Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ekim 2019 Pazartesi
Karaman ve Karadağ...
Eski coğrafyada, Lykaonia (Latince Lycaonia), Toros dağının kuzeyindeki küçük Asya'nın iç kısmında geniş bir bölgeydi.
Kategori : Köşe Yazıları
18 Haziran 2019 12:53
 
Karaman ve Karadağ...

Eski coğrafyada, Lykaonia (Latince Lycaonia), Toros dağının kuzeyindeki küçük Asya'nın iç kısmında geniş bir bölgeydi. Doğuda Kapadokya, kuzeyde Galatia, batıda Phrygia ve Pisidia tarafından sınırlandırılmış, güneyde ise daha önce popüler olan Kilikya Tracheia ve Bizans döneminde Isauria; ancak sınırları farklı zamanlarda büyük ölçüde değişiyordu. Lycaonia; Konya, Lystra,  Beyşehir, Larende, Çumra, Aksaray, Ermenek, Ereğli, Tuz gölüne kadar uzanan bir coğrafyayı kapsıyordu. Larende (Karaman) bölgesi ise antik Derbe ve Kerti höyük ve Karadağı da içine alıyordu.

Karadağ...

Çok sayıda kilise ve manastırın bulunduğu bölge, bazı kaynaklarda Barata Antik Kenti olarak geçse de antik dönemdeki adı kesin olarak bilinmiyor. Günümüzde "Binbirkilise" olarak anılan bölgenin, geçmişte piskoposluk merkezi olduğu biliniyor.

Avrupa'dan Kudüs'e giden Hristiyan hacıların uğrayarak azizleri ziyaret ettiği bir yer olan bölge, geç antik dönemin de en önemli üç merkezi arasında gösteriliyor. Bölge, milattan sonra 4. ve 9. yüzyıllar arasında yapılmış onlarca kilise, manastır ve mezarlar ile inanç turizmi açısından zengin kültürel mirası barındırıyor. Milattan önce 10 bin yılına dayanan Karadağ'ın, tarihin her döneminde önemli ve kutsal bir alan olduğunu söyleniyor.

Karadağ'da "Piramit anıt mezar" ortaya çıkarılması da bu tezleri doğruluyor.

Bölgenin, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; Hitit, Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'dan izlerin görülebildiğini, Karadağın her yerinde dini yapıların yanı sıra askeri ve sivil yapı kalıntılarına rastlamanın mümkün olduğunu biliniyor.

Bu yüzden bölgeye genel olarak "Binbirkilise" denilmektedir. 2015 yılında Karaman Müze Müdürlüğü başkanlığı Madenşehri, Değle ve Üçkuyu'da kurtarma kazısı ve temizleme çalışmaları yapmış. Birçok kilise belirgin olarak ortaya çıkmış. Bu çalışmalarda Madenşehri'nde daha önce İç Anadolu bölgesinde görülmeyen 'piramit anıt mezar' ortaya çıkarılmış. Bunun bölgede yaşayan bir komutana ait olduğunu düşünüluyor. Yanında da tapınak amaçlı kullanıldığı sanılan bir kalıntı var. O dönemde bu alanda dini törenlerin yapıldığı düşünülüyor.

İngiliz arkeolog ve ajan Gertrude Bell 1907’nin Nisan ayında İzmir, Manisa, Miletos, Isparta üzerinden İç Anadolu’ya ulaşır. Karadağ’da Anadolu’nun Ortaçağ tarihî coğrafyası uzmanı Sir W. M. Ramsay ile buluşarak burada ören yerlerindeki kalıntılarda birlikte kazılar yaparlar. Bu çalışmalar sonunda her ikisinin imzası ile 'The Thousand and One Churches (Binbirkilise)' adlı hacimli ve bol resimli kitap yayımlanmıştır (London 1909).

Gertrude Bell 1908 yılını, Binbirkilise hakkındaki kitabın kendisine ait bölümlerini yazmakla geçirdikten sonra 1909 başlarında Halep’ten yola çıkarak güneye iner ve çölü geçip Fırat’ın batısında olan Ühaydır Sarayı harabesine ulaşır. Daha sonra birkaç defa daha gittiği bu çok önemli kale ve saray kalıntısına dair 'The Palace and Mosque of Ukheidir' adıyla büyük bir kitap yayımlamıştır (Oxford 1913)

Karaman/Karadağ, sönmüş volkanik bir dağ. Tam olarak Konya ile Karaman'ın tam ortasında bulunuyor. Bu görkemli dağ Karaman'a 30 km mesafededir. Karadağ, Baştepe, Kızıltepe ve en yüksek noktası olan Mahalaç Tepe olmak üzere 3 yüksek tepenin birleşmesinden oluşuyor. Baştepe'de 150 metre çapında bir krater yer alıyor. Karadağ'ın içerisinde yer alan pek çok ikincil tepe, dağın farklı zamanlarda birçok defa püskürdüğünü gösteriyor. Mahalaç, Kızıldağ, Yellibel, Başdağ ve Göz (Maden), Karadağ'ın önemli zirveleri arasında bulunuyor.

1867 yılına fotoğraflar ektedir.

Yaşar Kiraz

Okunma : 4908
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
seç
Gündem haberleri
Elması para etmeyen çiftçinin türkülü isyanı
18 Ekim 2019 Okunma: 9721 Magazin
Karaman'da balık sezonu hareketli başladı
17 Ekim 2019 Okunma: 8154 Ekonomi
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 7355 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın