Karamandan.com

Karamandan.com

12 Aralık 2019 Perşembe
Mısır fiyatlarının açıklanmaması üreticiyi tedirgin ediyor
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman’da mısır üreticilerinin mağdur olmamak için referans fiyatının açıklanmasını beklediklerini belirtti.
Kategori : Tarım
03 Ağustos 2019 03:43
 
Mısır fiyatlarının açıklanmaması üreticiyi tedirgin ediyor

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman’da mısır üreticilerinin mağdur olmamak için referans fiyatının açıklanmasını beklediklerini belirtti.

Karaman’da yaklaşık 350 bin dekar alana mısır ekimi yapıldığını ve yaklaşık olarak 525.000 ton civarında rekolte beklendiğini söyleyen Bayram, “Geçen yıl mısır fiyatlarının geç açıklanmasından dolayı üreticilerin mağdur oldu. Ayrıca bu yıl tavuk sektöründe yaşanan krizden dolayı mısırda spekülatif hareketler olacak. Bunlara fırsat verilmemesi için Toprak Mahsülleri Ofisi’nin referans fiyatını erken açıklaması üreticilerimizin faydasına olacak.

Diğer yandan üreticilerimizin  geçen yıl TMO'nun açıklamış olduğu 95 kuruş fiyatın üzerine, Bakanlığımızın buğdayda artış olarak açıkladığı %30 zammının mısırda da aynı oranlar ile uygulanarak 1.20- 1.25 kuruş civarında referans fiyatı beklentisi içindeyiz.” dedi.

“Çiftçilerimiz zorluklara rağmen üretmeye devam ediyor”
Bayram, Türkiye’nin özellikle son birkaç yıldır iç ve dış etkiler ile ekonomik sıkıntılar yaşadığını ve bundan da en çok üreticilerin etkilendiğini belirtirken, “Her türlü sıkıntılara rağmen çiftçilerimiz  üretmeye devam etmeye çalışmaktadır.

Aşırı maliyet artışından dolayı başta mazot, gübre, ilaç ve enerji fiyatlarındaki gerçekleşen artışların zor bir üretim yılında ayakta durmaya çalışan çiftçilerimizin zarar etmesine sebep olabilir.  Aynı zamanda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyatı açıklaması ile piyasalarda oluşacak spekülatif hareketlerin oluşmasının da önüne geçilebilir.” şeklinde konuştu.

 

Okunma : 7273
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
YARIŞMA
seç
guney sigorta
MEVLANA YEMEK
İSABET
Gündem haberleri
Karaman’da karı-kocayı trafik kazası ayırdı  
09 Aralık 2019 Okunma: 14278 Asayiş
Karaman'da 4 kişi suçüstü yakalandı!
09 Aralık 2019 Okunma: 11273 Asayiş
Karaman'a önce bol yağmur ardından sağanak kar!
10 Aralık 2019 Okunma: 9681 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın