Karamandan.com

Karamandan.com

14 Ağustos 2020 Cuma
Mehmet Bayram: Köylümüze sahip çıkmalıyız
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, "Tarımı terk edemeyiz, tarım ürünlerinin üretiminden vazgeçemeyiz.
Kategori : Tarım
12 Aralık 2019 17:17
 
Mehmet Bayram: Köylümüze sahip çıkmalıyız

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, "Tarımı terk edemeyiz, tarım ürünlerinin üretiminden vazgeçemeyiz. Tarım ürünleri bizim ekmek kapımız." dedi.

Karaman’da yaklaşık 45-50 tane dağ köyünde yıllarca geçim kaynağı olan üzüm bağları suma fabrikasının alımı bırakması ile bakımsız ve kurumaya başladı.

Köylerde bağcılığın azaldığını belirten Başkan Bayram, "Gençler köyleri terk etti, kalan yaşlı ve ihtiyarlar da bunlarla uğraşmak istemiyor. Bağcılık yeniden canlanmalı, teşvik edilmeli . Eskimiş kütükler tamamen sökülmeli ve tespit edilen alanlarda bağcılık devam ettirilmelidir.

Karaman Ziraat Odası olarak üzüm bağlarının gelişmesi için sürekli üreticilerimizi desteklemek katkı sağlamak için var gücümüzle çalışmaktayız. Özellikle son yıllarda Ekşi kara üzümü para etmesiyle bazı köylerimizde yeniden alternatif ürün olarak bağlar  yapılmaya başlanmıştır.

Bağcılığın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Karaman İl Özel idaresi  yaklaşık 50 bin adet  Ekşikara üzümü fidanı vererek destek sağlamıştır Buda üzüm üreten çiftçilerimizi memnun etmiştir.

Bu desteklerin sağlanması ilimizde bağcılık yapan köylerimizi yeniden teşvik ederek köylerimizde istihdam sağlayarak ekonomimize katkı sağlayacaktır.

Ziyaret ettiğimiz İl genel Meclisi Başkanımız Adem Kapar, 2020 yılı İçin  bütçe ayırarak fidan desteği sağlayacaklarını belirtmiştir. 

Yapmış oldukları destekler için Karaman Valimiz Fahri Meral'e, İl Özel idaresi Genel Sekreteri Evren Çakır’a İl Genel Meclisi Başkanı Adem Kapar’a ve İl genel meclis üyelerimize, çiftcilerimiz adına teşekkür ediyoruz." dedi.

 

Okunma : 4558
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16345 Asayiş
Müjdeli Corona haberi geldi
10 Ağustos 2020 Okunma: 9492 Sağlık
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
10 Ağustos 2020 Okunma: 9283 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın