Karamandan.com

Karamandan.com

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Yapay Zeka Böyle Yaptı
ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, deformasyona uğrayan eski fotoğrafları derin öğrenme yoluyla eskisinden daha iyi hale getiren yeni bir Yapay Zeka (AI) tabanlı algoritma geliştirdi.
Kategori : Teknoloji
30 Haziran 2020 10:53
 
Yapay Zeka Böyle Yaptı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, deformasyona uğrayan eski fotoğrafları derin öğrenme yoluyla eskisinden daha iyi hale getiren yeni bir Yapay Zeka (AI) tabanlı algoritma geliştirdi.

İnsanlık olarak dünyada biriktirdiğimiz görsel veri miktarı akla hayale sığmayacak kadar büyük, ancak tüm görüntüler yüksek kaliteli DSLR fotoğraf makineleri veya onlarla yarışacak kadar yetenekli hale gelen akıllı telefon kameraları tarafından çekilmiyor. 

Bilhassa eski fotoğraflar, yıllara meydan okurken zamanla deforme oluyor. 

Çoğu insan, gerek çocukluk yıllarına geri dönmek gerekse yıllar önceki anılara daha yakından şahit olmak için eski fotoğrafları orijinal kalitelerine geri döndürmek ister. 

Fakat eski fotoğraflara yeniden hayat vermek genellikle zahmetli ve zaman alan bir süreçtir.

Microsoft Research Asia’dan Ziyu Wan ve Bo Zhang’ın önderliğindeki bir ekip, yırtılmaya yüz tutmuş eski fotoğrafları dahi yepyeni hale getiren bir Yapay Zeka (AI) algoritması geliştirdi. 

Varyasyonel Otomatik Kodlayıcı’yı (Variational Autoencoder - VAE) temel alan algoritma, sentetik olarak eşlenmiş verilerle birlikte deforme olan eski fotoğrafları yeniden yapılandırıyor. 

Çizikler, toz lekeleri, bulanıklık, solukluk dahil bir fotoğrafta bulunan neredeyse tüm yapısal kusurları tespit edebilen yapay zeka algoritması, görsel kalite açısından en gelişmiş yöntemlerden yüzde 64.86 oranında daha iyi performans göstermeyi başardı. 

Zamana karşı yenik düşen fotoğraflara muazzam bir restorasyon uygulayan sistem, yetenekleriyle göz dolduruyor.

Okunma : 2343
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da bir köy karantinaya alındı
04 Ağustos 2020 Okunma: 15400 Gündem
Karaman'daki koronavirüs vaka sayısı Bakanlığın raporuna yansıdı
04 Ağustos 2020 Okunma: 9345 Sağlık
Karaman'da tartıştığı kız kardeşini silahla yaraladı
07 Ağustos 2020 Okunma: 8627 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın