Karamandan.com

Karamandan.com

05 Temmuz 2020 Pazar
karaman

KARAMANLI AŞIK GARİP ALİ 82 YAŞINDA ŞİİR KİTABI ÇIKARDI
Karaman’ın Damlapınar Köyü’nden olan Aşık Garip Ali (Hasan Ali Uysal) şiirin yaşı yoktur diyerek 82 yaşında şiir kitabını çıkardı.
Kategori : Teknoloji
29 Mayıs 2020 19:00
 
KARAMANLI AŞIK GARİP ALİ 82 YAŞINDA ŞİİR KİTABI ÇIKARDI

Karaman’ın Damlapınar Köyü’nden olan Aşık Garip Ali (Hasan Ali Uysal) şiirin yaşı yoktur diyerek 82 yaşında şiir kitabını çıkardı.


Yüreğindeki dizeleri 82 yıl boyunca kağıda aktaran Karamanlı hemşehrimiz Aşık Garip Ali eserlerini “Ah Şirin Köyüm” adlı kitapta bir araya topladı.

Karamanımızın tanınmış aşıklarından, Karaman Belediyesi personeli Ahmet Tekin Onguni kitabı yayına hazırlayarak, eserin yayınlanmasında destek verdi.

Ahmet Tekin Onguni kitap ve şair ile ilgili; “Halk aşıkları yaşadıkları toplumun örf adet gelenek ve göreneklerini en iyi şekilde yaşayan, yaşadıklarını gerek sazı eşliğinde çalıp söyleyerek gerekse yazıya dökerek gelecek kuşaklara aktaran kaynak kişilerdir. Bu kişilerden biri de Aşık Garip Ali amcamızdır. Ben ozanımızın şiirlerini okudum ve onun yaşadığı dönem hakkında çok değerli bilgilere sahip oldum. Bu eserlerin kaybolup gitmemesi adına mutlaka kitaplaştırılması gerektiğine inandım ve bilgisayar ortamında hazırlayarak kitabın yayınlanmasına vesile oldum. Bu benim için bir onurdur. Aynı şekilde şiirlerini bir türlü kitaplaştıramayan Ali amcamız içinde çok büyük bir sevinç kaynağı olmuştur. Bu sevincini bana hissettirmesi ve benimle paylaşması unutulmaz bir anı olarak yüreğimde hep var olacaktır”dedi.

Bilgi:

Şair eserinde 82 yıllık yaşantısını sığdırarak vatanımıza, Karaman’a ve köyüne hasretini dile getirmiştir. Kitapta sıla hasreti ve Karamanımızın geçişini anlatan şiirler bulunmaktadır.

Kitabın önsözünü Karamanlı Öğretim Görevlisi Ezgi Tekin Arıcı yazmıştır.

Okunma : 2243
Foto galeri
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 19173 Ekonomi
Karamanlı polis memuru hayatını kaybetti
03 Temmuz 2020 Okunma: 11109 Gündem
Son Dakika! Baldızını Vurdu
03 Temmuz 2020 Okunma: 8420 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın