Karamandan.com

Karamandan.com

21 Temmuz 2019 Pazar
Karaman’da yeni TOKİ başvuruları başladı
TOKİ tarafından Karaman’a yapılacak olan 2+1 ve 3+1 konutlar için başvurular başladı.
Kategori : Yaşam
20 Mart 2019 16:50
 
Karaman’da yeni TOKİ başvuruları başladı

TOKİ tarafından Karaman’a yapılacak olan 2+1 ve 3+1 konutlar için başvurular başladı.

KARAMAN İLİ MERKEZ İLÇESİ - SUDURAĞI BELDESİ TOPLU KONUT UYGULAMASI BAŞVURU DETAYLARI BU HABERDE.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından “Karaman Sudurağı Toplu Konut Projesi” kapsamında inşa ettirilecek toplam 164 adet konuttan; Alt Gelir Konut Grubu  (2+1) nitelikli 45 adet, (brüt 85,75 m² ) ve Orta Gelir Konut Grubu  (3+1) nitelikli 119 adet, (brüt 128,00 m²) konut için,  T.C.  Ziraat Bankası Karaman Şubesi aracılığı ile başvuru kabul edilmeye başlandı.

BAŞVURU TUTARI VE TARİHİ

Başvuru Bedeli 2+1 konutlar için 500 TL ve 3+1 konutlar için 1.000 TL olarak uygulanacak. Başvurular 19 Nisan 2019 tarihine kadar alınacak.

Ödeme Koşul ve Alternatifleri;

1.  Alt Gelir Konut Grubu (2+1) nitelikli konutlar için; - %12 peşinat bedeli için 180 ay vade, - %20 peşinat bedeli için 240 ay vade, 2.  Orta Gelir Konut Grubu (3+1) nitelikli konutlar için;  %10 peşinat bedeli için 120 ay vade,  %20 peşinat bedeli için 180 ay vade ile taksitlendirilecek. Peşinat, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecek.

(2+1) Tipi Alt Gelir Konut Grubu için; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı,  Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından En Düşük olana göre artırılacak.

(3+1) Tipi Orta Gelir Konut Grubu için;  Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından Memur Maaş Artış oranlarına göre artırılacaktır.

TAKSİTLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. TOKİ tarafından projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecek.

TAHMİNİ ORTALAMA YAKLAŞIK KONUT FİYAT ve (m²) BİLGİLERİ

BAŞVURU İÇİN ARANAN ŞARTLAR

ALT GELİR ve ORTA GELİR KONUT GRUPLARI İÇİN; Söz konusu Toplu Konut Uygulaması kapsamında,  satışa sunulacak konutlar için hane halkı adına,  yani kendisi,  eşi ve velayeti altındaki çocukları adına,  ancak tek bir başvuruda bulunulabilecektir.

ALT GELİR ve ORTA GELİR KONUT GRUPLARI İÇİN;  Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesini imzaladığı tarih itibarıyla;  kendisi,  eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine T.C.  sınırları dahilinde tapuya kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil bir konutun  (tarla,  bağ,  bahçe,  köy evi ve işyeri hariç) bulunmaması,  daha önce kendisi,  eşi ve velayeti altındaki çocukları tarafından Toplu Konut İdaresince satılmış bir konutu satın almamış olması,

ORTA GELİR KONUT GRUBU İÇİN;  T.C. Vatandaşı ve 18 yaşımı bitirmiş olması, (Nüfus Cüzdanı fotokopisi)

ALT GELİR KONUT GRUBU İÇİN; T.C. Vatandaşı ve 25 yaşını bitirmiş olması, (Ancak, Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlardayaş şartı aranmamaktadır.) (Nüfus Cüzdanı fotokopisi)

ALT GELİR KONUT GRUBU İÇİN; Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, İkametgâh ilmühaberi (1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ettiğine dair) veya il nüfusuna kayıtlı ise nüfus cüzdanı fotokopisi yeterli olacaktır.

ALT GELİR KONUT GRUBU İÇİN; Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500.-TL olması (Şehit Aileleri, Harp Ve Vazife Malulleri İle Dul Ve Yetimleri kategorisi Hariç), (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylıknet gelirinin en fazla 4.500.-TL olması gerekmektedir.) Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500.-TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri.  Başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler  (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)  Başvuru sahibi,  eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belgeleri.

ALT GELİR KONUT GRUBU İÇİN OTURMA KOŞULU ve DEVİR İŞLEMLERİ;

Projede hak sahibi olup,  sözleşme imzalayanlar konutlarını,  borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup,  alıcının,  kendisinin,  eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

ORTA GELİR KONUT GRUBU İÇİN DEVİR İŞLEMLERİ;

Anahtar teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl sonra Sözleşmeden doğan haklarını üçüncü şahsa devir edebileceklerdir. Devir esnasında,  devir edene ait varsa ödenmemiş taksit,  emlak vergisi,  ortak gider aidatı,  sigorta ücreti vb. tüm borçlar kapatılacak, konut alıcıları için başlangıçta aranan şartların tamamı devir alan üçüncü şahıslarda da aranacaktır.

TOKİ Bilgi Hattı: 444 86 54

Okunma : 5389
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 27670 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 12465 Asayiş
Düğünde açılan ateşte gelin yaraladı
19 Temmuz 2019 Okunma: 10779 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın