Libya ile Akdeniz Anlaşması | Karamandan.com - Karaman Haber

Libya ile Akdeniz Anlaşması | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Libya ile Akdeniz Anlaşması

Türkiye’de gurur verici olaylar oluyor.

Büyük Türkiye yolunda adımlar sıklaşmış dorumdadır.

Osmanlıların Avrupa’yla alakalanmalarından dolayı ihmal ettiği Türk dünyasıyla varılan beraberlik anlaşmaları bize büyük ufuklar açmaya hazırdır. 

Her ne kadar ulus devlet olsak da Büyük Türkiye için bir engel yoktur. 

Önce Türk Dünyası ve Akraba Topluluklarla çok yakın alaka kurmak gerekiyor. Bu hususta epey mesafe kat edilmiştir.

Türk asıllı memleketlerin bizi abi olarak tanımaları gurur vericidir. Bu ülkelerdeki İslami faaliyetler açısından Diyaneti ve diğer organizasyonları tebrik ediyorum.

Türk Dünyasında biz onların içişlerine karışmadığımız sürece bir sıkıntı yaşanmayacağı ve Turan ve Türk Birliğine doğru adımların daha da hızlanacağını düşünüyorum.

Bütün zamanların en büyük iyilik ve kardeşlik hareketi olan İslam dini bizlere önce kendi oymak ve soyumuzu davet konusunda emir vermektedir: 

"(Önce) en yakın akrabanı uyar.” (Şüara 214)

Osmanlı atalarımızın emaneti olan Avrupa’daki Müslüman topluluklar ve Bosna – Hersek ve Arnavutluk gibi İslam devletleri bizim için büyük bir avantajdır. Onların da Türkiye’yi bir abi olarak gördükleri ve bizi izledikleri kesindir.

Büyük Türkiye hedefi açısından İslam Dünyasına gelince, bunları üç gurupta ele alabiliriz:

1- Hararetle destekleyenler: Mısır ve Cezayir harici Afrika ülkeleri, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya gibi uzak doğu ülkeleri ve Katar gibi Ortadoğu ülkeleri.

2- Hazmedemeyenler ve çelme takanlar: Kutsal Topraklarımız olması hasebiyle 400 yıl emperyalist dünyaya karşı kalkan olduğumuz Suudi Arabistan, Mısır, İran ve bazı körfez ülkeleri. 

3- Bize kucak açarak destekleyenler hatta üs ve beraberlik anlaşmaları yapanlar: Afganistan, Somali, Katar ve Libya. Türkiye Kıbrıs’ın doğusundaki deniz hakları için mücadele ederken Libya, Kıbrıs’ın batısında Türkiye ile Libya arasındaki denizlerde denizaltı kaynaklarının beraber işletilmesi için deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırasına imza atmıştır. 

Bu anlaşma düşmanlarımızı çılgına çevirdiği gibi yeni düşmanlar oluşmasına da sebep olmuştur. Ama Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak! Diyoruz. Büyük Türkiye için akıllı devlet adamlarımız oldukça bütün engelleri aşabiliriz.

 

Mükremin Kızılca

Düzenleme : 04 Aralık 2019 09:58 Okunma : 1085