Karamandan.com

Karamandan.com

12 Aralık 2018 Çarşamba
Engelli Ali'nin "baba" fedakarlığı
İki odalı evde 85 yaşındaki babasıyla yaşayan işitme engelli Ali Özbey, kendi sıkıntısını bir kenara bırakıp adeta üzerine titrediği babasının tüm ihtiyacını karşılıyor.
Kategori : Yaşam
19 Ekim 2017 10:50
 
Engelli Ali'nin "baba" fedakarlığı

İki odalı evde 85 yaşındaki babasıyla yaşayan işitme engelli Ali Özbey, kendi sıkıntısını bir kenara bırakıp adeta üzerine titrediği babasının tüm ihtiyacını karşılıyor.

"Bana, 'Keşke bizim de böyle oğlumuz olsaydı' derler. Beni kimseye muhtaç etmez. Çamaşırlarımı yıkar, yemeğimi ve evin temizliğini yapar"

Konya'nın Hadim ilçesinde 85 yaşındaki babası ile iki odalı bir evde yaşam mücadelesi veren işitme engelli Ali Özbey, fedakarlığıyla takdir topluyor.

İlçenin Gezlevi Mahallesi'nde yaşayan doğuştan işitme engelli 37 yaşındaki Ali Özbey, hayatın zorluklarına rağmen ayakları üstünde durmaya çalışıyor. Aynı evi paylaştığı 85 yaşındaki babası Durmuş Özbey ile tüm zorluklara rağmen mutlu bir hayat süren Özbey, dağdan topladığı kekiği toz haline getirip özenle paketleyerek pazarlarda satıyor.

Özbey, kimseye muhtaç etmediği babasının hayır duasıyla hayata tutunurken, iki odalı evlerinin tüm işlerini de kendisi yapıyor. Bulaşıktan çamaşıra, evin temizliğinden babasının kişisel bakımına kadar hemen her işi yapan Özbey, fedakarlığı ve özverisiyle çevresindekilerin de takdirini topluyor. 

- "Bu evde ikimiz yaşıyoruz, bana da bu bakar"

Baba Durmuş Özbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 çocuğunun annesi olan eşini 25 yıl önce kaybettiğini söyledi. En küçük çocuğu Ali ile kendi yaptığı evde yaşadığını anlatan Özbey, bu yaşına kadar geçimini inşaatlarda çalışarak sağladığını dile getirdi.

Özbey, tüm ihtiyaçlarını oğlunun karşılandığını belirterek şöyle devam etti:

"Ali, doğuştan böyle. Hem konuşamıyor hem de işitmesi yok. Dilinden anlarım ama bazısını ben de anlayamıyorum. Dağdan kekik toplayıp satıyor. Benim ekmeğimi, aşımı, her şeyimi Ali hazırlar. Başka çocuklarım da var ama herkesin evi, barkı ayrı. Bunun gölgesinde yaşıyorum. Bu zaten benim aldığımı yemez içmez. O alır, ben bunun üstünden geçinirim. Topladığı kekiği dövüyor, eliyor ve paketliyor. Sonra da pazarlarda satıyor. Evi geçindirmese de ele muhtaç olmayacak kadar idare ediyoruz. Bu evde ikimiz yaşıyoruz, bana da bu bakar. Eşim 25 yıl önce vefat etti. O günden beri birlikte yaşıyoruz."

- "Kimseye muhtaç etmez"

Oğlunun davranışlarına herkesin imrendiğini ifade eden Özbey, şunları kaydetti:

"Bana, 'Keşke bizim de böyle oğlumuz olsaydı.' derler. Beni kimseye muhtaç etmez. Çamaşırlarımı yıkar, yemeğimi ve evin temizliğini yapar. Elbiselerimi alır. Bana pantolon aldı, uzun gelen paçalarını da kendi düzeltti. Bu giydirir. 'Ben olmasam sen rezil olursun.' diyor. 'Bahçeyle uğraşma, ben istediğini alırım.' der. Okuryazarlığı yok ama en akıllı kendini bilir. Evde genellikle televizyon izliyor, ondan keyif alır."

Okunma : 55514
Foto galeri
Aktekke
gultes c6
GÜNEY EMLAK
Gündem haberleri
Karaman Sarıveliler yolunda görüntülenen domuz sürüsü şaşkınlık yarattı
10 Aralık 2018 Okunma: 10742 Magazin
KANLAR İÇİNDE YERE YIĞILDI
09 Aralık 2018 Okunma: 9383 Asayiş
Balkondan atılan sigara felakete dönüşüyordu
10 Aralık 2018 Okunma: 7810 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın