Karamandan.com

Karamandan.com

28 Mayıs 2020 Perşembe
AK Parti'nin ilk kez denediği SMS anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
AK Parti`nin 12 milyon seçmene gönderdiği hem mevcut belediye başkanlarından memnuniyet, hem de yeni isim önerilerinin sorulduğu SMS anketinden sürpriz sonuçlar çıktı.
Kategori : Türkiye Gündemi
08 Kasım 2018 17:07
 
AK Parti'nin ilk kez denediği SMS anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

AK Parti`nin 12 milyon seçmene gönderdiği hem mevcut belediye başkanlarından memnuniyet, hem de yeni isim önerilerinin sorulduğu SMS anketinden sürpriz sonuçlar çıktı.

AK Parti`nin, yerel seçimler konusunda halkın nabzını tutmak için ilk defa yaptığı SMS anketlerinden sürpriz sonuçların çıktığı belirtiliyor.

AK Parti kurmayları, birçok yerde partinin gündemindeki isimler değil, farklı aday isimleri karşılaştıklarını dile getirdi. AK Parti`nin, 12 milyon seçmene gönderdiği SMS mesajlarında hem mevcut belediye başkanlarından memnuniyet, hem de yeni isim önerileri sorulmuştu.

Özellikle "tebdil-i kıyafetle" yapılan çalışmalar ile SMS anketlerinden çıkan sonuçlar birbirini doğrular nitelikte. Bu sonuçlardan yola çıkılarak yapılan değerlendirmelerde 31 Mart 2019 seçimlerinde "Parti içinde yapılan temayüller değil, vatandaşın tercihlerinin" ön plana çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AK Parti kurmayları "Çok farklı ve sürpriz sonuçlar alınıyor. Mesela, bir ilçede seçmenler, hiç bilmediğimiz bir doktorun adını yazıp göndermiş. Orada çok seviliyormuş belli ki. Bu tip sonuçlar çıktığında, farklı yöntemlerle seçmenin nabzı tekrar ölçülüyor ve sonucu teyit ediyoruz" değerlendirmesi yaptı.

İstanbul`da yapılan tüm anketlerde Binali Yıldırım`ın adının çıktığı, Süleyman Soylu`nun isminin hem İzmir`de hem de İstanbul`da verildiği, Ankara için atılan SMS mesajlarına ise Mehmet Özhaseki, Ali Babacan ve Veysel Tiryaki`nin isminin yazıldığı ifade edildi.

Binali Yıldırım`ın ismi İstanbul`da yapılan tüm anketlerde öne çıktı...

Süleyman Soylu`nun ismi ise hem İzmir hem de İstanbul`da öne çıktı..

Mehmet Özhaseki`nin Ankara için atılan SMS mesajlarına yansıdı.

Ali Babacan`ın ismi Ankara Belediye Başkanlığı için yeniden gündeme geldi.

Ankara için yazılan bir diğer isim ise Veysel Tiryaki...

TBMM Başkanı Yıldırım`ın, yakın çevresine "İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylığını istemediğini" söylediği, ancak son kertede Cumhurbaşkanı`nın vereceği karara uyacağını dile getirdiği belirtiliyor. Ayrıca, İstanbul`da 25 ilçe belediyesini elinde bulunduran AKP`nin, mevcut başkanlardan büyük bölümünü değiştireceği de konuşuluyor.

AK Parti kurmayları, Kâğıthane, Ümraniye, Beykoz, Zeytinburnu, Güngören, Arnavutköy, Beyoğlu ve Bahçelievler belediye başkanlarının üç dönem kuralına takıldığını, ancak bazı isimlerle ilgili `istisna` olabileceğini dile getiriyor.

Öte yandan, AK Parti`nin Meclis`teki sandalye sayısı nedeniyle milletvekillerinden belediye başkan adayı gösterilmesi düşük ihtimal olarak değerlendiriliyor.

TBMM`de 290 sandalyeye sahip AK Parti`nin, ikiden fazla milletvekilinin belediye başkanı olarak seçilmesi durumunda, komisyonlardaki çoğunluğunu kaybedeceği belirtiliyor. AK Parti kurmayları, bu riskin göze alınamayacağını, bu nedenle de milletvekillerinden en fazla iki ismin aday gösterilebileceğine dikkat çekiyor. Aday olmak için milletvekilliğinden istifa şartı bulunmuyor. Aday olan kişinin belediye başkanı seçilmesi durumunda ise milletvekilliği düşüyor.

 

Okunma : 1327
Gündem haberleri
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 9557 Asayiş
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 7228 Asayiş
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 5642 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın