Karamandan.com

Karamandan.com

15 Temmuz 2020 Çarşamba
karaman

ATO'dan seyahat edilecek ülkeler listesine Türkiye'yi almayan AB'ye tepki
Seyahat edilebilecek ülkeler listesine Türkiye'yi almayan Avrupa Birliği'ne (AB) Ankara Ticaret Odasından (ATO) tepki geldi.
Kategori : Türkiye Gündemi
01 Temmuz 2020 12:15
 
ATO'dan seyahat edilecek ülkeler listesine Türkiye'yi almayan AB'ye tepki

Seyahat edilebilecek ülkeler listesine Türkiye'yi almayan Avrupa Birliği'ne (AB) Ankara Ticaret Odasından (ATO) tepki geldi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yazılı açıklamasında, AB'ye tepki göstererek, AB Konseyi'nin bugün itibarıyla zorunlu olmayan seyahatlerde geçici kısıtlamaları kademeli kaldırma kararı aldığını anımsattı.

Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecini ekonomik ve sosyal açıdan başarıyla yürüttüğünün altını çizen Baran, şunları kaydetti:

"Gelişmiş ülkelerde görülen manzaralar Türkiye'de yaşanmadığı gibi alınan tedbirler sayesinde ölüm oranları da geriledi. Restoranlardan otellere, alışveriş merkezlerinden cadde mağazalarına, berber ve kuaförlere kadar her alanda hijyen tedbirleri azami ölçüde alındı. Turizm incisi bölgelerimiz aldıkları tedbirlerle turist ağırlamaya hazır durumdalar. Her yıl yaklaşık 20 milyon AB vatandaşı tatilini Türkiye'de geçiriyor. AB'nin tüm koşullarımız uygun olduğu halde Türkiye'yi liste dışı bırakması, bu karardan etkilenecek Avrupalı turistlere de büyük haksızlıktır."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmede, Kluge'nin, Kovid-19'la mücadele konusunda Türkiye'yi tebrik ettiğini hatırlatan Baran, "Türkiye'yi tebrik etmeyi biliyorlar ancak bunun gereğini yapmayı bilmiyorlar. Koronavirüsle mücadele sürecinde Türkiye'yi tebrik eden AB, iş ekonomiye gelince çifte standart uyguluyor. AB'nin seyahat sınırlaması kaldırılan ülkeler listesine Türkiye'yi almaması kabul edilemez. Bu kararın korona gerçekleriyle ilgisi yok." değerlendirmesinde bulundu.

Baran, AB Konseyi'nin, seyahat kısıtlaması kaldırılan ülkeler listesini yeniden değerlendirmesini istedi.


Karaman Haber - Kaynak : AA

Okunma : 50
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Aracın Parçaları 300 Metre Savruldu
11 Temmuz 2020 Okunma: 14883 Asayiş
Yunus Emre Lösemiye Yenik Düştü
11 Temmuz 2020 Okunma: 6139 Yaşam
Karapınar'da şüpheli ölüm
13 Temmuz 2020 Okunma: 5047 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın