Neden Bozkurt? | Karamandan.com - Karaman Haber

Neden Bozkurt? | Karamandan.com - Karaman Haber

01 Ekim 2020 Perşembe
Neden Bozkurt?

Bazı kesimlerin hayvanı putlaştırdınız, hayvandan sembol mü olur eleştirileri var. Hadi, bir bakalım kurt nasıl bir hayvan?

Fotoğrafta gördüğünüz kurt sürüsüdür.

Sürü; Alfa, Beta ve Omega olarak hiyerarşik düzende üçe ayrılır. En üst sınıfta Alfa erkek ve Alfa dişi bulunur ve sürüyü bu iki kurt yönetir.

Kurtlar bazen üst gruba çıkmak için savaşırlar. Savaşı kazanan üst gruba çıkar kaybeden ise sürüyü terk etmek zorunda kalır.

Ava tek çıkmazlar, grup olarak avlanırlar.

Şimdi gelelim resimdeki hiyerarşik avlanma stratejisine.

Fotoğrafta en öndeki üçü yaşlı ve hasta olanlardır. Tüm sürünün hızını belirleyenler onlardır. Yolu açar, yön belirler ve grubu gitmesi gereken istikamete götürür. Saldırı anında bu üç kurt öncü kuvvet olarak savaşa girer ve telef olurlar.

Hemen ardındaki beş tanesinin en başındaki Alfa dişidir. Diğer dört tanesi ise Beta grubunun en güçlü, tecrübeli, dayanıklı savaşçılarıdır.

Diğerleri sürünün Omega grubudur. Bu grup genç, tecrübesiz olanlardır.

Sürünün en sonunda ki Alfa erkeğidir. Sürünün en gerisinden gelip, her şeyi kontrol eder. O pozisyonda kalarak, sürüde olan biten her şeyi görebiliyor, gidilmesi gereken yöne karar verebiliyor. Gözünü sürüden ayırmamış oluyor. İşte lider olmak budur. Liderlik, önden gitmeyi şart koşmaz. 

Dünyanın neresinde olursa olsun bir orman veya dağda;

Tilki, sırtlan, çakal ve domuz popülasyonu kurtlardan fazladır. Lâkin o bölgede yaşam döngüsünü, eko sistemi ve geleceği kurtlar belirler…

Türkler özgürlüğüne düşkün esirliği kabul etmeyen bir millettir. Türkler, savaşçı, gözü pek ve atılgan bir millet olarak tanınır. Bozkurtta özgürlüğüne düşkün, sirklerde göremeyeceğiniz, tek eşli, eşini kıskanan, çekirdek aile yapısını en iyi uygulayan hayvan türüdür.

Türk destanları arasında, milli motifler bakımından da dikkat çeker, bozkurt!

-Oğuz destanı.

-Bozkurt destanı.

-Ergenekon destanı.

-Göç destanı.

Bu dört destandaki ortak ve temel motif, bozkurt olmuştur.

-Soyun devamını sağlamak

-Türklere kılavuzluk etmek

-Türkleri felaketlerden kurtarmak…

Ergenekon destanında ve kut dağı efsanesinde bozkurt milli bir kılavuz rolünü oynamıştır. Türk’ün zor zamanlarında bozkurt’un ortaya çıkması,manevi anlamda da Bozkurt'u değerli kılmış ve sembolleştirmiştir…

Yaşar Kiraz

Düzenleme : 20 Kasım 2019 17:12 Okunma : 1690
Foto galeri