- 30 May 2018 - 14:04 G: 05 Oca 2022 - 10:42

Zengen (Başharman) Köyü

Eski adı Başharman olan Zengen Köyü; Karaman Merkez'in güney-doğusunda ve Merkeze 20 km uzaklıkta olup 1176 metre rakımdadır.

mask

Zengen Köyü'nün kuzeyinde Sarıkaya, güneyinde Gülkaya, batısında Gökçe ve Dereköy, doğusunda Paşabağı ile çevrilidir.

2/16
mask

Eski adı Zengen iken 1962 yılında Başharman olarak değiştirilmiş ancak bu isim tutulmamıştır. Bu nedenle 25.12.2015 tarihli ve 91321194-151.03.02-E.7264 sayılı ile ve 91321194-151.03.02-E.7265 sayılı Bakanlık Olurları doğrultusunda "Başharman Köyü" nün ismi ise "Zengen” olarak değiştirilmiştir.

3/16
mask

Köyün nüfusu 1580 yılında 87, 1874 yılında 172, 1895 yılında 486 olarak verilmiştir. 1904 sayımında 487, 1922 yılında 86 hane ve 489 nüfus, 1925’te 495, 1935’te 700, 1950’de 899, 1960’ta 962, 1970’te 876, 1980’de 769, 1990’da 627 ye düşmüştür. 2014 yılında ise 112 erkek, 106 kadın toplam 218 nüfusa gerilemiştir. Bu gerilemenin nedeni şehre göçün çok olmasıdır.

4/16
mask

Zengen köyünün 1904 yılındaki nüfusu 487 iken, Bininci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nın getirdiği olumsuzluklar nedeniyle 1925 yılına kadar buranın nüfusu 7 kişi artabilmiştir. Köyün kuruluş tarihi Anadolu Selçuklu Devletine kadar uzanmaktadır. D. Ali Gülcan, Köyün ismi üzerine araştırmalarda bulunmuş, çok eski bir İran şehrinin isminin verildiği sonucuna varmıştır.

5/16
mask

Bugün konuşma ve yazı dilimizde Zengen olarak söylenen adı, yakın zamana kadar, Osmanlı belgelerinde Zengân olarak yazılmıştır. Bu Zengân İsmi, İran'ın Hamse eyâletinde, bundan bin yıl kadar önceleri var olan bir şehrin adıdır ve sekiz yüzyıl önce harabe durumundadır. İran Afşarlarından on bin çadırlık bir bolümü Hamse eyâletinde bulunan, Zengân şehri ve dolaylarına yerleşmişlerdir.

6/16
mask

Viran olan, bu Zengân şehrinin, yeniden kurulması konusunda, 'Müssamerat-ül Ahyar' isimli Farsçadan çeviri eserin, 186. sayfasında şöyle bir kayıt vardır: 'Keygatu Şah, bir gün veziri Ahmed Halidi'ye emir vererek, Viraneye dönen Zengân şehrini, Tebriz gibi mamur ve güzeli bir  şehir durumuna getiresin, dedi. Halidi'de yeri öperek, yanıtladı: "Buna imkân göremiyorum. Eğer emir buyurularsa, Şen ve mamur olan Tebriz şehrini, bir saat içinde, Zengân şehrinden daha harap bir duruma getireyim." yanıtını verdi.

7/16
mask

İşte Moğolların Anadolu'ya göndererek görevlendirdikleri zalim vezirlerden biriside Sadrettin Halidi’dir. Bu şehrin adı da, tanınmış, "Nûşirvan Adil in oğlu «Zengehan»ın andacıdır. Anadolu da, Zengân isimli dört köy vardır. Diyarbakır ili sınırları içinde de bir yer bulunmaktadır. Anadolu'daki dört köyden birisi bu dur. Bir diğeri Ereğli ilçesinin Çakmak bucağına bağlıdır.

8/16
mask

Mardin'in Midyat idesinde, Konya’nın Kadınhanı ilçesinde de birer Zengân, köyü bulunmaktadır. Konya çevresinde bulunan Zengân adlı üç köyün halkının yukarda belirtildiği gibi, İran'ın Zengân şehri dolaylarında yerleşenlerden oldukları, kuraklık ve Moğol istilâları nedenleriyle halk başka ülkelere dağılmıştır. Harap kalan Zengân şehrin dolayları halkı olan bu Türkmen boyları Anadolu'ya gelerek beğenip, yerleştikleri yörelerde kurdukları köylerine de eski yurtlarının başşehri olan Zengân şehri adını andaç olarak vermişlerdir.

9/16
mask

Karaman-Ereğli ve Kadınhanı yörelerine yenleşen, Zengen köylülerinin giyim, kuşam ve fizyonomileri hatta lehçeleri yöredeki diğer köylerden ayrı özellikler taşır. Karaman'ın Zengen köylüleri, çevrelerindeki Akpınar, Güldere ve Gülkaya köylülerinden ayrı karakteristik özellikler gösterirken, Ereğli'nin Zengen köyü halkı da, yakınlarında ki Çayhan köylülerinden ayrı bir karakterde oldukları ve Karaman'ın Zengen köyüne yakın olan Dereköy, Göves köyleri ile Yeşildere kasabası halkı da bu Zengen köylüleri gibi karakter ve yaşayışındadırlar.

10/16
mask

Bu köyler ve kasabaların halkının kökeni İran'ın hamse eyaletinden gelen Türkmenlerden olduğu anlaşılmaktadır. Karaman'ın Zengen köyü dolayları hakkında Şikârı tarihinde şöyle bir kayıt vardır. "Ez'i canib: Birgün ibni Mehmet divan idip, cümle beğlerin bir araya cem edip müşavereye başladılar. Yahşi han eyder: Ey şah'ı rum: bu dağda ne zamana değin otururuz. Bundan göçüp zengan çeşmesine konalım, eğer sultanın askeri gelüp cenk ederse. Cenk idelim "dedi.

11/16
mask

Burayı makul görüp göçüp Çeşme'i Zengana gelüp kondular. Esen oğlu uğrum (gizlice) sultan'a haber gönderdi "tizce gelüp iresin." Diye. Buradaki sultan sözü de karaman oğlu Alâeddin Ali Beğ'e yöneltilir.  1500 Yılı Eskiil Kazası Cemaatleri içerisinde Zengen Karyesi Cemmati yüzdeci olarak kaydedilmiştir. Sadece 2 hane, 5 neferden oluşmuş ve sonraki yıllarda rastlanmamıştır. Ancak 1500 Yılı Mud Kazası Cemaatleri içerisinde Zeyne aşireti Zengen Karyesi 51 hane ve 61 neferden oluşmuştur. Buradaki yüzdecinin anlamı, yüz koyunda bir koyun vergi verdiği içindir. Bu Karaman Zengen köyüdür. 

12/16
mask

Köyün bağlı olduğu Zeyne Cemaati, Örtülü köyü dışında 61 nefer ile Zengen karyesinde de görülmüştür. Ancak bu karyedeki nüfus, 1500 yılından sonra yerleşik hayata geçmiştir. Silifke’de Zeyne isimli bir yerleşim birimi de bulunmaktadır. Bu ismin nereden geldiğine dair bir fikrimiz yoktur. Ancak 1500 yılında İçel Yörükleri arasında ve Dodurga boyundan gösterilmiştir. Osmanlı coğrafyasında Adana, Tarsus, Diyarbakır ve Edirne’de görülen ve Zeyne adını taşıyan konar-göçer gruplar bulunmaktadır. Tüm bu verilerden ve belgelerden hareketle köyün Karamanoğulları devrinde var olduğu, Oğuz Türklerinin 24 boyundan biri olan Dodurga boyundan İçel Yörüklerinden Zeyne cemaatinden olduğu anlaşılmaktadır. Zaten 1500’lü yıllarda var olan köylerin boyunu bulmak genel tahrir yapıldığı için biraz daha kolaydır. Özellikle Karaman eyaleti Osmanlı idaresine geçince tam anlamıyla bir sayım yapılmıştır.

13/16
mask

1844 yılı Temettuat Defterine göre 35 hanedir. Bu hanelerde bulunanlar; Dervişoğlu Memiş, Molla Mehmet’in Mustafa, İbrahim Efendinin Mustafa, Hacı Hüseyin’in Ahmet, Döne Mustafa’nın Sarı Ali, Hacı Ahmet’in Mehmet, Recep İsmail’in Musa, Kara Musa’nın İbrahim, Şeyh Ömer’in Ahmet, Koraş Hasan’ın Deli Mehmet, Nevahlı Mustafa’nın Ömer, Nodalı Memiş’in Salih, Kara Mehmet’in Hasan, Hacı Mehmet’in Süleyman, Abdülkerim’in Mehmet, Ağa Mehmet’in Hasan, Ali Efendi’nin Osman, Osman Ali’nin Ahmet, Kara Hasan, Koca Yahya’nın Mehmet, Deli Mehmet’in Hüseyin, Yüzük Mehmet’in Halil, Alemdar Mehmet’in Eyyüp, Solak Hasan, Koraşlı Mehmet’in Halil, Seyyit Ahmet’in Abdurrahman, Çavyş Abdurrahman’ın Mustafa, Koca Mehmet’in Ali, Osman’ın Abdülhalim, Çukadar Mehmet, Nalbant Ali’nin Arec Ömer, Eskici İbrahim’in Ali, Konyalı Mustafa’nın Osman, Hacı Mehmet’in Musa Bey Miralay, Kara Kethüda İbrahim’in Hasan.

14/16
mask

Karamanoğulları, Osmanlı ve Türk Tarihi hatıralarından birisi olan Zengan köyünün ismi de değiştirilerek Başharman adını almıştır. Köyün eski ismi değiştirilirken civarındaki köylere göre yukarıda ve düzlükte olduğu için, yukarı harman yeri anlamına gelen “Başharman” ismi verilmiştir. 25 Aralık 2015 tarihinde tekrar eski adı olan Zengen ismi verilmiştir. 

15/16
mask

Zengen köyü halkı yeniliği seven, elleri hünerli ve çok çalışkandırlar, bu sayede varlıklı ve hayatlarından memnun, emin ve zinde insanlardır. Köyde tarım ve hayvancılığın yanında arıcılık, kavak yetiştiriciliği, sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak Zengen köyü patatesi ile ünlüdür. Köyün arazilerinin bir bölümü Dereköy Barajı suları altında kalmıştır.

30 May 2018 - 14:04 Karaman- Karaman Köyleri --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.897.275 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi