduğu yerdeki vadinin adından almaktadır.

13/31
mask

PINARÖNÜ

Özlüce Köyünün bir mahallesi iken 1934 yılında müstakil köy olmuştur. Köyün yakınındaki Pınarönü mevkii ve Pınarönü Köprüsünden dolayı köye Pınarönü adı verilmiştir.

14/31
mask

PAMUKLU

Köyün eski adı Cenne‘dir. Köyde Nallıca adı verilen alçak vadide yörenin en güzel pamukları yetiştiği için köye Pamuklu adı verilmiştir.

15/31
mask

ARDIÇKAYA

Köyün eski adı Nadire'dir. Etrafının yalçın kayalar ve ardıç ormanlarıyla çevrili olmasından dolayı köye “Ardıçkaya” ismi verilmiştir.

16/31
mask

AĞAÇÇATI

Eski adı Çimene olan köy, bir orman köyüdür. Ağaçlık, Orman arazilerin merkezi bileştiği yer anlamına gelen “ Ağaççatı” isim olarak köye verilmiştir.

17/31
mask

ÇAMLICA

Eski adı Muhallar olan köyün etrafının Çam ormanlarıyla kaplı olmasından dolayı köye “Çamlıca” ismi verilmiştir.

18/31
mask

BOYALIK

İsmini kurulduğu yöreden almaktadır. Boyalık Köyünün cephesi açık, çevresi ormanlık ve manzarası güzeldir. Köy Boyalık denen mevkide kurulduğu için “Boyalık” adını almıştır.

19/31
mask

BALKUSAN

Köyün eski adı Balkason ‘dur. Karamanoğullarının ilk yerleşme yerlerindendir. Yörenin yayla olması nedeniyle Arıcılık yapılmaktadır. Bundan dolayı da isminin “Balkusan” olduğu söylenir. Bir ara ismi Bağbelen oldu ise de tekrar eski adını almıştır.

20/31
mask

AŞAĞI ÇAĞLAR

Köyün eski adı Aşağı İZVİT‘dir. Ermenek ‘te bulun Maraspoli Mağarasının bir kolu olan suları ve gürül gürül akan buz gibi çeşmeleri yüzünden köye “Aşağı Çağlar“ adı verilmiştir.

21/31
mask

GÖRMELİ

Köyün yakınında bulunan tarihi Görmeli Köprüsünden dolayı köye “Görmeli” ismi verilmiştir. Bir ara köye Üçbölük ismi verilmişse de köy tekrar eski adını almıştır.

22/31
mask

ELMAYURDU

Eski adı İznebol olan köyde bol miktarda elma yetiştirilmesinden dolayı köye “Elmayurdu” ismi verilmiştir.

23/31
mask

EVSİN

Köyün eski adı Birse‘dir. Acele eden ve çabuk iş yapan anlamına gelen “Evsin” ismi köye isim olarak verilmiştir.

24/31
mask

ESKİCE

Kayaönü ile Çamlıca köylerinin arasında yer alır. Köyün kuruluş tarihi eski olmasından dolayı “Çoktan beri var olan” anlamında “Eskice” ismi köye verilmiştir.

25/31
mask

ÇAVUŞ

Köy ismini kurulduğu yörenin arazi isminden almaktadır. Çavuş Alanı adı verilen mevkide kurulduğu için köye ” Çavuş” adı verilmiştir.

26/31
mask

ÇATALBADEM

Eski adı Yukarı İrnebol olan köy, tarihi EİRENEPOLİS şehri yakınlarına kurulmuştur. Bol miktarda badem ağacı bulunmasından ve bademinin meşhur olmasından dolayı ”Çatalbadem” ismi verilmiştir.

27/31
mask

OLUKPINAR

Köyün eski adı Kopoğlu'dur. Kopukoluk da denir. Köy isimlerinin değiştirilmesi nedeniyle köye oluktan akan pınar anlamına gelen Olukpınar ismi verilmiştir.

28/31
mask

KAYAÖNÜ

Eski adı Ezvendi olan köy geniş kayalıkların eteğine kurulduğu için köye Kayaönü ismi verilmiştir.

29/31
mask

KATRANLI

Köyün eski adı Dindebol dur. Köyün çevresi sedir (Katran) ağaçlarıyla çevrili olduğu için köye Katranlı ismi verilmiştir.

30/31
mask

İKİZÇINAR

Köyün eski adı Aşağı İrnebol dur. Köyün ortasında aynı kökten ikiz çıkan çınar ağacından dolayı köye İkizçınar adı verilmiştir.

31/31
mask

GÖKÇEKENT

Eski adı Akmanastır olan köyün batısında Bizans devrine ait bir manastır bulunmaktadır. Kuruluş yeri itibarıyla güzel olan köye güzel anlamına gelen Gökçekent adı verilmiştir.

27 Şub 2021 - 13:12 Karaman/ Ermenek- Karaman Köyleri --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Yurtpet Petrole Personel alınacak

Karaman Yurtpet Petrol'de istihdam edilmek üzere personel alınacak. İstasyonumuzda çalıştırılmak üzere akaryakıt satış elemanları ve market elemanl...

YURTPET PETROL


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi