Karamandan.com

Karamandan.com

22 Mayıs 2019 Çarşamba
''Üretim Olmadan Hiçbir Şey Olmaz''
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, geçtiğimiz yıl ekonomik sıkıntılar ve kur artışı sonrası yaşanan sıkıntıların yeni ekim sezonuna girerken üreticiler açısından olumsuz etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.
Kategori : Tarım
26 Şubat 2019 09:52
 
''Üretim Olmadan Hiçbir Şey Olmaz''

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, geçtiğimiz yıl ekonomik sıkıntılar ve kur artışı sonrası yaşanan sıkıntıların yeni ekim sezonuna girerken üreticiler açısından olumsuz etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Ülkemizin sıkıntılı günlerini aşmak için hızla toparlanmak için önce üretmek zorundayız. Üretmeden tüketirsek ekonomimiz düzelmez. Şu anda var olan tarımsal desteklemeler, başta mazot ve gübre desteklerinin bir an önce gözden geçirilip yeniden düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyim.

Enerji maliyetleri konusunda destek verilemiyorsa, üreticilerden belediyelerin aldığı katkı payı ya da TRT payı gibi fonlar kaldırılırsa enerji maliyetlerimiz de azalabilir.

Tarım tekelleşirse fiyatları tekelinde tutan firmalar belirler. Yani üreticiyi küstürmemek lazım. Zor durumda olan üreticilerimizi küstürürsek, fiyatlar bu yıl olduğu gibi simsarların devreye girmesi ile oldukça yükselir." dedi.

"Üreticilerimiz için umut vericidir"

Bayram, 2019 yılında girdi maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu, gübrede 2018 yılı baz alındığında %60'a yakın fark olduğunu, yine mazot ve enerjide ciddi farklar oluştuğunu dile getirdi.

Zor bir ekim sezonuna giren üreticilerin tarımsal üretimde kullanılan elektrik, sulama suyu ve mazot fiyatlarının çiftçinin altından kalkamayacağı boyutlara ulaştığını da vurgulayan Bayram, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez, çiftçimizin elektrik maliyetinin en kısa sürede %12 ucuzlayacağını açıkladı. Azda olsa çiftçimizi memnun edecek bu çalışmadan dolayı yine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin kendi ifadesi olan; "Gübre de geçen seneye göre yüzde 60 ve yemde yüzde 40 daha fazla girdi maliyeti var. Fiyatları geri çekmeye çalışıyoruz" açıklaması zor durumda olup yeni ekim sezonuna hazırlanan üreticilerimiz için umut vericidir." şeklinde konuştu.

Bayram, "Ekonomik olarak zor günlerden geçen, hızla toparlanan ülkemizi ayakta tutan yine tarım üreticileri olacaktır." diyerek sözlerine son verdi.

 

Okunma : 3017
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
KORKMAZLAR
Gündem haberleri
Karaman'da mera kavgası 4 yaralı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15344 Asayiş
Karaman'da gençlerin intihar girişimleri arttı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15000 Asayiş
TOKİ Karaman Kırbağı 2019 kura çekilişi ne zaman?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10223 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın