Orman Manifestosu... | Karamandan.com - Karaman Haber

Orman Manifestosu... | Karamandan.com - Karaman Haber

01 Ekim 2020 Perşembe
Orman Manifestosu...

Hain eller, beyinleri alınmış yarasalar boş durmamaktadır! Devletin gücü, milletin azim iradesi karşısında tutunamayanlar, ne yazık ki hedef değiştirdiler, bu milletin oksijen damarını kesmek, soluksuz, havasız, susuz, yeşilliksiz bırakmak için  tüm hünerlerini göstermektedirler.

-Kimi terörizm 
-Kimi rant
-Kimi hata

Velhasıl yanıyoruz.

Sadece ormanlarımız değil, içindeki hayvanlarla birlikte devasa bir habitat yok oluyor. Biz ise ve rüzgarın durması, yağmur yağması ve yangının kendi kendine sönmesini beklemek gibi bir vurdumduymazlık ve aymazlık içinde sadece seyrediyoruz. 

Yıllardır, binlerce hektar ormanımız yok oldu, olmaya devam ediyor. Egede zeytinlik kalmadı. Kızılçam, sedir, incirlikler ve makilikler yok oluyor.

Ormanlarımız "dün" yandı, "bugün de" yanıyor ve "yarın da" yanacak! 

Çünkü;

Yürütülen orman yangınlarıyla "mücadele" stratejileri ve yasalar uygun değil. Neden hep Akdeniz ve Ege'de çıkıyor yangınlar. Doğu Anadolu, Güneydoğu, İç Anadolu'da değil de buralarda çıkıyor?

Çözüm;

En başta yangınlara karşı dirençli yapıların, yasaların oluşturulması olmak üzere orman yangını çıkma olasılığını azaltabilecek ormancılık uygulamalarına ağırlık verilmesi ve cezaların ağırlaştırılması ve yanan yerlerin tekrar "orman vasfı" olarak değerlendirilmesi yararlı olacaktır. 

Orman yangınlarıyla "mücadele" ders olarak anlatılmalıdır.

Ayrıca;

-Ormanların yapısal özellikleri
-İklim koşulları
-Orman-halk ilişkilerinin niteliği
-Orman ve hayvancılık
-Orman ve tarım
-Ormancılık politikaları
-Orman endüstrisi
-Ormancılık uygulamaları ve
-Yürütülen orman yangınlarıyla "mücadele" stratejileri toplantı, seminer, basın/yayın ile bilinçlendirilmelidir.

Ormanlar sadece ağaç ve yeşillik olarak görülemez. Ormanlar barajların ekonomik ömrünü uzatır, doğal afetleri önler, ülke ekonomisine katkıda bulunur, hayvancılığın ve tarımın temel yaşam kaynağıdır.

-Cumhurbaşkanlığı 
-Tarım ve Orman bakanlığı;
-Çevre ve Şehircilik bakanlığı ve bağlı kuruluşlar;

2B, 2A arazileri ve satış/işgal kıskacındaki orman varlıkları üzerine uyguladığı politikalardan vazgeçmeli, taşocakları, müteahhitler, turizm yatırımcıları için bir rant alanı olarak görülen ormanlarımızın fabrikalara, konutlara, villalara, otellere, iş/alışveriş merkezlerine, golf sahalarına dönüştürülmesine izin verilmemelidir.

Nasıl nefes alıyoruz hiç merak ettiniz mi? 

Bu soruya “ormanlar sayesinde” şeklinde cevap verenler benimlesiniz!

Yasa acilen değiştirilmelidir.

Ağır cezalar uygulanmalıdır.

Yaşar Kiraz 

Okunma : 2125