Karamandan.com

Karamandan.com

19 Temmuz 2019 Cuma
Karamanlılar olarak çok özel bir geçmişe sahip topraklar üzerinde yaşıyoruz
Karamanlılar olarak çok özel bir geçmişe sahip topraklar üzerinde yaşıyoruz.
Kategori : Türkiye Gündemi
13 Temmuz 2019 15:49
 
Karamanlılar olarak çok özel bir geçmişe sahip topraklar üzerinde yaşıyoruz

Karamanlılar olarak çok özel bir geçmişe sahip topraklar üzerinde yaşıyoruz.

Karamanoğulları Dönemi’nde büyük önem kazanan ve XIV. yüzyılın başlarında beyliğin başkenti olan bu müstesna şehir, birçok medeniyete tanıklık etmiş olup bunların bazı izlerini hâlâ bünyesinde barındırmaktadır. Karaman sevdalısı olarak büyüdüğümüz bu topraklara hizmet ederken, eğitim ve kültür mirasımıza sahip çıkarak vazifemizi hakkıyla yapmaya çalışıyoruz.

Dünyada ve ülkemizde XX. yüzyılın baş döndürücü teknolojik ve sosyal gelişmeleri, insan ve toplum hayatını derinden etkilemiş ve değiştirmiştir. Şehirlerdeki yeni yapılanma, tarihî değeri olan birçok eserin bilinçsizce ortadan kaldırılmasına neden olmuştur. Bu sebeple bugün, geçmişin kaybolmuş haritası içinde saklı kalan, keşfedilmesi zor ayrıntıları gün yüzüne çıkarmak çok acil ve önemli bir zorunluluk haline gelmiştir.

Kültür mirasını kaybetmiş toplumların, adeta hafızası dumura uğramış bir hasta gibi geçmişiyle ve benliğini oluşturan temel dinamiklerle ilgisini kesip varlık anlamını büsbütün yitireceğinin farkındayız. Şehrin eğitim, kültür ve birikimini ayakta tutabilmek yazılı ve yazısız her türlü belgenin korunmasından geçmekte, bu bilgi ve belgelerin kayıt altına alınması geciktikçe onların gün ışığına çıkartılması da o kadar zorlaşmaktadır. Bu çalışmalar geçmişe ait toplumsal hafızayı güçlendirecek, maziyle sağlıklı bağların kurulmasını sağlayacaktır.

Zengin bir eğitim ve kültür mirası olan Karaman’ın, 1600-1839 yılları arasındaki klasik eğitim kurumlarını, bilimsel araştırma yöntemleriyle ortaya koyan Dr. İbrahim Hakkı AKMAN’ın, Karaman için çok özel ve anlamlı bir katkı sunduğunu düşündüğüm bu eserinin gelecek nesillere ışık tutmasını ve hayırlı olmasını diliyorum.

Okunma : 633
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Trafik Kazası; 1 Yaralı!
15 Temmuz 2019 Okunma: 19875 Asayiş
5 kişi tutuklandı
17 Temmuz 2019 Okunma: 8254 Asayiş
Karaman’da Karadrina kurdu alarmı
18 Temmuz 2019 Okunma: 8118 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın