Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 18 Mayıs 2019  -  Saat : 16:13:08   Görüntülenme: 3249

Ova bu yıl suya doydu
Türkiye'nin hububat üretimin önemli bölümünün karşılandığı ve "tahıl ambarı" olarak nitelendirilen KARAMAN bölgemizdeki barajların doluluk ortalaması, yağışların etkisiyle yüzde 100'e ulaştı.

Böylece bölge barajlardaki ortalama doluluk oranı neredeyse son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığı söylenebilir.

KARAMANDA REKOR
Karaman'daki tüm baraj ve göletlerde su seviyelerinin ikiye katlayarak taşma noktasına gelmesi en çok çiftçileri sevindiriyor. Tamamen dolan İbrala ve Ayrancı barajlarında kapaklar açılarak su tahliyesi yapıldı. 

Etrafı baraj ve göletle çevrili olan Karaman’da, 10 baraj ile 9 gölet bulunuyor. 58 metre yüksekliğe ve 134 milyon metreküp kapasiteye sahip olan İbrala Barajı, yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Ermenek HES ile Gödet Barajı'ndan sonra Karaman’ın üçüncü büyük barajı konumundaki İbrala Barajı, doluluk oranıyla tarihi rekor kırdı. Baraj geçen yıla oranla yüzde 70 daha fazla su oranına ulaştı. 

BÖLGEMİZ DE DE DURUM AYNI
Bu kapsamda geçen yıla göre, Altınapa Barajı yüzde 43 artışla yüzde 71, Apa Barajı yüzde 12 artışla yüzde 57, Bağbaşı Barajı yüzde 18 artışla yüzde 91, Beyşehir Barajı yüzde 5 artışla yüzde 78, Çavuşcu Depolaması yüzde 8 artışla yüzde 20, İvriz Barajı yüzde 36 artışla yüzde 89, Sille Barajı yüzde 2 artışla yüzde 73 ve Suğla Depolaması ise yüzde 18 artışla yüzde 96 doluluk oranına ulaştı. 

Ayrıca Ereğli ilçesinde bulunan İvriz Barajı son 10 yılın, Seydişehir ilçesindeki Suğla Depolaması ise son 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
 

Ova bu yıl suya doydu
Ova bu yıl suya doydu Türkiye'nin hububat üretimin önemli bölümünün karşılandığı ve "tahıl ambarı" olarak nitelendirilen KARAMAN bölgemizdeki barajların doluluk ortalaması, yağışların etkisiyle yüzde 100'e ulaştı.