- G:

Karaman'ı Tanıyalım: Kavuklar Köyü

Ayrancı’ya 25 km uzaklıkta olan köyün doğusu Akgöl, batısı Akçaşehir, güneyi Anbar, kuzeyi ise Karapınar ilçesi ile çevrilidir. Ayrancı-Karapınar yolu...

mask

Ayrancı’ya 25 km uzaklıkta olan köyün doğusu Akgöl, batısı Akçaşehir, güneyi Anbar, kuzeyi ise Karapınar ilçesi ile çevrilidir. Ayrancı-Karapınar yolu üzerindedir.

Köyün önemli gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Daha çok büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Koyunculuk yavaş yavaş terk edildiğinden meralar kullanılmamaktadır. Köy Karapınar ilçesi, Akçaşehir ve Ayrancı arasında olup üçüylede yakın ilişkiler içerisindedir. Arazileri düz ve tarıma elverişlidir. Her ne kadar köyde sulama kuyusu ve barajdan gelen sulama suyu ile sulama yapma imkânı varsa da, bu suyun yanlış kullanımı yüzünden yaşanan sıkıntılar köyün öncelikli meselelerindendir. Büyükbaş hayvancılık köy için güzide faaliyetlerden olduğu için, özellikle işsiz gençlerin ilgisini çekmektedir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kavuklar Köyü

Kavuklarda Divle’nin çiftliği olarak kullanılmaktayken, ayrılarak kurulan köylerdendir. Bu yörede Divle’de kışlanmış baharla birlikte buralara yaylaya çıkılmış, harmanlar kaldırılıp son güz mevsimi ekinler ekildikten sonra tekrar Divle’ye dönülmüştür. Ancak gidip gelmenin zor olması ve güvenliğinde sağlanması ile kalıcı konutlar yaparak yerleşmişlerdir.

Köylüler Divle’den gelip yerleştiklerini anlatmaktadırlar. Ancak Ereğli Bekdikleri arasında Karacimler, Karalar, Kamanlı, Sağırlar, derbentçi olarak 1723’te Kavuklar ise 1743’te Maraş’tan getirilerek Hortu’ya (Sazgeçit) yerleştirilmişlerdir. Yine Ereğli’de 1840 yılı Temettuat Defterinde 159 hane Kavuklar Mahallesinde Bekdik bulunduğu kaydı vardır. 10010 numaralı defterde “Der Mahalle-i Kavuklar derbend-i mezbur, Bekdik Derbendi tabi-i kaza-i Ereğli” yazması çevrede başka bir Kavuklar isimli yerin olmasını ihtimal dâhiline almaktadır. Ereğli’ye bağlı birçok köyün Bekdiklerden olduğu bilinmektedir.  Bu çelişkili durumda bu bilgileri verip köy halkının söylemini dikkate almak gerekir. Burada Divle kazası Temettuat defterleri köydeki ailelerden söz ettiğine göre durum köylüleri doğrular niteliktedir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kavuklar Köyü

Köyün tarihi çevre köylerde olduğu gibi Roma ve Bizans dönemlerine dayanır. Köyün kuzeyindeki Göveri Tepe’nin höyük olduğu köylüler tarafından söylenmektedir. Köyde Karamanoğulları ve Osmanlı döneminin izleri vardır. Köy mezarlığındaki Kavuklu mezar taşlarından dolayı köye “Kavuklar” adı verilmiştir.

Köy camisi ile bitişik olan mezarlığın cami havlusu içinden girişinde: “Cihan Şahı Bini İlyas Bey, Kavuklar Köyü Şehitliği, Kuruluş tarihi Hicri 652, Miladi 1254” yazılıdır. Kavuklu mezar taşında bu şahsın “El Merhum Cihan Şah İlyas Bey” sözlerinin yazılı olmasından esinlenerek yazmışlardır. Bir başka taşta ise “Nur Kurake” hanıma ait olduğu görülmektedir.

Karaman'ı Tanıyalım: Kavuklar Köyü

Bu yıllar Selçukluların son dönemleri, Moğolların Anadolu’yu işgal ettikleri yıllardır. Aynı zamanda Karamanoğullarının buralarda at koşturduğu yıllardır. Ancak adı geçen İlyas Bey’in Selçuklu Beyi olma ihtimali yüksektir. Moğollarla yapılan mücadelede vefat etmiş olmalıdır. Şikari İlyas adında bir beyden söz etmemektedir.

Mezarlıkta 3 adet yüksek taş sandukalı, baş taşları kavuklu mezar ile 1 adet sanduka tipi mezar bulunmaktadır. Buraya Karamanoğulları ve Osmanlılar döneminde de definler yapıldığı üzerlerindeki tarihlerden mezarlardaki taşlardan belli olmaktadır. Ayrıca bu mezarlıkta sütundan yapılmış değişik tipte taşlarında bulunduğu görülür. Özellikle çok sayıda dolu bir küp veya testiyi andıran siyah volkanik taştan yapılmış mezar taşları ilginçtir. Buda bize burasının eski bir yerleşim yeri üzerinde kurulduğu ve aynı mezarlığı kullandığı izlenimi vermektedir.

Burada önemli bir ayrıntı daha vardır. 1518 tarihli Yavuz Sultan Selim’in “İlyazıcı Defteri” bize bilgiler aktarmaktadır. “Amma Yirce nam yeri bu cemaatten Yunus Emre Karamanoğlu İbrahim Bey’den satın almış imiş, elinde mülknamesi vardır. Yunus Emre Fevt olup evladına intikal eylemiştir.” Bu bilgilere bakarak Prof. Dr. İ. Hulusi Güngör Yirce adlı  bu yeri Kavuklar Köyü sınırları içerisinde Karapınar Samuk Yaylası ile Kavuklar arasında göstermiştir. Akçaşehir, Samuk Yaylası ve Kavuklar Köyü üçgeninde bulunan bu yerin çoğunluğu bu gün Karapınar toprakları içerisindedir.  Karaman’ın hemen kuzeyinden giden Kanal bu yerin ortasından geçmektedir. Tarihi Bağdat Yolu (Roma Yolu) bu arazinin tam ortasından geçmektedir ve Ambar’a ulaşmaktadır.

Karaman'ı Tanıyalım: Kavuklar Köyü

Kavuklar Köyündeki bu eski mezarlara ve mezar taşlarına bakıldığı zaman buralarda önemli şahsiyetlerin yaşadığı ve Yunus Emre’nin mülküne çok yakın olduğu görülür. Yirce (Bayramali) Kavuklar Köyünün batısındadır. Buradaki mezar taşlarının etraflıca incelenmesi yeni bilgi ve bulgular içerecektir. Bu bölgenin en eski mezarlığa sahip Kavuklar’ın tarihe ışık tutacak yönleri vardır. Eski mezarlardan birisi çalınmıştır bile. Köyün ortasında olan ve çevresinde evler bulunan bu mezarlık korunmalıdır.

Karaman'ı Tanıyalım: Kavuklar Köyü

Ekli Dosyalar

12 Oca 2024 - 08:47 Karaman- Karaman Köyleri

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.342.349 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Fahri Psikolog - Bir tane harita koyamıyorsunuz yazıklar olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 09:37Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi