Karamandan.com

Karamandan.com

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karalgazi'nin ağaç sayısı dünya ortalamasını ikiye katladı
Karalgazi Köyüne son dikilen ağaçlar ile köy hane halkına düşen ağaç sayısı dünya ortalaması kişi başına düşen ağaç sayısının iki katına çıktı.
Kategori : Yaşam
08 Nisan 2020 15:54
 
Karalgazi'nin ağaç sayısı dünya ortalamasını ikiye katladı

Karalgazi Köyüne son dikilen ağaçlar ile köy hane halkına düşen ağaç sayısı dünya ortalaması kişi başına düşen ağaç sayısının iki katına çıktı.

Karaman ili Kazımkarabekir ilçe sınırlarında yer alan Karalgazi Köyü son 10 yıl içinde muhtarlık önderliğinde 16.000 orman ağacı dikti ve köyün farklı bölgeleri orman sahaları oluşturuldu. 

Dikilen orman ağaçları yanında köyde resmi kayıtlara göre 125.000 (elma başta olmak üzere) meyve ağaçları bulunmaktadır. 

2019 yılı köyün nüfusunu 160 olarak göz önünde bulundurulduğunda kişi başına düşen ağaç miktarı 880 adet.

Uydu fotoğraflarıyla dünyadaki orman yoğunluğunu inceleyen Yale Üniversitesi'nden Thomas Crowther ve ekibine ait veriler ise Yeni tahminlere göre dünyadaki ağaç sayısı üç trilyonu biraz geçiyor. Buna göre, dünyada kişi başına düşen ağaç sayısı 420 adet.

Dünya ortalaması göz önünde bulundurduğumuzda Karalgazi köyü kişi başına düşen ağaç sayısı ile dünya ortalamasının iki katına çıkmış durumda. Bu ağaçların sosyo-ekonomik değerleri de göz önünde bulundurulduğunda yöre halkına ve memlekete büyük avantaj sağladığı da aşikar. 

Ekolojik dengenin en üstünde yer alan bu ağaçlar sayesinde faydalanacak binlerce canlıların yeni yaşam alanları oluşması ise orman oluşturmanın diğer faydaları. Karaman ve köylerine yetkili kişiler ve yöre halkınında desteği ile imkanlar dahilinde fidan dikip ormanlar oluşturarak belki dünyamızı daha yeşil ve yaşanılabilir olmasına olanak sağlayabiliriz.

Haber: İbrahim Küçük

Okunma : 4935
Foto galeri
atsepete
guney sigorta
seç
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 8605 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 7360 Asayiş
Karaman'da apart kumarhaneyi polis bastı
21 Mayıs 2020 Okunma: 6857 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın