Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 30 Mayıs 2019  -  Saat : 01:39:22   Görüntülenme: 3420

"Turistik Doğu Ekspresi" ilk seferine uğurlandı

Turistik Doğu Ekspresi, tarihi Ankara Garı'nda ilk seferini yapmak üzere hareket etti. Mevcut Doğu Ekspresi'ne artan yolcu talebinin karşılanması, daha iyi hizmet sunulması ve iç turizmin artırılmasına yönelik olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışması sonucu, Ankara-Kars-Ankara arasında turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi seferi konuldu. Turistik Doğu Ekspresi, tarihi Ankara Garı'nda gerçekleştirilen törenin ardından saat 19.55'te ilk seferi için hareket etti.

- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "İlk etapta, talep geldiği sürece 2 vagon ilave edilecek ve daha sonra günlük sefere dönüştürülecek. Belli bir süre sonra da başka sefer noktalarını devreye alacağız. İnşallah Turistik Van Gölü Ekspresi, sonrasında Turistik Diyarbakır Ekspresi gibi yeni rotaları da katacağız. Yıl içinde bunları oturtmayı planlıyoruz"

- "Turistlik tren Türkiye ile sınırlı kalmasın istiyoruz. Üçüncü aşamada, bunu komşu ülkelere de giden tren seferleri haline nasıl getiririz diye çalışacağız"

Mevcut Doğu Ekspresi'ne artan yolcu talebinin karşılanması, daha iyi hizmet sunulması ve iç turizmin artırılmasına yönelik olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışması sonucu, Ankara-Kars-Ankara arasında turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi seferi konuldu.

Turistik Doğu Ekspresi, tarihi Ankara Garı'nda gerçekleştirilen törenin ardından saat 19.55'te ilk seferi için hareket etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, 2023 turizm hedeflerini revize ettiklerini ve hedefi yakalayabilmek için turizmin tüm illere yaygılaştırılmasını ve çeşitlendirilmesini istediklerini söyledi.

Turistik Doğu Ekspresi'nin bu kapsamdaki projelerden biri olduğunu ifade eden Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlık olarak hem turizmi çeşitlendirmek hem de 81 ile yaygınlaştırmak istedik. Dünyanın birçok yerinde çok ünlü turistlik tren seferleri var. Bu proje 50 noktada birer ikişer dakika durmak yerine, gidişte 3 ve dönüşte 2 noktada uzun süreli durarak, sadece Kars'ın değil ara noktalardaki il ve ilçelerin de turizmden tam anlamıyla faydalanmasını sağlamak için geliştirildi.

Tren yolcularımız, uzun konaklama sürelerinde, hem bölge acentalarının hem de tur operatörlerinin organize ettiği turlarla buraları da çok detaylı gezme şansına sahip olacaklar, oranın gastronomisini yakalayacaklar, alışveriş imkanı bulacaklar."

Ersoy, böylelikle turizmin gelişmesine büyük katkı sağlanacağının altını çizerek, "Tam anlamıyla bir turizm ekspresi olduğundan amacımız belli bir süre sonra bunu yabancı turiste de kazandırabilmek. Amacımız, yerli turist için popüler olan bu yolculuğun zaman içinde yabancı turist ve tur operatörleri arasında da popüler olmasını sağlayabilmektir. Yani yerli ve yabancı turiste hizmet eden bir sefer haline getirmek." diye konuştu.

- "Komşu ülkelere de giden seferler haline getirmek için çalışacağız"
Ersoy, bunun bir başlangıç olduğunu, zamanla daha ileri aşamalara geçileceğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Sayın Ulaştırma Bakanımız ile konuştuk. Şu andan itibaren gün aşırı hareket ediyor ve 2 vagon daha alma kapasitesi var. İlk etapta, talep geldiği sürece 2 vagon ilave edilecek ve daha sonra günlük sefere dönüştürülecek. Belli bir süre sonra da başka sefer noktalarını devreye alacağız. İnşallah Turistik Van Gölü Ekspresi, sonrasında Turistik Diyarbakır Ekspresi gibi yeni rotaları da katacağız. Yıl içinde bunları oturtmayı planlıyoruz. Komşu ülkelerle bu turistik tren seferlerini nasıl bağlayacağımızı planlayacağız. Turistlik tren Türkiye ile sınırlı kalmasın istiyoruz. Üçüncü aşamada, bunu komşu ülkelere de giden tren seferleri haline nasıl getiririz diye çalışacağız."

- "Konvansiyonel yolcu trenlerimize talepler artmaktadır"
TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri ve hükümetin desteğiyle, demir yollarının 2003 yılından beri uygulanan demir yolu öncelikli ulaştırma politikalarıyla büyüyüp geliştiğini söyledi.

Demir yollarının turizme olan katkısının son yıllarda sektörün gelişmesine bağlı olarak yeni bir boyut kazandığına işaret eden Uygun, "Yüksek hızlı trenlerin yanı sıra ülkemizde değişen turizm olgusuyla birlikte konforlu konvansiyonel yolcu trenlerimize olan talepler de artmaktadır. Dünyanın en iyi rotalarının başında gelen Ankara-Kars arasında işletilen Doğu Ekspresi bunlarında başında gelmektedir. Doğu Ekspresi yolcuları Anadolu'nun büyüleyici güzelliklerini tren penceresinden resmetmenin doyumsuz keyfini yaşamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Uygun, Turistik Doğu Ekspresi'nin seyri boyunca Ankara-Kars güzergahında bulunan tüm şehir ve kasabaların güzelliklerini sunacağını belirterek, yeni trenin otel konforuna sahip olduğunu söyledi. 

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve diğer katılımcılar, "Turistik Doğu Ekspresi" yazılı tabelayı imzaladı. Ayrıca Bakan Ersoy, törende sefere ilk bilet alan yolcuya da hediye verdi. 

Daha sonra Turistik Doğu Ekspresi, ilk seferine uğurlandı.   

Törene Ulaştırma Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da katıldı. 

- Kapasitesi 120 kişi
Ankara'dan pazartesi, çarşamba ve cuma; Kars'tan da çarşamba, cuma ve pazar günleri işletilecek tren, Ankara'dan saat 19.55'te, Kars'tan saat 23.55'te hareket edecek.

Tren, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için Ankara'dan Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum; Kars'tan Ankara yönüne gelişte ise Sivas'ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında bir süre bekleyecek.

Ankara-Kars arasındaki parkurunu, 32 saatte tamamlayacak Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşuyor.

Tamamı yataklı vagondan oluşan tren 120 yolcuya kadar hizmet verebilecek. Turistik Doğu Ekspresi bilet fiyatı ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 lira, iki kişi seyahat edilmesi durumunda ise kişi başı 250 lira olarak belirlendi. 

 

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 29 Mayıs itibariyle ilk seferine başlayan Turistik Doğu Ekspresi sayesinde yolcuların tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edebilecekleri ifade ederek, “Turistik Doğu Ekspresi ülkemizin turizm potansiyelin değerlendirilmesi için atılmış önemli bir adımdır” dedi. 
AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem dışı söz alarak Turistik Doğu Ekspresi’nin Doğu Anadolu’daki illere sağlayacağı katkıya değindi. 

Milletvekili Karaman, Turistik Doğu Ekspresi’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın örnek işbirliği neticesinde hayata geçirilen yeni bir demiryolu hizmeti olduğunu kaydederek, “Demiryolları refah ve ümran tevlit eder” diyen, demiryolu uygarlık yoludur felsefesiyle büyük ulaşım ve modernleşme projesini başlatan, demiryolu yapımını en önemli milli mesele olarak gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum. Atatürk döneminden sonra aynı şevk, aynı heyecan, aynı demiryolu politikası AK Parti hükümetleriyle yeniden hayata geçmiş, Gazi’nin mirasına hükümetlerimiz sahip çıkmıştır. Talimatlarıyla demiryollarını devlet politikası yaptığımız, Türkiye’yi yüksek hızlı trene sahip ülkeler ligine çıkardığımız, yerli ve milli bir demiryolu endüstrisi oluşturduğumuz, üretim merkezlerinin demiryoluna bağlanmasından yerli ray üretimine, kent içi ulaşımda raylı sistemlerden Modern İpek Demiryoluna ve Marmaray’a dev projeleri himayesinde gerçekleştirdiğimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. 

Bütün bunlar Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla TBMM’sinin desteği ve Ulaştırma eski Bakanımız, son Başbakanımız ve Meclis eski Başkanımız Binali Yıldırım’ın ekip başı olarak çalışmasıyla gerçekleşti. Her biri göz kamaştıran projeleri gerçekleştiren, Cumhuriyet tarihinde her modda olduğu gibi demiryolu alanında da destanlar yazan Binali Yıldırım’a şükranlarımı arz ediyorum. Bu birikim, bu tecrübe inşallah 23 Haziran’dan sonra İstanbul’un hizmetinde olacak. İstanbul Binali Yıldırım’la, başta raylı sistemler ve ulaşım projeleri olmak üzere yeni bir altın çağ yaşayacak. Her fırsatta söylediğim gibi tren beni sever ben treni. Tren sevgim çok eskilere dayanır. Çocukluğumun hayali, gençliğimin heyecanı, mühendisliğimin projesi oldu tren ve tren seyahatleri. Nitekim Allah nasip etti hayalimizi projelere dönüştürme fırsatımız oldu ve bu projelere önem verenlerle yani Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım beyefendilerle yolumuz kesişti hamdolsun. Yıllarca bu projelerde bulundum, gerçekleştirmek ve ülkeme hizmet etmek için çalıştım. Hayallerimiz projeye, projelerimiz icraata dönüştü ve nihayet meyvelerini vermeye başladı.” diye konuştu. 
AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, geçtiğimiz aylarda Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Erzincan’a geldiğinde Erzincan- Kemah- İliç- Kemaliye güzergâhında özel tren turu düzenlendiğini kaydederek, “Bu turda Turizm Bakanımız Ersoy ve tüm tren yolcuları güzergahtaki güzellikleri görmüş ve ilk etapta bir turistik tren düzenlenmesi için prensip kararı alınmıştır. Nihayet bugün ilk seyahatini yapan turistik tren projemiz gerçekleştirilmiştir. 

Bundan sonra diğer projelerimiz için gayretlerimiz inşallah devam edecektir. Doğu Ekspresi hattı, dünyanın en güzel 4 tren rotasından biridir. Bilhassa gençlerin, bu hatta geçirdikleri eğlenceli yolculuk deneyimlerinde yakaladıkları ve paylaştıkları güzel enstantaneler de bunu doğrulamıştır. Nitekim son zamanlarda Doğu Ekspresi, sıra dışı bir tatil seçeneği haline gelmiş ve artan talep ile birlikte turizm bakanımızın Erzincan ziyaretinde Erzincan - Kemah -İliç- Kemaliye hattında trenden gördüğü güzellikle, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızı harekete geçirmiştir. Yalnızca yataklı vagonların bulunduğu, yüksek konforlu, özel bir turizm treni olarak, Turistik Doğu Ekspresi’nin Ankara-Kars-Ankara arasında işletilmesine karar verilmiştir. Bu vesileyle bakanlarımıza ve demiryolcularımıza teşekkür ediyorum. Ankara’dan Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri, Kars’tan ise Çarşamba-Cuma-Pazar günleri olmak üzere gün aşırı işleyecek olan turistik doğu ekspresinin Ankara'dan hareket saati 19.55’tir. Ankara-Kars parkurunun tarife süresi yaklaşık 32 saat olarak belirlenmiştir. Trenin Kars’tan hareket saati ise 23.55 olarak planlanmıştır. 

Turistik Doğu Ekspresinin özelliği Kars’a gidişte sırasıyla İliç, Erzincan ve Erzurum istasyonlarında; Ankara’ya dönüşte ise Divriği ve Sivas istasyonlarında uzun süreli duraklamalar gerçekleştirecek olmasıdır. Bu duraklamalarda yolcular tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edebileceklerdir. Erzincan’daki uğrak noktaları ise 13 milyon defa tıklanmış eşsiz İliç manzarasını yerinde gören yolcular, altın şehir İliç’te altın madeninin durumunu ve nasıl çıkarıldığını da görebilecekler. Erzincan’ın cennet bahçesi Kemaliye’ye nam-ı diğer Eğin’e geçecek yolcular, burada Dünyanın ikinci, Avrasya’nın ise en büyük kanyonu olan Karanlık Kanyonu gezecekler. Tarihi taş yol ve taş ev ziyaretlerinin ardından bir sonraki durak Erzincan olacak. Bu kez de bakırın ve bakır işlemeciliğinin Başkenti Erzincan’da Çağlayan Şelalesi, Terzi Baba Türbesi, Ergan Dağı, Ekşisu Mesire Alanı ile Erzincan Müzesi ve diğer tarihi yerleri gezebilecekler. Yolculuk Kurtuluş Savaşı’nda ve Doğu Cephesinde önemli yeri olan Erzurum ve Kars’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile devam edecek.” şeklinde konuştu. 

“Turistik Doğu Ekspresi ülkemizin turizm potansiyelin değerlendirilmesi için atılmış önemli bir adımdır” 

Milletvekili Süleyman Karaman, Turistik Doğu Ekspresinin ülkemizin turizm potansiyelin değerlendirilmesi için atılmış önemli bir adım olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu tren bir ihtiyacı karşılayacak, talep halinde sadece bu güzergâha değil, demiryolu bağlantılı turizm destinasyonlarında da benzer trenler sefere konacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a ayrıca benimde bir süre mensubu bulunduğum demiryolu yöneticilerine, makinistin den dispeyçerine ,hareket memurundan, sürveyanına tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.” 

"Turistik Doğu Ekspresi" ilk seferine uğurlandı
"Turistik Doğu Ekspresi" ilk seferine uğurlandı Turistik Doğu Ekspresi, tarihi Ankara Garı'nda ilk seferini yapmak üzere hareket etti.