- G:

Karaman Başyayla Üzümlü (Davdas) Köyü

Üzümlü Köyü Karaman Başyayla'nın güneyinde ve Başyayla Merkeze 5 km uzaklıkta olup 1347 metre yükseltidedir.

mask

Karaman'ın Başyayla İlçesine bağlı olan Üzümlü Köyü'nün Batısında; Büyük Karapınar köyü, güney batısında; Elmayurdu köyü, güneyinde; Ermenek-Konya karayolu güney doğusunda; Kışla köyü, doğusunda; Bozyaka (Gerde)köyü kuzeyinde ise Barcın yaylasından geçen Sarı veliler- Konya yolu arasında kalan Karaman ilimizin Başyayla ilçesine bağlı bir köydür.

Karaman Başyayla Üzümlü (Davdas) Köyü

Yapılan inceleme ve araştırmalarda köyün tarihinin çok eski yıllara dayandığı, sürekli yerleşim yeri olduğu çevresinde bulunan ören yerleri ve kalıntılardan anlaşılmaktadır. Mağara devri ve sonraki yüzyıllarda insanların bu bölgede yaşadığı medeniyetler kurduğu bilinmektedir. Karamanoğullarının buraya gelmesi ile ilk yerleşkelerinden olmuş, Osmanlılar döneminde büyük yerleşim birimi olarak devam etmiştir. Köyde Avşarlı lakaplarının bulunması buraya Avşarların yerleştiğini göstermektedir.

Köyün kuruluşu ve ismi hakkında anlatılan iki rivayet vardır. İlk rivayete göre; köy çevresinde bulunan Göllücehisar mevkiinde yerleşen ailenin Davas adında bir oğlu varmış. Davas Ermenek’e gitmiş ve dönerken bir tipiye yakalanmış. Şu anda köyün bulunduğu yerde bir ağaç kovuğuna girmiş. Ailesi Davas’ı burada bulmuş ve buraya Davas ismini vermişler. İkinci rivayette ise; yine köy çevresinde bulunan Gestere mevkiinde bir beyin, Davut adında birinin asılması için “Davut’u as” emrini vermesi sebebi ile zamanla Davdas ismini aldığı sanılmaktadır. Ancak yöredeki tüm isimlerin Roma ve Bizans döneminden kalma olduğuna bakınca burasının da Roma kalıntısı olan Davdas’tan gelebileceği ihtimalini artırmaktadır. Önceleri köyde bağcılık yapıldığı ve bol miktarda üzüm yetiştirildiği için Köye “Üzümlü” ismi verilmiştir. Eski adı “Davdas” dır.

Karaman Başyayla Üzümlü (Davdas) Köyü

Üzümlü köyü Taşeli platosunun bir parçası olup ikinci jeolojik devirden sonra oluşmuş (üçüncü devirde) ve yerleşim alanı olarak M.Ö. 2000’li yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir.

Mevki adları olarak, Yukarı Şamlar, Aşağı Şamlar, Tavşan gölü, Akmuğar, Sarkun, Mumsuz, Yukarı Saray, Kirtanos, Akdere göl, Dikenli burun, Haft, Ekşibağ, Çingil, Alan, Büyük bağ, Irafta, Yerbağ, Meriş, Cevizli köy, Ak, Karşı bucak, İtirmi, Malamas, Hıdıryeri, Karaağaç, Gessere, Söğütlü, Gabagöz, Sakız alanı bulunmaktadır. Köyümüz deniz seviyesinden 1400 m yükseklikte olup köyümüzde kışlar kar yağışlı ve soğuk, yazlar ise serin geçmektedir.

Karamanoğlu beyliği ile Osmanlı İmparatorluğu zamanında ve Başyayla ilçe olmadan önce Ermenek’e bağlı olan Üzümlü (Davdas) köyü beylik döneminde beyliğin ileri gelen paşa ve beyleri tarafından daimi ikamet yeri olarak seçilmiş, Mut (Gıravga) nahiyesi ile Kışla köyünün yenice köy mahallesi yazlık olarak kullanılmıştır.
1845 yılı temettuat defterine göre 89 hanede 445 kişi ile kalabalık bir nüfusa sahip bulunmaktadır. Bu tarihte köyde olan kişiler ve lakapları şöyledir. Kadı, Davdas Köyünde Abdullah Beyzade Abdulbaki Bey isimli kişidir. Davdas Karyesi Değirmen Hissesi; Abdullah Beyzade Abdulbaki Bey Kadı, Hacı Ali Beyzade Ahmed Bey’e aittir. 1845 yılında Davdas köyünde bulunan hane reislerinin lakapları ve adları şöyledir:

Karaman Başyayla Üzümlü (Davdas) Köyü

İmam Abdulkadir Efendi Efendi, Muhtar Hacı Ali Ağa oğlu Mehmed, Kadı Abdullah Beyzade Abdulbaki Bey, Hacı Ali Beyzade Ahmed Bey, Abdullah Efendizade Abdulkerim Ağa, Avşarlı oğlu Abdulkerim, Avşarlı oğlu Abdullah, Kadı Mehmed Efendi oğlu İbrahim Kadı, Gayış(?) Mehmed oğlu Abdullah, Abdurrahman oğlu Rüstem, Hacı Baki oğlu Mustafa, Küçük Ali oğlu Ömer, Davud oğlu Mehmed, Davud oğlu Mükremin, Mehmed Kethüda oğlu Hasan, Mehmed Kethüda oğlu Süleyman, Hacı Mustafa oğlu Ahmed, Mehmed oğlu İbrahim, Hacı Ali oğlu Ahmed Efendi Hacı, Hacı Mehmed oğlu Süleyman, Delibaş oğlu İbrahim, Hasan Çelebi oğlu Mehmed, Hasan Çelebi oğlu Abdullah, Hasan Çelebi oğlu Abdurrahman, Mehmed Ağa oğlu Mustafa, Âbid Çelebi oğlu Mehmed, Âbid Çelebi oğlu Molla Hüdayi, İsmail Kethüda oğlu Abdullah, Hasan Çelebi oğlu Abdulkerim, Şatır oğlu Abdullah, Deli Hüseyin oğlu Mehmed, Toraman oğlu Süleyman, Kadı Hasan oğlu Ali, Mençekli oğlu Abdulkerim, Halil oğlu Hacı Halil, … oğlu Ahmed, Resul Çavuş oğlu Hasan, Kütük oğlu İbrahim, … oğlu Mehmed, Bektaş oğlu Ali, Boz Ömer oğlu Osman, Hacı Musa oğlu Ömer, Mençekli oğlu Ömer ve İbrahim, … oğlu Hüseyin, Abdulcelil oğlu Durmuş Ali, Abdullatif, Mahmud Can oğlu Hasan, Karataş oğlu Hasan, Baki oğlu Abdurrezzak, Çuldar oğlu Osman, Abdulbaki oğlu Ataallah, Yusuf oğlu Davud, Yusuf oğlu Ahmed, Ali Kavas oğlu Ali, Şaban oğlu Hüseyin, Küçük oğlu Hasan, Halil oğlu Abdullah, Gök İbrahim oğlu Mehmed, Kasım oğlu Mehmed, Kasım oğlu Durmuş Ali, İbiş oğlu Mehmed, Büyük Mehmed oğlu Durmuş Ali Ali Baba oğlu Osman, Bektaş oğlu Yusuf, Cemal Dede oğlu Dede, Küçük Ali oğlu Abdullah, … oğlu Mehmed, Cemal oğlu Hasan, Cemal oğlu Molla Mehmed, Sinanlı Osman Sinanlı, … oğlu Durmuş Ali, Sinanlı Durmuş Ali Sinanlı, Top Yusuf oğlu …, Kardeş oğlu Abdulhadi, Hacı Ahmed oğlu Ali Hacı, Çoban Hasan, Cemil oğlu Mehmed, Bektaş oğlu Hasan, Mazlum oğlu Halil, Halil oğlu Mustafa, Hacı Latif oğlu Dede Hacı, Çoban İlyas, Hacı Hasan oğlu Abdullah, Hacı Abdullah Efendi oğlu Molla Abdullah, Veli oğlu Abdulkerim, Mahmud Can oğlu Dede, Çolak Bakı oğlu Mustafa, Ali Baş oğlu Dede.

Köy halkı genellikle çalışkan ve münevver insanlardan meydana gelmiş olup bankaların bölgeye gelmediği Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyet döneminde Taşeli bölgesinin adeta banka görevini üstlenmiştir. Bölge, nahiye ve köylerden ihtiyaç sahipleri ve iş kuracak olan iş adamlarının Davdas köyünde bulunan zengin insanlardan para almaya geldikleri bölge insanı tarafından bilinmektedir.

Karaman Başyayla Üzümlü (Davdas) Köyü

Orman bakımından oldukça zengin olan köyümüz sulama suyu bakımından sıkıntılıdır. Köyün içme suyu içme sıkıntısı olmayıp her eve çeşme bağlanmıştır. Bunların dışında da halkın diliyle muğra diye tabir edilen çeşitli pınarlar mevcuttur. Bunlar sırası ile: Alamuğar, İlimuğar, Haytamuğar, İmirmuğarı, Aşşamuğarı, Aladamuğarı, Çingilmuğarı, Akmuğar. Köyde bir ilkokul, sağlık ocağı, tarım kredi, kooparatifi Veysel Karani ve Ala Cami adlarında iki cami vardır. Köyün ulaşım sorunu yoktur.

15 Şub 2024 - 09:55 Karaman/ Başyayla- Karaman Köyleri

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.123.826 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.
Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi