Karamandan.com

Karamandan.com

27 Şubat 2020 Perşembe
Karaman'da yaşanan ibretlik bir hikaye
Karaman Çoğlu köyünden Mustafa Andaç'ın yaşadığı ibretlik hikaye duyanları derinden etkiliyor.
Kategori : Yaşam
09 Eylül 2019 15:44
 
Karaman'da yaşanan ibretlik bir hikaye

Karaman Çoğlu köyünden Mustafa Andaç'ın yaşadığı ibretlik hikaye duyanları derinden etkiliyor.

1967 yılında Karaman'ın Selerek köyüne çoban olarak giden Musa Andaç 17 yaşında bir yaz sezonu sürü sahibi köylüye çobanlık yapar. İş bittiğinde parasını ister fakat şu anda paranın olmadığını sonra ödeyeceklerini söylerler.

Musa askere gideceğini parayı askere yollamalarını söyler ve oradan ayrılır. Fakat askerliğini yaparken para gelmez. Teskeresini alıp köyüne dönünce parasını almak için Selerek köyüne varır.

Alacağı olan eve girdiğinde yaşanan yoksulluğu bizzat görür. Ev ğerişan vaziyettedir. Kendisine çay ikram etmek isteyen evin hanımı bir tencerede çay demler. Çayın tencerede demlendiğini gören Musa kendi kendine "Paraları olsa bir çaydanlık alırlardı" diye düşünür ve para istemekten vazgeçer.

Musa'nın bu davranışı karşısında ev sahibi duruma incinir ama elinden gelen bir şey olmaz parayı ödeyemez. Musa da onları rencide etmeden müsade ister. Musa evden çıkarken ev sahibi, "Bunu bizden bir hatıra olarak kabul et" diyerek kendisine bir kama hediye eder. Musa kamayı alıp iman cebine koyar.

Musa dönüş yolunda Karacaçren taraflarında bir fırtınaya kapılır. Göz gözü görmüyordur ve rüzgar herşeyi savurmaktadır. Şiddetli fırtınada yolu kaybeden Musa eşeği ile beraber bir kuyuya düşer. Beline kadar çamurun içinde ne yapacağını bilemez. 

Çeresilik içerisinde 16 metrelik kuyudan nasıl çıkacağını düşünürken aklına cebindeki bıçak gelir. Bıçağı çıkarıp elleriyle tutunup ayaklarıyla tırmanabileceği küçük oyuklar açar. Bu sayede ölümden kurtulur. 

Bu olayı ağlayarak anlatan Musa amca sözlerini şöyle nokyalıyor: "Ben adamları hoş görerek aslında kendimi kurtarmışım".

Hikaye, Ümüt Ibrahim Öztürk'ten dinlenilerek kaleme alınmıştır.

Okunma : 10699
guney sigorta
YARIŞMA
EKSPERTİZ
seç
maboto
başarı
Gündem haberleri
Karaman’da 23 yaşındaki genç, kanlar içinde ölü bulundu!
26 Şubat 2020 Okunma: 11427 Asayiş
Altınlar için anne ve babasını öldüren hemşire yeniden yargılanacak
23 Şubat 2020 Okunma: 10182 Asayiş
Seyir halindeki aracı ile canlı yayın yaparken kaza geçirdi
24 Şubat 2020 Okunma: 8754 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın