Zorlu bir süreçten geçiyoruz | Karamandan.com - | Karaman Haber

Zorlu bir süreçten geçiyoruz | Karamandan.com - | Karaman Haber

19 Temmuz 2019 Cuma
Zorlu bir süreçten geçiyoruz

Devletimi ve milletimi seven birisi olarak benim karakterimde, ‘’Savaş, seferberlik ve olağanüstü hallerde devlet eleştirilmez. En kötü hamleyi yapsa, en kötü kararı alsa bile, Zor durumdan ya ülkece hep beraber çıkılır, yada ülkece kaybedilir.’’

Gerçekten ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Ekonomik ve sosyal açıdan büyük sıkıntılar içindeyiz. Ekonomimizde yangın var, Gün düşünme günü. Gün birlik olma günü. Memleketimizi seviyorsak, birlikte yaşamak istiyorsak, vurgunculuk, fırsatçılık, bozgunculuk yapmayalım ve yapanlara da fırsat vermeyelim. Hep birlikte yaşanan krizin üstesinden ancak, böyle geliriz. Elbette ekonomik ve sosyal sıkıntılarımız var. Ülkenin, siyasetini, ekonomisini ve eğitimini felç etmeye çalışan ve ülkedeki krizi iyice büyütmeye çalışan hainler var. 

Kurt sisli havayı sever misali kriz ortamından faydalanmaya çalışan fırsatçılar gün geçtikçe çoğalıyor. Lütfen dikkatli olalım. Devletimize ve yöneticilerimize güvenelim. 

Bizim millet olarak tek isteğimiz; Kalıcı önlemler alınsın. Parti ve Külliyedeki danışmanlar, genel başkan yardımcıları ve bürokratlar Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı doğru bilgilendirsinler. 

Yaşanan gelişmelerden elbette hoşnut değiliz. Bağırıp çağırmak kimseye fayda getirmez.  Yaşanan ekonomik krizi en az hasarla, rahat bir şekilde atlatmak için vatandaş olarak bizimde çareler üretmemiz ve elimizi taşının altına koymamız gerekiyor. Vatandaş olarak bu kriz dönemini en az kayıpla nasıl atlatırız diye ekonomi sayfalarından alıntı yapıp derlediğim 5 maddede topladığım önerilerim var. Dikkate alır okursanız sevinirim. 

İşte detaylar: 

1. Kriz Dönemlerinin En Önemli Adımı Bütçe Planlaması

Bütçe planı yani size bakan yönü ile kişisel finans planı aslında sadece kriz dönemlerinde değil günlük yaşamımızda ad uygulamamız gereken temel finansal önlemdir. Kriz olmasa dahi tasarruf yapmanız yaşamınızı daha iyi bir geleceğe taşımanız için etkili olacaktır. Peki bütçe nasıl yapılır? Bütçe yapmanın en iyi yöntemi olarak, gelirlerin ve giderlerin iyi analiz edilip bir defterde veya sanal ortamda kayıt altına almaktır. Burada önemli olan analiz ettiğiniz harcamalar içerisinde gerekli olmayan alışverişleri tespit etmek ve bu alışverişleri kısıtlamak veya tamamen kesmektir. Bu sayede gelir ve gider analiziniz başarıya ulaşacak ve bütçe planlamasının temel hedefi olan para biriktirme işlemi gerçekleşebilecektir.

2. Gelir Düzeyinizin Üzerinde Alışveriş Yapmamalısınız

Bütçenizin dayanıklı olabilmesi için paranızı idareli harcamalısınız. Bütçe analizi yaptıktan sonra paranızın ne kadarını harcayabileceğinizi tahmin edeceğinizde gereksiz harcamalara girmemelisiniz. Gelir gider dengesi iyi kurularak aylık gelirinizin üzerinde alışveriş yapmamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken husus paranıza hedefinize ulaşacak bir araç olarak değil de, amaç olarak bakmanızdır. Peki para nasıl amaç olur?

Paranın amaç olarak değerlendirilmesi birikim yapılması değildir. Yani ev, araba, yat, kat vb. almak krizlerden korunmak için amaç olamaz. Burada amacınız yaklaşan veya yaşanan krizden korunmak olmalıdır. Gelirinizi giderden fazla tutmaya çalışmanız gerekiyor. Kredi kartlarınızı sınırlandırmalı veya hiç kullanmamalı, tamamen nakit ile alışveriş yapmalısınız. Dolayısıyla bu başlıktaki bir diğer temel hedef ise borçlanmayarak paranızı bir amaç haline getirmektir.
 
3. Borçlanmayın ve borcunuz varsa kapatın.

Özellikle döviz ve altın cinsinde borçlanmayın. Borçlarınız varsa kapatın. Borç üstüne borç almayın. Zaten etkisi ağır bir şekilde hissedile krizlerde tabi ki de kimse borç altına girmek istemez. Bu doğru bir yaklaşımdır ve özellikle bankalarda yüksek faizlerde borç olması çok tehlikelidir. Bu nedenle bankalara vb. yüksek faizli borç aldığınız kuruluşlara borcunuzu kısa süre içerisinde kapatmanın yolunu aramalısınız. Bu da yine bütçe planlaması ve gelir gider dengesini sağlamakla mümkün olacaktır. Bu sayede fazla giderler tespit ederek artan para ile borçlarınızı kapatabilirsiniz. Eğer birden fazla borcunuz var ise, öncelik sıralamasını faiz oranı yüksek olan borçlardan başlayarak yapmalısınız. 

4. Küçülmeye Gitmek Batmaktan Daha Yararlı Olacaktır

Şirketler gibi sizler de kriz dönemlerinde ekonomik küçülmeye gidebilirsiniz. Ancak harcamalarınızı tespit etmek çok önemlidir. Yani bütçe planlaması bu aşamada da karşınıza çıkacaktır. Bütçe analizi sonrası nakit ihtiyaçlarınızı elinizden geldiği kadar azaltmalısınız. Örneğin benzin fiyatlarının iyice arttığı şu zamanlarda eğer daha pahalıya mal olmayacaksa toplu taşıma araçlarını tercih etmelisiniz. Eğer bir şirketiniz varsa geri ödemede problem yaşayacak müşterilerden uzak durmalısınız. Yani tahsilat riski alabileceğiniz durumlara girmemelisiniz.

5. En Son Aşama Birikim Yapmak

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ilk öncelik birikim olmamalı ancak ödemeleriniz harcamalarınız artık rayına oturdu ise arta kalan paranızı birikim ile değerlendirmelisiniz. Biriktirdiğiniz para sizlere destek ve güvence olacaktır. Kötü şartlarda bir kurtarıcı olarak size yardım edecektir. Kriz dönemleri çok şeye gebedir. Neler olacağını kestirmek zordur. Ancak alacağınız önlemler ile tahmini kriz etkilerini en aza indirebilirsiniz. Çünkü krizler öyle şeylere gebe ki; Hatırlarsanız Arjantin’deki krizde halk iş yerlerini yağmaladı ve büyük zararlar ortaya çıktı. Temel gıda malzemeleri maalesef bulunamadı. Her ne kadar bu tür krizler çok az görülse de her krize karşı önlem almak yararlı olacaktır.

Veysel Göktekin

Okunma : 3470