Karamandan.com

Karamandan.com

21 Mayıs 2019 Salı
Hayallerin Gerçek Olduğu, Rüyaların Ülkesi Amerika'ya Nasıl Gidilir?
Ülkemizden sıkılmış ve tatil arayışlarında olan insanlarımızın en gözde noktası Amerika oluyor.
Kategori : Yaşam
15 Şubat 2019 17:06
 
Hayallerin Gerçek Olduğu, Rüyaların Ülkesi Amerika'ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden sıkılmış ve tatil arayışlarında olan insanlarımızın en gözde noktası Amerika oluyor. Amerika’ya nasıl gidilir? Yolculuğun süreci nasıldır? Gibi soruların çok olması üzerine sizlere rüya gibi bir ülke olan Amerika için hem gezi rehberi hem de uygun bir rota çizelim istiyoruz.

Amerika’ya gidip de hem kısa dönem hem de uzun dönem boyunca yaşamak mümkün. Tabi bazı çerçeveler ve sınırlamalar altında. Amerika için vize, yerleşim ve 2 yıl kuralı denilen bir olgu ile karşılaşacaksınız. Sizlere bunları teker teker açıklayalım.

Başvurabileceğiniz Vize Çeşitleri

Work And Travel “J1” Vizesi;

İsminden de anlaşıldığı üzere bu vize sadece öğrenciler için çıkabiliyor. Bazı dil kursları ve gezi şirketleri öğrencilerimizin dil eğitimlerini ve kişisel gelişimlerini daha üst seviyeye çıkartabilmek için Amerika’ya gidiş imkânı sunuyor. Acentalar ile anlaştığınız takdirde vize işlemleri için çok da fazla uğraşmıyorsunuz. Gerekli bazı evrakları acentaya teslim ederek vizenizi çıkarttırabiliyorsunuz. Pasaportunuz, gerekli yerlerden alınan izin belgeleri, sağlık sigortası, finansal durumunuza ait belgeler ve SGK belgeleriniz ile birlikte bu işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştirerek Amerika’ya gidebiliyorsunuz. Sizlere çalışma imkânı sunmasından dolayı bu kısa dönem tatilinize verdiğiniz bedelden çok daha fazlasını kazanarak geri geliyorsunuz.

Internship “J1” Vizesi

Uzun dönem vizesi olarak da bilinen vize türüdür. Uzun dönem vizesini alabilmek için öncelikle 30 yaşını doldurmamış olmanız gerekiyor. Üniversite veya lise mezunu olmanız da gerekli şartlar arasında ancak lise mezunu olanların 5 yıl boyunca çalışmış olduğuna dair belgeler gerekiyor. Work and Travel vizesinde olduğu gibi belli kurslar veya acentalardan izin almanız gerekiyor. Aynı şekilde pasaport, izin belgeleri, sağlık sigortası, finansal durum belgesi ve SGK belgeleri ile birlikte başvuru yapabiliyorsunuz. Amerika’ya uzun dönem gidebilmek için Work and Travel’dan farklı bir durum daha var. İngilizce seviyenizin daha üst seviyelerde olması gerekiyor. Aksi takdirde çabalarınızın bir anlamı kalmıyor. Mülakat aşaması bittikten sonra 12+1 ay boyunca Amerika’da kalabiliyorsunuz. Sonrasında ülkenize geri dönüp aynı işlemi tekrarlayıp 2 yıl sonra Amerika’ya dönebiliyorsunuz.

Çalışma Vizesi

Mesleki anlamda ileri seviyeye geldiğiniz andan itibaren Amerika’ya gitmek çok kolay oluyor. Belli seviyede İngilizce bildiğiniz zaman tüm işlemleri sizi işe alacak olan şirket yapıyor. Ancak ya Amerika’dan bir şirketin sizlere iş teklifi yapması gerekiyor ya da sizin o şirketlere başvuru yapıp kabul edilmeniz gerekiyor. 6 yıla kadar kalabiliyorsunuz. 6 yılın ardından bazı kolaylıklar sağlandığı sürece Amerika’da kalmaya devam edebilirsiniz.

Green Card

Amerika’ya gidebilmek için vatandaşlık kuralları işlemiyor. Burada her yıl yapılan Green Card çekilişi sayesinde Amerika’ya vizesiz bir şekilde girebiliyorsunuz. Her yılın Ekim- Kasım aylarında ABD’nin resmi sitesinde yayınlanan başvuru formunu doldurarak gidebilirsiniz. Tabi ki maddi durum önemli, uçak biletleri, ulaşım, barınma, yemek gibi konuları siz karşılıyorsunuz.

Amerika’da Nasıl Kalabilirim?

Vize Uzatmak

Kısa süreli bir işlem ancak vize uzatarak Amerika’da yaşamaya bir süre daha devam edebiliyorsunuz. Amerika’ya kısa dönem vizesi ve öğrenci vizesi haricinde bir vize ile gitmeniz gerekiyor. Sonrasında başvuru yaparak bir süre daha Amerika’da kalabiliyorsunuz. Tabi ki bunun da bir süresi var. En fazla iki yıl.

Evlenmek

Green Card sahibi birisi veya Amerikan vatandaşı birisi ile evlenirseniz size direk olarak Amerika’da yaşama hakkı kazanıyorsunuz. Ancak evlilik işlemlerinin süresi boyunca çalışma izniniz ortadan kalkıyor. 3 ay boyunca eşinizin size destek olması gerekiyor. Amerikan vatandaşlarının sahip oldukları her hakka sahip olursunuz ancak Amerikan pasaportu alamıyorsunuz. Belirli aralıklarda evinizi ve ilişkinizi devlet personelleri kontrol edecektir.

Ülkenize Dönemeyeceğinizi Kanıtlamak

Biraz sıkıntılı bir kalma durumu olabilir. Kendi ülkenize döndüğünüzde sizi hayati tehlikenin beklemesi gerekiyor. Bu tehlikeyi de mahkeme vasıtasıyla kanıtladığınız zaman size sığınma hakkı sağlıyorlar. Hayati tehlikenizin ortadan kalkması halinde büyük hayaller ile geldiğiniz Amerika’ya veda edebilirsiniz.

O kadar Konuştuk Peki Bu İki Yıl Kuralı Nedir?

Amerika’ya uzun süreli vize alıp da gittiğiniz zaman en fazla 12+1 ay boyunca kalabiliyorsunuz. Burada kaldığınız süre zarfı dolduğu takdirde 2 yıl boyunca Amerika’ya bir daha gidemiyorsunuz. 2 yıl sonunda aynı işlemleri tekrarlayıp 12+1 ay daha kalabiliyorsunuz.

Okunma : 1341
Foto galeri
EKSPERTİZ
maboto
KORKMAZLAR
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da mera kavgası 4 yaralı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15225 Asayiş
Karaman'da gençlerin intihar girişimleri arttı
18 Mayıs 2019 Okunma: 14711 Asayiş
Eski muhtar bacanağını ve iki çocuğunu öldürdü
17 Mayıs 2019 Okunma: 9750 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın