Müslümanlarda Kara Leke | Karamandan.com - Karaman Haber

Müslümanlarda Kara Leke | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Ekim 2020 Çarşamba
Müslümanlarda Kara Leke

Müslümanlarda Kara Leke

Allah’a yakınlaştıkça bütün farklılıklar ortadan kalkıyor. Makam-mevki, zengin-fakir, siyah-beyaz, kadın-erkek, ırk-mezheb her şey eşitleniyor.

Dünyada ki konumunu, ırkını, mezhebini, rengini ve dilini kimse kendisi seçmiyor.Ama ahirette öyle olmayacak herkes kendi konumunu kendi yaptıklarıyla belirleyecektir. Irkın, mezhebin, rengin, dilin her ne olursa olsun bir artısı olmayacak. Mezhep farklılığını savaş sebebine dönüştürüp Müslümanları birbirine düşürme peşindeler. Allah kendi evine, beytullah’a mezhep farkı gözetmeksizin herkesi kabul ediyor. Hatta orada farklı mezheplerin varlığı rahmete dönüşüyor. Allah’ın evinde farklı bir mezhepten yardım alıyorken dışarı çıktığımızda bu savaş niye? Bu mezhep ayrılığı biz Müslümanlarda bir kara leke gibi dolaşmakta, bu lekeyi Batılı deterjanlarla değil kendi deterjanlarımızla temizlemeliyiz. Fanatizmin, mezhepçiliğin ortadan kalkmasını istiyorsak Batı’nın buna zemin hazırlayan politikalarını yüzlerine çarpmanın yanında belki daha zor olanını yapmalıyız. Kendimizi değiştirmeliyiz.

Bugünlerde Amerika’da yaşanan olayları duyuyoruz.İnsanların akıllarına çocuklarımıza, gençlerimize ırkçılığı ve mezhepçiliği nasıl anlatabiliriz sorusu geliyor. Gençler her zaman potansiyel politik malzemelerdir. Kanları kaynadığından muhalif şeyler onlara hoş gelebilir. Bizlere düşende onlara Irkçılığın ve mezhepçiliğin kötü yanlarını anlatmak yerine ırkçılığın ve mezhepçiliğin olmadığı bir ortamda hayat sürmelerini sağlamaktır. Aksi takdirde saf zihinlerini kendi elimizle kirletmiş oluruz. Eğer biz Türk isek, Kürt bir komşumuz veya arkadaşımız varsa onunla olan bağımız gençlerimize örnek teşkil edebilir.

İnsanlık tarihi boyunca birçok ırk gelmiş geçmiştir. Bu ırkları da bir arada toplayan şeylerden birisi de mezheptir. Mezhepleri birleştiren şey ise dindir. Yani aslında kesretten vahdete doğru bir yolculuk vardır. Din ve ırk bağlamında; ırk bir katredir yani damlacıktır, din ise katrelerin birleştiği okyanustur. Okyanusun içinde ki katreleri ayırırsak okyanus yaşanılmaz bir hal alır. Bu sebeple ırk ayrımı gözetmeksizin uhuvvet bağlarımızı güçlendirip din kisvesi altında bir olmalıyız.

2015 yılı Mart ayında dönemin Diyanet işleri başkanı Mehmet Görmez  ‘’Barış ve İtidal’’ adı altında bir toplantı tertip etti. Çeşitli İslam ülkelerinden 156 alimin katıldığı toplantıda Başkan Görmez,  ‘’Günümüzde İslam dünyasında kardeş kavgasının yükseldiğini, şiddet, tedhiş, katliam ve cami bombalamaları gibi, hem İslam’ın hem de insanlığın kabul edemeyeceği büyük acılar yaşandığını’’ söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak “Hz. İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali”, İslam bilginlerine, alimlerine, benzer dini müesseselere barış ve itidal çağrısında bulduklarını belirten Başkan Görmez, İslam dünyasından gelen tepkileri de “umut verici” olarak değerlendirdi. Konuşmanın tamamını dinlemenizi tavsiye ederim.

Avrupa mezhep savaşları ile yaşadığı yıkımı İslam ülkelerine de yaşatmak istiyor. Bu ve benzeri girişimlerin çoğalması elbette çok önemli. Bu vesile ile sorunların tespiti ve çözüm yolları İslam ülkelerinin vahdetine vesile olacaktır. Bu toplantılar ve görüşmeler birer yol haritasıdır.Bunlar daha sonra bağlayıcı kararlar alan üst kurumlara dönüşebilir inşallah..

Numan bin Beşir der ki; Hz. Peygamber (s.a.v.) Müslümanların birbirine bakışını şöyle özetledi; "Birbirini sevmekte, birbirine acımakta ve birbirini görüp gözetmekte müminler, tek bir vücut gibidir. O vücudun bir organı rahatsız olunca öteki organların tamamı uykusuzluk ve derin bir rahatsızlık hisseder. Hasta olan organın ıstırabını daima paylaşırlar. (Buhari, Edeb, 27; Müslim, Birr, 66)

O halde din kardeşliği; Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, siyah-beyaz demeden, menfaat, mevki, makam ve gelecek endişesi hesabı yapmadan kucaklaşmayı emrediyor.

TURGUT KAHVECİ
 

Düzenleme : 13 Haziran 2020 16:17 Okunma : 2374