Hadi, Coca Cola'yı Boykot Edelim! | Karamandan.com - Karaman Haber

Hadi, Coca Cola'yı Boykot Edelim! | Karamandan.com - Karaman Haber

24 Eylül 2020 Perşembe
Hadi, Coca Cola'yı Boykot Edelim!

Boykot; Belli bir amacı gerçekleştirmek için baskı yapmak ereğiyle, bir kimseyle, bir yerle, bir topluluk, kuruluş ya da bir ülkeyle her türlü ilişkiyi kesme kararına denir.

Ne zaman sosyal medyada İsrail ile bir şey olsa hemen "Coca Cola'yı" boykot edelim fragmanları başlıyor.

Tamam edelim. Ben zaten ediyorum. Hem sağlık, hem de Yahudi olduğu için.

Boykot, kişilerin iyi niyetli fakat sınırlı ve doğal olarak istikrarsız mücadeleleri olarak kalmaya mahkumdur. Çünkü Türkiye’deki boykot tarihine bir bakarsak farklı dönemlerde, farklı sebeplerle başlanmış ama sonu getirilememiş pek çok boykot bulabiliriz.

Meselâ Apo’nun iadesi için Suriye boykot edildi 5 gün sürdü, unutuldu.

Apo’nun iadesi için İtalya boykotu 2,5 gün sürdü, unutuldu.

Yine Apo’nun iadesi için Yunanistan boykotu 3 gün sürdü, unutuldu.

Ermeni soykırımını destekleyen Fransa boykot edildi, 3,5 gün sürdü.

Sonra Ermeni soykırımını kabul eden ülkeler, bırakın boykotu bir iki bağırdık-çağırdık, unutuldu. Şimdi sayın bakalım bu ülkeleri desek kimse sayamaz.

Bu sebeple;

İsrail’i durdurmanın ya da boykot etmenin tek yolu yapılan tüm anlaşmaların yırtılmasıdır. Ekonomik değer oluşturan tüm anlaşmaları fesih etmektir. Askeri anlaşmalar dâhil tüm anlaşmaları yok sayarsak, boykot olur. Ayrıca hükümet ve meclis üzerinde demokratik basınç oluşturarak manifesto yayınlamaktan geçer, boykot…

En iyi boykot İsrail’i tanımamaktır, yani büyükelçinin sınır dışı edilmesi olayıdır.

Boykotu öncelikli olarak hükümetlerin yapması gerektiğine inanıyorum... Göreceksiniz ki bireyler ve halk arkadan gelecektir.

Kaldı ki boykot kelime anlamı olarak “bir kimse, bir topluluk veya bir ülkeyle amaca ulaşmak için her türlü ilişkiyi kesme” anlamı taşır.

Hükümetlerin amacına ulaştığı tek bir boykot gösterebilir misiniz? Gösteremezsiniz, yapamazlar. Girift ilişkiler vardır! Şimdilerde bakmayın siz, mikrofonu eline alan sallıyor İsrail’e. Dilleri “Filistin Filistin” der ama kalpleri “İsrail İsrail” der. Sarmal ve girift ilişkiler vardır.

Sosyal medyada her gün her saat ve her dakika çarşaf çarşaf Yahudi malları listeleri yayımlanıyor. Listeyi eline alan “elinde Cola” slogan atıyor, “kahrolsun Siyonizm” diye.

Tamam, yapalım boykotu. Coca Cola içmeyelim, Nestle ürünleri almayalım, Kraft ürünlerini eve sokmayalım, Unilever ürünlerinin yanına yaklaşmayalım.

Şimdi bu boykotu tamamlamak için aşağıda yazılanları da uygulayalım.

Mesela;

-Konya'da Meram elektrik dağıtım (MEDAŞ) Yahudi sermayesi olan Alarko Holding’e ait dolayısı ile Konya’da elektrikleri kullanmayalım.

-Facebook, İnstegram ve Whatsapp Mark Zuckerberg’e aittir. Kendisi Yahudi’dir, hemen Facebook hesaplarını kapatalım.

-Microsoft'un kurucularından Paul Allen bir Yahudi, kullanmayalım…

-Apple kurucularında Pixar katıksız bir İlluminatidir, atalım Apple'ları, İphoneleri…

-Oracle kurucu Laryy Ellison saf Yahudi’dir. Sun ve javanın sahibi. Java olmadan nelerin olmayacağını da bilirsiniz bilgisayarda, kullanmayalım…

-Hastalıkların tanısında kullanılan yüksek çözünürlüklü manyetik görüntüleme cihazlarının nerdeyse tamamı Yahudi malı.

-2002 yılında kurulan ve Hi5 ile birlikte dönemin en popüler sosyal ağı olan Friendster’in kurucusu ve bir zamanların meşhur internet tarayıcısı Netscape’in yazılımcısı Jonathan Abrams Yahudi’dir, neden kullanıyoruz.

-Google’ninde organik bağları vardır, neden aratıyoruz her şeyi, kullanmayalım.

Ben bu tür paylaşımları iyi niyetli ama amacına ulaşmayan ve ulaşamayacak eylemler olarak görüyorum.

Şimdi resimlere dikkatli bakınız!

Bir antisemitist propaganda, tarih 1 Nisan 1933. Yahudilere karşı yapılan boykot sırasında Sturmabteilung'a bağlı bir milis Berlin'deki bir Yahudi mağazasının önünde nöbet tutuyor. Yanındaki pankartta "Alman! Kendini savun! Yahudilerden alışveriş yapma!" yazıyor.

Ben bu yazıyı 2013 yılında yazdığımda, Almanların Faşizan uygulamalarına atfen şöyle diyenler olmuştu. 

Aman efendim;

-Alman ırkının üstünlüğüne inanan, Pan-Cermenist bir etnik milliyetçi söylem bunlar!

-Mussolini tarzı faşizan bir uygulama diyen de oldu!

-Parlamenter sistemi reddeden Adolf Hitler patentli nasyonal sosyalist bir görüş!

Vs...

Nasyonal sosyalizm (Ulusal sosyalizm) göre, memlekete edilecek hizmet yalnızca milliyetperver bir yönetimin yetkili olduğu gerçek bir halkçı idare ile sağlanabilir görüşü hakîmdir.

Yani liberalizme, komünizme, kapitalizme, marksizm’e ve semitizm’e karşı ideolojik bir felsefedir.

Diğer faşist sistemlerde olduğu gibi nasyonal sosyalizmde de radikalizm, antikomünizm, antikapitalizm, antisemitizm gibi ögeler mevcuttur. Bizde karşısında değil miyiz? Kapitalizmin, liberalizmin, marksizmin, komünizmin ve semitizmin…

Nazi Almanya’sı yukarıda ki örnek… Devlet eli ile yapılan boykot ve halk arkasından gitmiş…

Kısaca; Pasif direniş yöntemidir. Kimi Hollanda’yı boykot kampanyasında portakal bıçakladı, kimi Coca Cola’yı boykot etmek için Fanta içti, kimi daha da ileri gidip Çin’i boykot etmek için herkesi dövdü ama bir Çinli bulup da dövemedi, Kimi ABD'yi boykot için I-Phone kırdı.

Ülkede boykot düşüncesi, kısa vadeli sonuç almanın ötesinde çok boyutlu ve yaşamsal dinamiklerle kavranılamadığı için, bir seçenek oluşturma gücünden mahrum kalıyor Vesselam...

Yaşar Kiraz

Okunma : 2181
Foto galeri