- G:

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Hüyükburun Köyü, Ayrancı ilçesinin kuzeybatısında güneye bakan bir tepe üzerinde konumlanmış, idari sınırlar açısından doğusunda Saray Köyü ve bir tr...

mask

Hüyükburun Köyü, Ayrancı ilçesinin kuzeybatısında güneye bakan bir tepe üzerinde konumlanmış, idari sınırlar açısından doğusunda Saray Köyü ve bir tren istasyonu, batıda Adatepe ve Sudurağı, kuzey batıda Karaağaç, güneyde Yarıkkuyu köyü ve güneybatısında ise Dokuzyol köyü ile komşudur.

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Geniş bozkır alanları üzerine yerleşen bu köyün kuzey kısmında küçük tepeler yer almaktadır; ne bir ormanı ne de bir akarsuyu bulunmaktadır. Buranın en belirgin karakteristiği kurak, bozkır bitki örtüsüne sahip olmasıdır. Köy, geniş tarım alanları sayesinde çok iyi bir tarım potansiyeline sahiptir ve sulu tarım ile bahçecilik, Ayrancı barajından gelen su ile mümkün hale gelmiştir. Ayrıca, modern sulama teknikleri kullanan ve köyde yer altı su kuyuları kazan öncü çiftçiler de mevcuttur. Bir dönemler bölgede yaygın olan küçükbaş hayvancılık, uzun süren kuraklık sebebiyle azalmış, ancak köy, bu duruma karşı büyükbaş hayvancılıkta bir yükseliş yaşamaktadır. Organik meyvecilik alanında ise sürdürülen çalışmalar ekonomiye olumlu etkisiyle hızla ilerlemektedir.

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Köyün 4 kilometre batısında, tarihi bir yapı olan Atlas Han yer alır. Bu han, Karaman-Ayrancı karayolu ile demiryolu arasında, tarihi İpek Yolu'nun bir parçası olarak bulunur. Tahminlere göre Selçuklu dönemine ait olan bu yapı, günümüzde yazıtsız kalmış ve bazı bölümleri tahrip olmuş durumda. Hanın avlusunu sütunlar süslerken, kapısı doğuda bulunur ve tam karşısında bir su kuyusu mevcuttur.

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Köyün kuruluş sürecine bakıldığında, 1894 yılında Divle bölgesinden gelen aileler tarafından bir çiftlikten dönüştürülmüştür. Köy nüfusunun asıl kökeni, Divle ilçesinin Başlamışlı mahallesinden gelmektedir. Tarihi kayıtlardan, 20 hanenin yaşadığı ve akarsu vadisi boyunca yerleştiği anlaşılmaktadır. Bu köyün insanları sonrasında, aynı isimli vadideki hane isimleri ile Hüyükburun’a göç etmiştir.

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Başlamışlı topluluğu tarihte Anadolu'da farklı yerlerde karşımıza çıkar, özellikle Moğol kökenli ve Türkleşen bir kabile olan Tatarân-ı Şeyillah Kabilesi'ne dayandıkları düşünülür. Bu topluluğun Osmanlı sancaklarında farklı isimlerle yerleştiğine dair kayıtlar mevcuttur.

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Köy, 1933 ile 1946 yılları arasında bağımsız bir muhtarlık kurarak idari yapıda kendini göstermiştir. Köyün adının kökeni, kurulduğu coğrafi yapının özelliklerinden ve yakınlarında bulunan bir höyük ile tepe (burun) yapılarından gelmektedir. Bölge eskiden Divle Sancağı'na ait bir çiftlik iken, köy halkı buraya 1894 yılında yerleşmiştir.

Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü
Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü
Karaman'ı Tanıyalım: Höyükburun Köyü

Ekli Dosyalar

06 Oca 2024 - 10:41 - Karaman Köyleri

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.307.928 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.




Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi