Karamandan.com

Karamandan.com

14 Ağustos 2020 Cuma
Topraklama Nasıl Yapılır?
Topraklama sistemlerinin standartlar çerçevesinde ve mühendislik hesapları göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.
Kategori : Tarım
14 Şubat 2020 10:30
 
Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama sistemlerinin standartlar çerçevesinde ve mühendislik hesapları göz önünde bulundurularak yapılması gerekir. Bu anlamda iyi yapılmamış bir topraklama sistemi hayati risk taşımaktadır. Topraklama ile ilgili standartları TSE 62305-1-2-3-4, EN 50164-1-2 çerçevesinde açıklarsak özellikle canlıların bulunduğu alanlarda toprağa geçiş direncinin olabildiğince küçük tutulması oldukça önemlidir. Topraklama sistemi, cihaz üzerindeki kaçak elektriği topraklama kablosu ile alıp toprağa verir.

Topraklama direncinin küçük olması, atmosferik elektrik boşalmalarında yıldırımdan korunma tesislerinde ortaya çıkabilecek yan atlamaları ve riski azaltır. Canlılar için tehlike bulunan yerlerde her bir toprak elektrotu sisteminin toprağa geçiş direncinin en çok 10 ohm değerinde olması istenir. Ayrıca bu değerden ne kadar inilirse o oranda avantaj sağlanmış olunur. Genel olarak topraklama tesisatları aşağıdaki şekillerden biri ile yapılır; Çubuk elektrotla topraklama tesisatı: Topraklama için en az 2-3 adet iletken çubuk gerekir.

Bu çubukların çapı topraklama yapılacak alandaki elektrik akımı tehlikesine göre 12.5 mm ile 40 mm arasında seçilebilir. Tek bir uzun çubuk yerine birkaç parça çubuk kullanmak, çubuklardan birinde herhangi bir sorun olması durumunda sistem çalışmaya devam edebileceğinden daha doğru bir yöntemdir, bu bakımdan daha çok tercih edilir. Kazayağı biçiminde topraklama tesisatı: Üç dal halinde, toprağın 80 cm derinliğine yelpaze biçiminde kazılmış kanallarla yapılır. Bu kanalların şekli kaz ayağına benzediği için bu ismi almıştır.

Levha elektrotu ile topraklama tesisatı: Bu yöntemde iletken olarak çubuk yerine levha kullanılır. Bu levhalar en az 1.5 mm bakır veya 3 mm galvaniz levha olmalı ve yüzey alanları en az 0.5 m^2 olmaldır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, levhanın yüzeyine temas eden toprağın elenmiş olması, içinde kum veya kırılmış taş olmaması, eğer mümkünse ısıtılarak dökülmesi ve topraklamasıdır.

Şerit elektrot ile yapılan topraklama tesisatı: Bu yöntemde iletken olarak bakır şerit kullanılır. Şerit yuvarlak ise çapı en az 8 mm, lama ise boyutları 25x2 mm; uzunluğu en az 20 m olmalı ve şerit etrafındaki toprak elenmiş ve tokmaklanmış, taşlı toprak ise çimlendirilmiş olmalıdır.

Metal elektrotlarla topraklama tesisatı: Kare kesitli borular kullanılarak yapılır. Bu borular en az 6 mm kalınlığında, 1,5 m boyunda, 60x60 köşebent olmalıdır. Ayrıca kare boruların aralarındaki uzaklık boylarından uzun olmalıdır.

Yer altı su boruları ile topraklama tesisatı: Elektrik iletkenliği uygun yer altı boruları ile yapılır. Bu borular en az 50 m uzunluğunda olmalıdır ve kesinlikle PVC kısımları olmamalıdır.

Bina ihata elektrodu ile topraklama tesisatı: İzolasyonsuz bir iletkenle binanın çevresi tamamen sarılması ve bu iletkenin elektrotlarla ( levha, boru veya kazık) topraklanması şeklinde yapılır. Elektrotların arasında uzaklık en az 3 m olmalıdır.

Kaynak: https://www.topraklama.com.tr/

Okunma : 1493
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16387 Asayiş
Müjdeli Corona haberi geldi
10 Ağustos 2020 Okunma: 9512 Sağlık
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
10 Ağustos 2020 Okunma: 9311 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın