Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 15 Nisan 2019  -  Saat : 15:30:21   Görüntülenme: 6280

Karaman'da kelebek istilası yaşanıyor

Karaman’da koloniler halinde uçan diken kelebekleri hem korkuttu hem de renkli görüntüler oluşturdu. 

Karaman'da özellikle kırsal alanlarda son günlerde yayılan kelebekler, vatandaşlarda ilgi uyandırırken, meyve yetiştiricileri endişe ediyor.

Özellikle pazar günü Karaman Mut yolunda yoğun bir şekilde görülen kelebekler araç sürücülerinin 20 km kelebek bulutunun içinden geçmelerine neden oldu.

Güneşli hava ile birlikte koloniler halinde uçmaya başlayan kelebekler, vatandaşların ve çocukların ilgisini çekiyor. 

Karaman’da özellikle yeşil alanlarda ve çiçekli bölgelerde sıklıkla görülen kelebekler, bir yandan korkuturken diğer yandan ayrı bir güzellik katıyor. 

Çocuklar kelebeklerle oyun oynayarak onları yakalamaya çalışırken, büyükler de oluşan manzarayı fotoğraflamaya çalıştı. 

Uzmanlar Türkiye'nin hemen her bölgesinde görülen kelebek istilasının tarımsal yapıya herhangi bir zararı olmadığını belirterek, çiftçileri uyardı.

Karaman Son bir haftadır adeta bir kelebek bahçesine döndü. Kentin her noktasına yayılan kelebekler, görsel bir şölen sunarken, ilgi odağı da oldu. Açık ya da kapalı alanlarda her an karşılaşılan kelebekler evlere kadar girdi. Bu kelebekler aynı zamanda insanlar için bir mutluluk kaynağı da oldu.

Öte yandan, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, resmi internet sitesinden bir duyuru yayınlayarak, çiftçileri bu kelebekler konusunda uyardı. Duyuruda, Mersin il genelinde son zamanlarda yoğun olarak kelebek popülasyonu görüldüğü ifade edilerek, bu kelebek türünün 'diken kelebeği' olduğu ve 'Vanessa-Cynthia cardui" olarak da bilindiği kaydedildi.

Diken Kelebeğinin kuzey yarımkürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren kelebek türlerinden biri olduğu bilgisi verilen duyuruda, "Türkiye'nin tüm illerinde bulunmaktadır. Bu tür, göçmen kelebeklerdendir. Baharda kuzey Afrika'dan Avrupa'ya göç ederler. Çayırlar, makilikler, orman alanlarında yaşarlar. Konukçuları devedikeni, hatmi çiçeği türleri, galagan, ebegümeci, ısırgan, boğa dikeni gibi yabani bitkiler ile beslenir. Bu kelebek türünün mevcut tarımsal yapımıza herhangi bir zararı yoktur. Tüm çiftçilerimize önemle duyurulur" denildi.

Ülkenin doğu kesimlerinde de görülen kelebekler halen kar görülen yerlerde ilginç görüntülere neden oldu.

Karaman'da kelebek istilası yaşanıyor
Karaman'da kelebek istilası yaşanıyor Karaman’da koloniler halinde uçan diken kelebekleri hem korkuttu hem de renkli görüntüler oluşturdu.