Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ağustos 2019 Çarşamba
Konya Ovası’na "Hayvancılık" desteği
Türkiye’de tarım ve hayvancılığın daha çok gelişmesi için KOP %50 hibe desteği başvuruları başladı.
Kategori : Tarım
13 Mart 2019 17:59
 
Konya Ovası’na "Hayvancılık" desteği

Türkiye’de tarım ve hayvancılığın daha çok gelişmesi için KOP %50 hibe desteği başvuruları başladı.

Konuyla ilgili sitemize açıklamalarda bulunan Karaman Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Yücel Yaman Konya Ovası Projesi kapsamındaki Karaman İlinde hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacağını bildirdi. Yaman; "Yeni ahır ve ağıl yapımı, koç, teke, makine, ekipman ve alet alımına yüzde 50 hibe verilerek hayvancılık yatırımlarına destek verilecek."dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Verilecek olan yüzde 50 hibe desteği için çiftçilerimize yardımcı olacağız diyen Karaman Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Yücel Yaman konuyla ilgilenen üreticilerin birliğe gelerek detaylı bilgi alabileceklerini de vurguladı.

TEBLİĞDE NELER VAR

Resmi Gazete’de yayımlanan Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliğde dikkat çeken maddelerden bazıları şöyle:

>> Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı  en az 10 en fazla 50 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli ve başvuru tarihinden en az bir yıl önce bu sistemlerde kayıt altına alınmış aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanır.

>> İnşaat yatırımı, damızlık koç-teke alımı ve makine alet ve ekipman alımı yatırım konusu Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri kapsamındaki illerde uygulanır.

>> Damızlık boğa alımı yatırım konusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki illerde suni tohumlama hizmetinin ulaştırılmasında teknik ve coğrafi koşullara bağlı aksaklık yaşanan yerlerde uygulanır.

>> Yeni yapılacak ahırlar, DAP ve DOKAP bölgelerinde kapalı veya yarı açık sistem, GAP ve KOP bölgesinde ise açık veya yarı açık sistem olacaktır. Ağıllarda ise ağıl tipi seçimi hususunda il müdürlükleri yetkilidir. Ahır/ağılların teknik kriterleri Bakanlıkça belirlenir.

>>İnşaat gider kalemleri; kapasiteye uygun yeni ahır/ağıl, gübre çukuru ve ekipmanları zorunlu olmak üzere, yem deposu, silaj çukuru, süt sağım odası, soğutma sistem odası ve küçükbaş yıkama ünitesi inşaatları veya bunlardan herhangi birini ve/veya esaslı onarım inşaatlarını kapsar.

>>İnşaat yatırımlarında kullanılacak her türlü malzeme/ekipman yeni olacak ve ikinci el malzeme/ekipman kullanılmayacaktır.

>>Hibe kapsamında satın alınan damızlık erkek materyalin 2 yıl süre ile satılmayacağına, ahır/ağıl yapımı ve makine alet ve ekipman alımı hibelerinde ise işletmenin 3 yıl boyunca aktif olacağına dair yatırımcıdan taahhütname alınır. Taahhütname il müdürlüğü ile yatırımcı arasında imzalanır.

BAŞVURULAR

>> İnşaat yatırımı   ve makine alet ve ekipman alımı yapmak isteyen yatırımcılar, yatırımı  yapacağı  yerdeki il müdürlüğüne; damızlık boğa ve koç-teke alımı  hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar il/ilçe müdürlüklerine, her üç yatırımı da yapmak isteyen yatırımcılar ise il müdürlüğüne başvurur.

>> Başvurular her yıl 1 Ocak-31 Mart arasında alınır. Genel Müdürlük gerekli gördüğü takdirde merkez proje değerlendirme komisyonu kararı ile başvuru süresini uzatabilir, kısaltabilir ya da yıl içerisinde yeniden başvuru çağrısı yapabilir.

Okunma : 5606
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 39988 Eğitim
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 12276 Asayiş
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 12103 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın