Karamandan.com

Karamandan.com

15 Ekim 2018 Pazartesi
Doğalgaz Faturası Kabarık Gelenlere Alternatif Isınma Yöntemleri ​
Son zamanlarda iş yerleri, kafeler, evler ve diğer yaşam alanlarında kullanımı yaygınlaşan infrared ısıtıcı modelleri sayesinde kış mevsimi sıcak geçiyor.
Kategori : Yaşam
07 Aralık 2017 08:56
 
Doğalgaz Faturası Kabarık Gelenlere Alternatif Isınma Yöntemleri ​

Son zamanlarda iş yerleri, kafeler, evler ve diğer yaşam alanlarında kullanımı yaygınlaşan infrared ısıtıcı modelleri sayesinde kış mevsimi sıcak geçiyor. Elektrikli ısıtıcı türlerinden farklı olarak infrared sistemli ısıtıcılar; ısıyı ışık yolu ile yayıyor ve ışığın yansıdığı nesneleri ısıtıyor. İnfrared ısıtıcıları; havayı araç olarak kullanmadan direkt olarak nesneleri ısıtıyor. Piyasada son zamanlarda çıkan taklit infrared ısıtıcılar konusunda tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor. Çünkü taklit ısıtıcılar, insan sağlığına büyük zararlar verebiliyor. Isıtıcı fiyatları hakkında detaylı ve geniş bilgi alabilmek için cimri.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Infrared Isıtıcı Nedir?

Bu tür ısıtıcıların önüne cam konulduğunda bile cam yokmuş gibi ısı yaymaya devam eder. Isı bu sistemlerde ışık yolu ile yayıldığı için konvansiyonel ısıtma sistemlerden farklı bir biçimde çalışıyor. Normal ısıtıcılar önce havayı ısıttıkları için infrared ısıtıcılar ortamı daha çabuk ısıtır. Yani kapalı alanlarda infrared çok daha hızlı bir ısınma konforu sağlar. Özellikle Ufo markalı ısıtıcılar, ortamı çok hızlı bir biçimde ısıtır. Böylece soğuk günlerde, ortamın ısınması için beklemek zorunda kalmazsınız.

Verimli ve Ekonomik Isınma Sistemleri

Infrared ısıtıcılar, elektrik tasarrufu sağlamaz fakat verimli bir ısınma sağlar. 5 kilovatlık bir infrared ısıtıcı ile 5 kilovatlık bir elektrikli ısıtcı aynı enerjiyi tüketir. Fakat bir tane ısıtıcı Ufo beş tane quartz sobanın ısıtamadığı mekanı ısıtabilmektedir. Bu sistemlerde enerji, ortama verimli bir biçimde iletildiği için verimli bir ısınma sağlanır. Böylece elektrik faturası çok daha az gelmiş olur. Bütçe ile dost olan bu tür ısıtıcılar, elektrikli ısıtıcılara oranla çok daha ekonomiktir.

Infrared Isıtıcılar Sağlıklı mı Zararlı mı?

Infrared denilen ışığın dalga boyu, fizik tedavide kullanılır. Ufo cihazlarında bulunan dalga boyu ile fizik tedavi cihazlarında kullanılan dalga boyu aynıdır. Bel fıtığı olan hastalar, infrared cihazlar ile tedavi edilir. Bel fıtığının olduğu alanlarda derin ısıtma işlemi gerçekleştirilir böylece kaslar gevşer ve bu bölgedeki yaralar daha hızlı iyileşir. Bunun dışında siyatik, sinüzit, astım ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda bu cihazlar kullanılabilir. Bazı uzman doktorların, infrared ısıtıcıları hastalarına önermesi bu sebepledir. Ayrıca bu ısıtma sistemleri havayı ısıtmadığı ve hava sirkülasyonu yapmadığı için mekanda bulunan polen ve toz gibi mikroorganizmaların havadaki dolaşımını önler. Astım ve üst solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler bu yüzden infrared ısıtıcıları tercih etmektedirler.

Infrared Isıtıcı Avantajları

Infrared ışınları, güneşten yayılan ve dünyaya gelen ışınların arasındadır. Infrared yani kızılötesi ışınları, mikrodalga ışınları arasında yer alır. Infrared ısınma sistemleri; ısıya ihtiyaç duyulan alanlarda, istenilen güçte uygulanır. Isıyı istediğiniz gibi yönlendirebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca verimli ısınmadan dolayı enerji tüketim maliyetlerinden tasarruf sağlar. Bakım ve onarım maliyetleri oldukça düşüktür. Hava akımı ya da rüzgar gibi etkenlerden asla etkilenmezler. Hava kuruluğu yaratmaz ve insan sağlığına zarar vermez. Bunun yanı sıra fosil ve gaz yakıtların yanması sonucunda meydana gelen çevre için tehdit oluşturan zararlı etkiler, infrared ısıtıcılarda oluşmaz. Fosil ve gaz yakıtlarda olduğu gibi oksijeni tüketmediğinden dolayı zehirlenme gibi durumlar asla meydana gelmez. Zararlı ışıma oluşmadığı için herhangi bir hasar oluşturmaz. Ayrıca hava sirkülasyonunu kullanmadığı için bakteri ve toz gibi mikroorganizmaların oluşumunu engeller böylece hijyenik bir alan oluşur.

Infrared Isıtıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ısıtıcının nerede kullanılacağı planlanmalıdır. Eğer ısıtıcı açık alanda kullanılacaksa mutlaka doğal hava şartlarına dayanıklı ürünler tercih edilmelidir. Eğer ısıtıcı kullanılacak alanda mekandan tasarruf etmek isterseniz dikey infrared ısıtıcı modellerine yönelebilirsiniz. Yer konusunda sorun yaşamıyorsanız yatay olarak da rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Portatif ısıtıcı sistemleri yer değiştirilebilir olması açısından avantajlıdır. Böylece istediğiniz alanı ısıtabilirsiniz. Fakat aynı zamanda düşme tehlikesi vardır, bu durumu güvenlik açısından göz önünde bulundurmanız gerekir. Satın alanın infrared ısıtıcının uzun ömürlü olması için sistemdeki filament’e dikkat edilmelidir. Infrared ısıtıcı satın alırken kademeli ya da otomatik termostat özellikli olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece elektrik sarfiyatını kontrol edebilirsiniz. Infrared ısıtıcının takıldığı prizin mutlaka toprak hat olması gereklidir. Aksi halde çok büyük tehlike arz edebilir.

Okunma : 1035
Gündem haberleri
Karaman'da komşu kavgası: 4 yaralı
13 Ekim 2018 Okunma: 13632 Asayiş
TIR YAN YATTI
12 Ekim 2018 Okunma: 12143 Asayiş
Yılın İlk Karı yağdı
12 Ekim 2018 Okunma: 11778 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın