Karamandan.com

Karamandan.com

13 Kasım 2019 Çarşamba
Meyve Fidanı
Meyve fidanı yetiştiriciliği ülkemizin en büyük çaplı gelir ve kalkınma yöntemlerinden bir tanesidir.
Kategori : Tarım
19 Ekim 2019 17:26
 
Meyve Fidanı

Meyve fidanı yetiştiriciliği ülkemizin en büyük çaplı gelir ve kalkınma yöntemlerinden bir tanesidir. Fidan ara içerisinde üretimi yaparken birçok yönden verimlilik düşünülmeli ve ekolojik yönden de verimli olup olamayacağının inceletilmesi önemlidir. Ayrıca, kendi bahçeniz mi yoksa ticari amaçlı bir fidan üretimi mi olacak ona göre de ayrıca düşünülmesi gereken unsurlar olacaktır.

Fidancılık günümüzde birçok kişinin aktif olarak uğraştığı bir iş sektörüne de dönüşmektedir. Eğer ticari bir fidancılık yapacaksanız, üretimi yapacağınız dikim bölgesinde bulunan yerin, ısısı, güneş görüp görmediği, rüzgar unsurları hatta nem ve en önemlisi iklim şartlarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Fidanlar kış dönemi don olayları ile karşılaşmamalıdır.

Fidan üretimi için bilinen en uygun bölgeler güney ve batıya doğru bakan bölgelerimizdir. Eğer eğimli bir arazi ise çok dik oluşu suyun direk akıp gitmesini ve toprağın verimsiz olmasına sebep olabilmektedir. Hiçbir şekilde don gibi olayların olmadığı bölgeler ve alanlar seçilmelidir. Bir diğer önemli konu ise, ticari fidan üretimi yapıyorsanız bu üretim alanına giden yol, elektrik hatta su var mı gibi konulardır. Çünkü bakım dönemleri hatta hasat dönemleri veya fidanların toplanması için bu unsurlar önemlidir. Çünkü insan gücüne ihtiyaç duyan bu sektörde, bu ciddi maliyetlere sebep olacaktır ve üretim maliyetleri artacaktır.

Önerilen diğer konu ise, bu fidan ve bu fidanlar üretim ihtiyacı olan bölgelerde yetiştiriliyorsa, nakliye gibi ek ücretlerin de tarafınıza kar olarak kalacağını unutmamakta fayda var. Kentya gibi bitkilerin üretimleri zor olsa da meyve fidanları bolca üretilir.

Geçirgen toprak kullanmanız önemlidir. Geçirgen olması ve kolay da işletilebilir yani işlenir durumda olmalıdır. Bir diğer önemli konu da bu fidanların yakın dönemlerde bu alanda fidan dikilmemiş olması önemli olacaktır. Çünkü, toprağın emilen vitamini ve besinleri yeniden yerine gelmeden yapılacak olan dikim işlemi sonucunda verim düşecektir. Eğer ulaşımın ve yerleşimin olmadığı bölgelerde fidan dikim işlemi yapılıyorsa bir çok yabani hayvanın saldırısına uğrayabilir ve çit gibi önlemlerin alınması doğrudur. Eğer yabani hayvanlarla dolu bir arazi ise dikenli olması önerilir ve bol sıkıca dallarının da olması gerekir.

Bir çok hastalık barındırdan bitki varsa arındırılmalıdır ve mümkünse de kışın yaprak dökmeyen bitkiler ile dolandırılmalıdır. Her ne olursa olsun, gübreleme çok önemlidir. Bitkilerin humus ve azot gibi bileşenlerin su miktarını arttırdığı bilindiği için bu gübreleme ile bu maddelerin kullanılması önemlidir. Fidan üretimi yaparken bir diğer önemli konu da, fidanların kendine verimli olması durumudur ve kendini tozlayabilen meyve fidanı üretimi çok daha karlı olabilmektedir.

Okunma : 1131
seç
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmen tutuklandı
12 Kasım 2019 Okunma: 13545 Asayiş
Karaman'da yeni iş yeri açıldı
09 Kasım 2019 Okunma: 9756 Ekonomi
Karaman Kamu-Sen: Bu bütçe memurun bütçesi değil
12 Kasım 2019 Okunma: 6863 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın