Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ocak 2020 Salı
Devlet Bahçeli: Osmanlı Libya'da kök saldı
Türk-Arap karışımı nesil olan Kuloğullarının bugün Libya’da hâlen varlığını koruduğuna dikkat çeken Bahçeli “Binlerce Osmanlı Türkü bu topraklarda kök saldı” dedi.
Kategori : Türkiye Gündemi
14 Ocak 2020 09:46
 
Devlet Bahçeli: Osmanlı Libya'da kök saldı

Türk-Arap karışımı nesil olan Kuloğullarının bugün Libya’da hâlen varlığını koruduğuna dikkat çeken Bahçeli “Binlerce Osmanlı Türkü bu topraklarda kök saldı” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz hafta sonu kurmaylarıyla gerçekleştirdiği kampın basına kapalı bölümünde Libya Türkleri üzerine yaptığı bir araştırmayı anlattı. Edinilen bilgilere göre Bahçeli toplantıda, Trablus'un Turgut Reis ve Kaptanıderya Sinan Paşa tarafından 1551'de Osmanlıya bağlandığını, Fizan bölgesinin ise 1577'de Osmanlı Devleti'nin topraklarına katıldığını hatırlatarak tamamen Türk olan Yeniçeri ve Leventlerin yerli kadınlarla evlenmelerinden doğan erkek çocuklara ‘Kuloğlu' denildiğini söyledi.

Türk-Arap karışımı nesil olan Kuloğullarının bugün Libya'da hâlen varlığını koruduğuna dikkat çeken Bahçeli “Yerel Arap ağızlarında ‘Köroğlu' olarak yerleşmiş. Mesela Urfa'da meskûn ‘Bini İcil Aşireti' mensuplarının büyük bir kısmı Köroğlu soyadını taşıyor. Arap kabilelere mensup hanımlarla evlenen Kuloğlular, kuşaklar boyunca önemli askeri görevler üstlendiler” dedi.

ARAP KAYMAKAMIN OĞLU

Sadece Leventlerin değil, din hizmetleri ile diğer askeri ve idari görevler için gönderilen binlerce Osmanlı Türkü'nün de üç asır bu bölgede yaşayarak adeta kök saldığını belirten Bahçeli, şunları söyledi: Ayrıca Girit'ten sürgün edilen Türklerin bir kısmı da Libya şehirlerinde iskân edilmişti. Türklerin yoğun yaşadığı Mısrata; 19'uncu yüzyılda Libya'ya yerleşen, Çerkes ya da İslam'ı kabul eden Yahudilerden oluşan eski Osmanlı asker ailelerinin çoğunlukta olduğu bir yerleşim. Hatta modern Libya'nın kuruluşunun ilk yıllarında, Türk hükûmetinin izni ve görevlendirmesi ile Sadullah Koloğlu, namıdiğer ‘Arap Kaymakam' bu ülkenin ilk başbakanı olarak üstün görevlerde bulunmuştu. Basın-Yayın eski genel müdürü, bir dönem Bülent Ecevit'e danışmanlık da yapmış, akademisyen-yazar-tarihçi Orhan Koloğlu, Sadullah Bey'in ikinci oğludur.

 

Okunma : 520
seç
İSABET
EKSPERTİZ
guney sigorta
MEVLANA YEMEK
YARIŞMA
maboto
Gündem haberleri
Tüfekle vurulmuş olarak hastaneye bırakılan şahıs öldü
18 Ocak 2020 Okunma: 25884 Asayiş
Karaman’da işçi servisi devrildi: 9 yaralı
17 Ocak 2020 Okunma: 8452 Asayiş
Düşüp ayağı kırılan gence ilk müdahale vekilden
17 Ocak 2020 Okunma: 7532 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın