Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ekim 2019 Pazartesi
Laranda; Derbe ve Lystra
Geçmişten günümüze Karaman'ın isimleri.
Kategori : Köşe Yazıları
11 Haziran 2019 14:34
 
Laranda; Derbe ve Lystra

Geçmişten günümüze Karaman'ın isimleri.

Lycaonia, Larende, Laranda ve Karaman. Eski çağlarda Bizinidi, Talaranza ve Landa olarak da anılmış. 

Bilgiler, bir Katolik kilisesi arşivinden alınmıştır.

Derbe...

Karaman merkez ilçe Ekinözü köyü sınırları içerisinde yer alan Derbe kerti höyük adıyla da bilinmektedir. Höyük üzerinde yapılan araştırmalarda bazı yapıların temel izleri ile MÖ II. Bin, Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait çanak çömlek parçaları görülebilmektedir. Derbe’nin İncil’de de adı geçmektedir. Aziz Pavlos tarafından üç kez ziyaret edilen bu yer, Hıristiyanlık dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir Psikoposluk merkezidir.

Derbe, Orta Anadolu'nun güneyindeki Roma eyaletinin Galatia eyaletinde, Lycaonia bölgesinde bir şehirdir. Iconium'u (Konya) Laranda'ya bağlayan önemli bir rotadır. Lystra'ya yaklaşık 60 kilometre mesafededir. Paul ve Barnaba, ilk misyonerlik yolculuğunda Iconium şehir görevlileri onları taşlatmaya karar verdiğinde Derbe ve Lystra'ya kaçtı (Elçilerin İşleri 14: 6-21). Paul, Derbe'de zulüm görmekten bahsetmiyor (2 Tim 3:11).

Excavatioms (Kazı ve Hafriyat)

1888'den 1956'ya kadar Gudelisin’in Lystra’ya olan yakınlığına bağlı olarak Derbe bölgesi olduğuna inanılıyordu. Ancak, 1956'da, eskiden kabul edilen alanın 30 mil doğusunda bulunan Kerti Hüyükte, gerçek Derbe olduğunu gösteren bir yazıt bulundu. İkinci bir yazıt daha sonra Derbe’li bir piskoposun mezarını işaret etti. Bu, Paul şehri ziyaret ettikten sonra Derbe'nin yıllarca büyük bir Hıristiyan etkisi olduğunu göstermiştir.

Mudbrick Evleri… (Derbe Kalıntıları)

Mudbrick yapımı (1.Resim), eski ve modern Orta Doğu'da tipik bir yapı tarzıdır. Bu yöntemi kullanarak kerpiç duvarlar taş temel üzerine inşa edilmiştir. Çatı daha sonra tahta kirişler, avuç içi yaprakları veya saman gibi bir çeşit paspas ve harç veya kil gibi bir tür dolgu macunu kullanılarak yapıliyordu. Çatı ve kerpiçler, ya bozulabilen ya da kolayca aşınabilen malzemeden yapılmış olduğundan, arkeologlar genellikle eski binaların yalnızca taş temellerini bulmuşlar.

Lystra...

Lystra (muhtemelen Timothy'nin memleketi) günümüzün merkezinde, Lycaonia pazar kasabası olarak hizmet etmiştir. Pavlus burada ilk misyonerlik yolculuğunda vaaz verdi (Elçilerin İşleri 14: 6-22). Topal bir adamı iyileştirdikten sonra, batıl vatandaşlar derhal Hermes (Zeus'un elçisi) ve Barnaba'nın Zeus (Roma tanrısı Jüpiter ile aynı) olduğunu varsaymış. Şehrin kapıları yakınında Zeus'a bir tapınak vardı ve burada da Zeus'a adanmış bir Hermes heykeli bulunmuştur.

Yaşar Kiraz 

Okunma : 1679
Foto galeri
guney sigorta
seç
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Elması para etmeyen çiftçinin türkülü isyanı
18 Ekim 2019 Okunma: 9733 Magazin
Karaman'da balık sezonu hareketli başladı
17 Ekim 2019 Okunma: 8163 Ekonomi
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 7381 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın