Karamandan.com

Karamandan.com

19 Temmuz 2019 Cuma
Osmanlı Devleti hakkındaki çalışmalar
Osmanlı Devleti hakkındaki çalışmalar, XX.
Kategori : Türkiye Gündemi
13 Temmuz 2019 15:52
 

Osmanlı Devleti hakkındaki çalışmalar, XX. yüzyılın ortalarına kadar özellikle Osmanlı siyasi tarihi üzerinde yoğunlaşmıştır.

Devletin ağır yükünü üzerinde taşıyan Anadolu insanı ve onun eğitim gördüğü klasik eğitim kurumları nedense dikkatlerden kaçmıştır. Osmanlı tarihinin sosyokültürel dinamiklerini inceleyen araştırmalar ve Türk eğitim tarihi konusunda yapılan çalışmaların artması kültür ve medeniyet tarihimiz açısından sağlıklı bir gelişmedir. 

Çok geniş bir coğrafyada hüküm süren ve bünyesinde etnik kökeni, dili, rengi, kültürü ayrı pek çok milleti uzun yıllar barış içinde barındıran Osmanlı Devleti’ni daha iyi anlamak için Osmanlı toplumunun eğitim sistemini bilmek oldukça önemlidir.

Devletin sosyokültürel temellerinin doğru anlaşılabilmesi için şehir merkezlerindeki eğitim kurumlarının üzerinde derinlemesine yapılacak araştırmalar, Osmanlı tarihinin temel meselelerinin çözümüne önemli katkılar sağlayacağı gibi toplumu ayakta tutan temel değerlerin anlaşılmasına da yardım edecektir.

Zira milletlerin yükselişleri gibi gerileyişlerindeki sebeplerin kritik noktasını eğitim ve eğitim kurumlarının oluşturduğu tartışmadan varestedir.
 

Okunma : 232
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Trafik Kazası; 1 Yaralı!
15 Temmuz 2019 Okunma: 19874 Asayiş
5 kişi tutuklandı
17 Temmuz 2019 Okunma: 8254 Asayiş
Karaman’da Karadrina kurdu alarmı
18 Temmuz 2019 Okunma: 8111 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın