- G:

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

Ayrancı’ya 22 km uzaklıkta, vadi içine kurulmuş bir köydür. Doğusunda Berendi, batısında Üçharman ve Buğdaylı, güneyinde Çat köyü, kuzeyinde Ağızboğaz...

mask

Ayrancı’ya 22 km uzaklıkta, vadi içine kurulmuş bir köydür. Doğusunda Berendi, batısında Üçharman ve Buğdaylı, güneyinde Çat köyü, kuzeyinde Ağızboğaz ile çevrilidir. Berendi’den doğarak Ayrancı barajına kadar uzanan dere, Köyün kurulu olduğu vadi içerisinden geçer. Vadi içerisinde yetişen çok sayıda selvi ve söğüt ağacının yanı sıra meyve bahçeleri de kurulmuştur. Dağlık alanlarda ise kıraç hububat ekimi yapılmaktadır.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

Kıraman-Üçharman Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin kurulmasından sonra, Tema Vakfının desteğiyle gerçekleştirilen büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi ve buna bağlı olarak yem bitkileri üretimi köyün geçim kaynakları arasında ağırlık kazanmıştır. Küçükbaş hayvancılığın da yaygın olduğu köyde, yaz aylarında yayla göçü yaşanır. Bu yaylalar; Asar (Asardaş), Karacaören (Dikenli ve Sipsehir), Mezgitli, Alimpınarı, Çukurkonuş, Sarı Tuzlağı olup Bulgar Dağları’nın kuzey yamaçlarındadır. Köyün güney taraflarında doğal ardıç ormanları olduğu gibi Orman Bakanlığı tarafından da köyün hemen yakınından başlayan oldukça geniş bir alana da çeşitli orman ağaçları dikilmiştir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

İçme ve sulama suyu yönünden de zengin olan köyün içme suyu Akpınar mevkiinden çıkan kaynaklardan sağlanır. Kocadere adı verilen akarsu ile bu vadideki araziler sulanmaktadır. Köyün güney taraflarında doğal ardıç ormanları olduğu gibi Orman Bakanlığı

tarafından da köyün hemen yakınından başlayan oldukça geniş bir alana da çeşitli orman ağaçları dikilmiştir.

Köyün ismi ile ilgili olarak anlatılan birçok rivayet vardır. Birinci rivayet; Karaman beyliği zamanında bir grup askeri birlik köye gelerek yerleşmek istemişler. Fakat “Burası kırın yüzü (kır aman) burada yaşanmaz” deyip geri gitmişler. Böylece Kır aman sözcüklerinin “Kıraman” olarak birleştirildiği ve köyünde bu isimle adlandırıldığı kabul edilmektedir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

İkinci rivayet; Köyün güneyinde bulunan ve doğudan batıya doğru uzanan kale yakasının önünde şu anda yok olmuş olan bir kalenin daha olduğu ve bu iki kalenin birleştirildiğinde yün eğrilen kirman gibi bir şekil aldığı için “kirman” dendiği, “Kirman”ın sonradan “Kıraman” olarak değişikliğe uğradığı kabul edilir.

Üçüncü rivayet; Buradaki yerli halka başka yerden gelen bir kabilenin saldırması üzerine, düşmandan kaçanların diğerlerini de o zamanki sığınakları olan şimdiki kaleye kaçmaları için “Düşman geliyor, gir aman”  şeklinde uyardıkları ve “gir aman” sözcüklerinin zamanla değişikliğe uğrayarak “Kıraman” şeklini aldığı kabul edilir. Bize göre birinci rivayeti düzelterek köyün adının Karaman olduğu bilim ve gerçeklere daha uygundur. Kıraman’ın doğusunda Aşağı Kıramanoğlu ve Yukarı Kıramanoğlu adlı mahallelerin olması bizim tezimizi doğrulamaktadır. Köyün adı Karaman ve mahalleri ise, Aşağı Karamanoğlu ve Yukarı Karamanoğlu’dur. Diğer rivayetler yanlışlıkla yazılan Kıraman’a yakıştırılan hikâyelerdir.

Çünkü bu bölge Karamanoğullarının beylik kurduktan sonraki sığındıkları ve zaman zaman yaşadıkları bölgedir. Karamanlı beyler, Turgut, Bayburt, Kaya ve Mirza Beyler Karaman’ın vasiyeti ile oğulları Karamanoğlu Mehmet Bey ve Mahmut Bey’i küçük yaşta Bulgar Dağlarına getirerek burada yaşayan o dönemin âlimi ve şeyhi Arız Bey tarafından sekiz yıl eğitildiği Şikari tarihinde yer almaktadır.

Vadinin olduğu sulanır alanlarda bahçe tarımı yapılmaktadır. Özellikle kiraz üretiminde, iyi kalite Napolyon cinsi kirazda ileri düzeye ulaşmışlardır. Kıraç alanlarda tahıl ekimi yapılmaktadır. İçme suyu ve arazi sulaması bakımından oldukça zengindir. Bahsi geçen akarsuyun dışında; Künk Pınarı, Köseli Pınarı, Alıçlı pınar ve Akpınar vardır. Alıçlı Pınar’ın suyunun böbrek taşlarını düşürdüğü köylüler tarafında söylenmektedir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

İlk çağlarda taştan oyma kalelere yerleşmişlerdir. Doğusundaki kale mağaraları, güneyindeki kale yakası ile kuzeyindeki Kaplanlı gibi yerleşim yerlerindeki kalıntılar, bu düşünceyi doğrulamaktadır.

Köyün tarihini Hititlere kadar götürebiliriz. Sonrada Roma ve Bizans dönemlerinin yaşandığı bilinmektedir. Bu bilgiler; Sipseher Kalesi, köyün güneyinde bulunan Kıraman Kalesi, Sipseher ve Kızılca Köy’deki ören yerlerinden ve çevresinde bulunan küplerden, üzüm ezme ve şarap yapma kalıntılarından anlaşılmaktadır. Köyün güneyinde yer alan ve kale yakası olarak adlandırılan mağaralar, Taşkale’deki Manazan mağaralarından farklıdır. Apartman şeklindeki üç katlı kale içerisinde birbirine bağlantılı odalar ve katlar ile üst katta büyük bir odanın içerisinde bugün dahi içinde su bulunan havuz yer almaktadır. Bu havuzlar yardımıyla kalede yaşayanların su ihtiyaçlarını karşıladıkları belli olmaktadır.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

Köy, Karamanoğulları Beyliği döneminde Mersin tarafından gelen Yörükler tarafından kurulmuştur. Selçuklular ve Karamanoğulları zamanında yerleşildiği anlaşılmaktadır. Bu bölge Karamanoğullarının yaylağı olarak kullanılmaktadır. Köyün ilk yerleşim yeri tam olarak belli değildir. Sipsehir ve Kızılcaköy’de örenler mevcut odluna göre buralar olabilir. Ya da şimdiki yerleştikleri yerde olabilir. Köy önceleri Şipşehir adı ile daha sonra Kızılca köyde son olarak da şimdiki yerinde kurulmuştur. Bu bölgede yoğun yerleşmelerin olduğunu örenlerden anlamaktayız. Torosların kuzey yamaçlarının hemen her yerinde yaşam izlerine ve örenlere rastlanır. Çünkü zaten yoğun olan bölgeye Karamanoğlu Osmanlı mücadelesinden kaçan oymaklarda gelmiştir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

Bütün yörelerde olduğu gibi Kıraman’a da zamanla Adana yöresinden gelenler, Toroslarda yaşayan diğer aşiretlerden gelenler, Divle’den ayrılıp gelenlerle köy kalabalıklaşmıştır. Sonuç olarak Bulgar Dağlarında ve çevresinde yaşayan Karamanoğlu kökenli Yörük ve Türkmenlerin kurduğu bir köydür.

16068 Numaralı 1840 tarihli Temettuat defterinde vergi veren 68 hanenin bulunduğunu Divle’ye bağlı Kıraman Karyesi olarak kayıt edildiğini anlıyoruz. Yine bu deftere göre köyde iki Şeyh, üç te Molla (hoca) bulunmaktadır. Lakaplar ise; Şeyh, Molla, Abacı, Kethüda, Kel, Kibar, Büyük, Altı Parmak, Kör, Rum, Karabeğoğlu, Kulaksız, Boz, Kıramanlı, Sürücü, Çalık, İmam, Kara, Ak, Topal, Gök, Solak, Yonca, Deli, Topkara ve Ocak’tır. 1873 Konya Salnamesinde 59 hanede 209 kişi bulunmaktadır.

Çevre köylerin öğrencilerinin taşındığı okulu bulunmaktadır. Eğitim öğretim konusunda da ileri gitmiştir. Bu gün çevresinde en çok nüfusa sahip ve merkezi konumda bir köydür.

Karaman'ı Tanıyalım: Kıraman Köyü

Ekli Dosyalar

15 Oca 2024 - 09:11 Karaman/ Ayranci- Karaman Köyleri

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.262.457 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Pınarbaşı Köyü Fırsat Tarla

PINARBAŞI AĞALAN MEVKİİ VERİMLİ TARLA Pınarbaşı köyü Ağalan mevkiinde, köye 500 metre uzaklıkta, Yol kenarında verimli tarla. 16.706 metrekare (6.7 dö...

SEMİH ORAN

SATILIK 125'LİK MOTOR

Bisan fks 125 lik2016 model7 bin km deGaraj motoruİletişim 05425427786

Personel Alınacak!

Karaman'ın hızla büyüyen firması Şimşek Oto Yıkama, bünyesinde çalıştırmak üzere bay personel arıyor. Karaman'da oto yıkama da hızla büyüyen Şimşek O...

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi