Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2019 Çarşamba
Ünver: Bu uygulama yetiştiriciyi sıkıntıya sokar
CHP Karaman Milletvekili Av.
Kategori : Tarım
11 Temmuz 2019 11:46
 
Ünver: Bu uygulama yetiştiriciyi sıkıntıya sokar

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ücretli hale getirilen hayvan aşıları hakkında konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "Tarım ve hayvancılık duvara tosladı" diye seslenen Ünver, "Anlaşılan o ki hayvancılığı batırtmaya kararlısınız" diyerek ücretli hale getirilen aşı uygulama bedellerinin yetiştiriciyi sıkıntıya sokacağını dile getirdi.

Ünver'in Meclis'te yaptığı konuşma şu şekilde:

"Tarım Bakanlığı ücretsiz olarak uyguladığı hayvan aşılarını 8 Temmuz'dan itibaren döner sermaye üzerinden ücret karşılığında uygulamaya başlamıştır. Daha önce sadece uygulayıcıların el emeği karşılığında yapılan aşılar, bu tarihten itibaren aşı bedeli de dâhil olarak uygulanacaktır.

Aşı başına yüzde 500'e varan maliyet artışı getiren bu uygulamadan sonra ne yazık ki bir çok yetiştirici, hayvanını aşılatamayacaktır. Bu da hayvan hareketliliğinin zirveye çıktığı Kurban Bayramı öncesinde salgın hayvan hastalıklarının yurt sathında yayılmasına sebep olabilecektir. 

Tarım ve Orman Bakanına sesleniyorum: Anlaşılan Sırbistan'ın lop etine, Arjantin'in, Brezilya'nın sığırına, Gürcistan'ın samanına muhtaç ettiğiniz hayvancılığı batırmaya kararlısınız. Yem maliyeti altında ezilip fiyat kıskacı altında can çekişen yetiştiricinin hâlinden ne zaman anlayacaksınız? Dümeninde olduğunuz tarım ve hayvancılık duvara tosladı, haberiniz yokmuş gibi davranmaya daha ne kadar devam edeceksiniz?"

 

Okunma : 1808
guney sigorta
EKSPERTİZ
seç
maboto
Gündem haberleri
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9518 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 9367 Asayiş
İntihar etmek isteyen genci emniyet müdürü ikna etti
19 Ekim 2019 Okunma: 8402 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın