Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2019 Pazar
El yapımı salça nasıl yapılır?
Yemek ve sosların vazgeçilmez lezzet katkısı salça, Türkiye'de özellikle Anadolu kesimlerinde el yapımı olarak sonbahar aylarında yapılarak kışlık yiyecek olarak stoklanıyor.
Kategori : Yaşam
20 Ağustos 2019 17:22
 
El yapımı salça nasıl yapılır?

Yemek ve sosların vazgeçilmez lezzet katkısı salça, Türkiye'de özellikle Anadolu kesimlerinde el yapımı olarak sonbahar aylarında yapılarak kışlık yiyecek olarak stoklanıyor.

Peki el yapımı salça yapmanın püf noktaları nelerdir?

Yaz aylarının son günlerinde ve sonbaharın başlangıcında yani genellikle eylül ayında salçalık uzun domatesler piyasaya çıkar. Pazar yerlerinde, toptan satış yerlerinde ve seyyar satıcılarda sıklıkla rastlanır bu salçalık domateslere.

El yapımı salça için bu domateslerin olgunlaşmış olanlarından yapacağınız salçaya oranla ihtiyacınız kadar alın. Domateslerin çürüklerine ve ham olanlarına dikkat etmenizde sağlık açısından fayda var. Alınan domatesler güzelce yıkandıktan sonra büyük kovalara dilimlenir.

Dilimlenen domatesler çuval gibi bir şeylere koyularak birkaç gün güneşte domateslerin erimesi (cıvıması) ve kaynamaya hazır hale gelmesi beklenir. Bekleme işlemi yapmak istemeyenler ise salçalık domateslerini makinelerde çektirerek kaynatmaya hazır hale getirebiliyor. Fakat olayın öz hali güneşte bekletilme işlemi ile yapılmaktadır.

Domatesler kaynamaya hazır hale gelince büyük demir leğenlerimizi üstüne yerleştirebileceğimiz bir odunlu ocak olması gerekiyor. Bu ocağı birkaç tuğladan veya uygun boyutlardaki taşlardan kendiniz de yapabilirsiniz ve tabiki kaynatma işlemi esnasında biraz uzun yanabilir kuru odunlara ihtiyacınız olacak.

Ocak ve odun tedariği yapıldıktan sonra odunlar ateşlenir ve demir leğenler ocak üzerine yerleştirilir. Kaynamaya hazır hale getirdiğimiz domatesler leğene boşaltılır. Ateş üzerine koyduğumuz salçalığımızı kaynayıncaya kadar sürekli uzun tahta kaşıklar ile karıştırmak gerekiyor. Bu yüzden tek başınıza yapmamanızda fayda var. Uzun süreçte kolu oldukça yoran bir işlem. Salçalık domatesler fokurdayarak kaynayınca kadar sıklıkla karıştırma işlemi devam edecek.

Salça fokurdamaya başladıktan sonra istenilen kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edilecek. Kıvam tuttuktan sonra ise salça temiz bir yere soğuması için bırakılır. Tamamen soğuduktan sonra ise belirlenen kaplara alınarak kışlık stok yapılır.

Domates- salça ölçüsünü bilmeyenler için 100 kilogram domatesten ortalama 30 kilogram salça çıktığı söylenebilir.

 

Okunma : 833
seç
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22154 Asayiş
Gece Ağıla Giren Kurtlar Koyunları Telef Etti
18 Eylül 2019 Okunma: 12997 Gündem
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 11931 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın