Karamandan.com

Karamandan.com

26 Ekim 2020 Pazartesi
"Karaman'ın elması kaybolmasın"
Karaman Tarım ve Orman Müdürlüğü ile KOP İdaresi ve Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle Karaman'daki elma işçilerine hasat eğitimi verildi.
Kategori : Tarım
18 Eylül 2020 16:44
 
"Karaman'ın elması kaybolmasın"
karaman

Karaman Tarım ve Orman Müdürlüğü ile KOP İdaresi ve Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle Karaman'daki elma işçilerine hasat eğitimi verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, KOP İdaresi ve Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliği ile 15 Eylül 2020 tarihinde elma bahçelerinde hasat yapan işçilere hasat kayıplarını önlemek amacıyla elmanın nasıl toplanması gerektiği, kullanılacak alet ve ekipmanların nasıl olması gerektiği ve hijyen kurallarıyla ilgili hasat eğitimi düzenlendi.

Ayrıca 16 Eylül 2020 tarihinde soğuk hava depolarında ürün paketleme bantlarında görevli personellere ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda üreticilerimize yönelik ürünün depoya geldikten sonra paketlenme aşamasına kadar olan kayıpların önlenmesi için dikkat edilecek hususlar hakkında depolama ve paketleme ile ilgili bilgiler verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Karaman'ın elma üretimi bakımından Türkiye’de ilk üç sırada bulunduğunu, ilimizden yaklaşık 450-600 bin ton ürün hasat edildiğini, elde edilen ürünün yaklaşık %30-40’ının yetersiz beslenme, mücadele, ürün seyreltmesinin yetersiz yapılması, hasat ve depolama esnasında meydana gelen hatalardan dolayı kalitesinin düşerek meyve suyu fabrikalarına gönderildiğini bunun da Karaman ekonomisine sağlayacağı katma değeri olumsuz etkilediğini belirtti.

Şahinbaş, ayrıca hasatta ve soğuk hava depolarında çalışan tarım işçilerinin hasat, depolama ve hijyen konularında sürekli olarak eğitime tabi tutulmaları gerektiğini, İl Müdürlüğü olarak üreticilerimize eğitim desteği vermeye devam edeceklerini ifade etti.

 

Okunma : 1618
Foto galeri
REKLAM
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 14935 Gündem
80 yaşında ceviz ağacından düştü
24 Ekim 2020 Okunma: 9494 Gündem
2,5 ay sonra yeniden trafiğe açıldı
23 Ekim 2020 Okunma: 5555 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın