Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ocak 2020 Pazar
Mehmet Bayram: Köylümüze sahip çıkmalıyız
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, "Tarımı terk edemeyiz, tarım ürünlerinin üretiminden vazgeçemeyiz.
Kategori : Tarım
12 Aralık 2019 17:17
 
Mehmet Bayram: Köylümüze sahip çıkmalıyız

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, "Tarımı terk edemeyiz, tarım ürünlerinin üretiminden vazgeçemeyiz. Tarım ürünleri bizim ekmek kapımız." dedi.

Karaman’da yaklaşık 45-50 tane dağ köyünde yıllarca geçim kaynağı olan üzüm bağları suma fabrikasının alımı bırakması ile bakımsız ve kurumaya başladı.

Köylerde bağcılığın azaldığını belirten Başkan Bayram, "Gençler köyleri terk etti, kalan yaşlı ve ihtiyarlar da bunlarla uğraşmak istemiyor. Bağcılık yeniden canlanmalı, teşvik edilmeli . Eskimiş kütükler tamamen sökülmeli ve tespit edilen alanlarda bağcılık devam ettirilmelidir.

Karaman Ziraat Odası olarak üzüm bağlarının gelişmesi için sürekli üreticilerimizi desteklemek katkı sağlamak için var gücümüzle çalışmaktayız. Özellikle son yıllarda Ekşi kara üzümü para etmesiyle bazı köylerimizde yeniden alternatif ürün olarak bağlar  yapılmaya başlanmıştır.

Bağcılığın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Karaman İl Özel idaresi  yaklaşık 50 bin adet  Ekşikara üzümü fidanı vererek destek sağlamıştır Buda üzüm üreten çiftçilerimizi memnun etmiştir.

Bu desteklerin sağlanması ilimizde bağcılık yapan köylerimizi yeniden teşvik ederek köylerimizde istihdam sağlayarak ekonomimize katkı sağlayacaktır.

Ziyaret ettiğimiz İl genel Meclisi Başkanımız Adem Kapar, 2020 yılı İçin  bütçe ayırarak fidan desteği sağlayacaklarını belirtmiştir. 

Yapmış oldukları destekler için Karaman Valimiz Fahri Meral'e, İl Özel idaresi Genel Sekreteri Evren Çakır’a İl Genel Meclisi Başkanı Adem Kapar’a ve İl genel meclis üyelerimize, çiftcilerimiz adına teşekkür ediyoruz." dedi.

 

Okunma : 4056
Foto galeri
maboto
YARIŞMA
İSABET
seç
guney sigorta
MEVLANA YEMEK
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karamanlı gelin ve kaynana ünlü yarışmaya katıldı
15 Ocak 2020 Okunma: 55838 Magazin
Tüfekle vurulmuş olarak hastaneye bırakılan şahıs öldü
18 Ocak 2020 Okunma: 21333 Asayiş
Kar yeniden geliyor! Karaman hava durumu
16 Ocak 2020 Okunma: 19808 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın