Karamandan.com

Karamandan.com

17 Şubat 2020 Pazartesi
Karaman'da kenevir yetiştirilecek mi?
Bilinen en eski bitkisel hammadde kaynağı olan ancak uyuşturucu riski nedeniyle üretimi sınırlandırılan kenevir, yeniden Türkiye’nin ve Karaman'ın gündeminde.
Kategori : Tarım
09 Ekim 2019 15:57
 
Karaman'da kenevir yetiştirilecek mi?

Bilinen en eski bitkisel hammadde kaynağı olan ancak uyuşturucu riski nedeniyle üretimi sınırlandırılan kenevir, yeniden Türkiye’nin ve Karaman'ın gündeminde.

Karamanlı çiftçilerin Karaman'da yasak olan kenevir bitkisi yetiştirebilmek için yaptıkları talepler üzerine harekete geçen Karaman Milletvekili Recep Şeker Tarım Bakanlığına yazdığı yazının cevabını 9 ay sonra aldı.

Milletvekili Recep Şeker'in, kenevir yetiştiriliciğine ilimizinde dahil edilmesi yönündeki taleplerine Tarım Bakanlığından gelen cevapta, "Üretim alanları belirlenirken değerlendirilecek" denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş Karaman'da kenevir yetiştirilmesi ile ilgili talebe; Toprak ve iklim şartlarının uygunluğu bakımından Karaman'nın izinli kenevir yetiştiriciliği yapğılabilecek iller arasına alınması hakkındaki talebiniz incelenmiş olup kenevir üretim alanlarına yönelik değerlendirme çalışmalarında dikkate alınacaktır" ifadelerine yer verildi

Nerede kullanılır?
Kurşun geçirmez yelek, Akü kapları, Uçak kaporta ve kanatları, Gemi gövdesi, Kağıt, Kumaş, iplik, Kiremit, Bina kaplaması, Tıbbi ilaçlar, Mobilya, Poşet, Gıda

19 ilde üretiliyor

Uyuşturucu yapımında da kullanıldığı için kenevirin üretimi devlet gözetimi altında kotalı şekilde sınırlı şehirlerde yapılıyor. Bakanlığın izinleri doğrultusunda Amasya, Antalya, Burdur, Bartın, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop,Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde üretimi yapılıyor.

Denetimde taviz yok

Kenevirin kötüye kullanım imkanı olmasından dolayı Türkiye’de bu bitkinin denetimleri tavizsiz bir şekilde sürüyor. Kenevir üretiminin belirlendiği yerlerde çiftçiler 1 Ocak ila 1 Nisan arasında il ve ilçe tarım müdürlüklerine giderek bakanlığın hazırlamış olduğu kenevir ekme formunu dolduruyor. Bu forumda çiftiçin hangi endüstri alanında ekim yapacağını belirtirken, ekim ve hasat dönemleri başladığı zaman Jandarma, ziraat mühendisleri ve ziraat teknikerleri ayda bir tarlanın gelişim sürecini takip ediyor. Kuralların dışına çıkılırsa tarladaki ürün imha ediliyor.

Yeşil Hazine: Kenevir

Türkiye'de uzun yıllardır yasaklı olan ve 2016 yılında 19 ilde yetiştirilmesi kontrollü olarak serbest bırakılan sanayi keneviri bitkisi, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Burada kenevire dayalı yapılması gereken bazı şeyler varsa o ithal ürünlerle yapıyoruz. Ama şimdi yeniden bu alanda inşallah Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içerisine giriyor ve bu adımları atacağız. Yeniden bunu üreteceğiz." açıklamasıyla gündeme geldi.

ERDOĞAN DEVREDE

4 ayda yetişen verimi yüksek kenevir üretimi artarsa birçok sektörü ithalattan kurtarabilir. “Ülkemizde keneviri yok ettik” diyen Erdoğan yeni çalışma başlatacaklarını duyurdu.

Bugün 5 milyar dolar civarını bulan endüstriyel kenevir pazarının, 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Türkiye’de 2016’dan beri sınırlı üretimine izin verilen kenevir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yeniden gündeme geldi. Buna göre, Tarım Bakanlığı bünyesinde kenevir üretimine yönelik çalışmaların başlatılacağı öğrenildi. Başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerde örnekleri olan endüstriyel kenevir üretiminin ekonomiye katkısını uzmanlar Yeni Şafak’a anlattı.

ENDÜSTRİYEL KATKISI YÜKSEK

Türkiye’de kenevir üretimin sınırlandırılmasından dolayı ürün tedarikini yurt dışından yapmak zorunda kaldıklarını belirten Technoarge Genel Müdürü Muzaffer Gökçimen, “Bu ürünü Türkiye’den temin edemediğimiz için Malezya ve Polonya’dan almak zorunda kalıyoruz. Bizim bu ürünün sapıyla yani endüstri boyutuyla işimiz var. keneviri yurt dışından iplik ya da kumaş halinde alıyoruz. Atölyemizde işleyip kullanıma sunuyoruz” diye konuştu.

HER SEKTÖRE AYRI KENEVİR TÜRÜ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aytaç da, kenevirin bünyesinde uyuşturucu olmayan çeşitleri bulunduğuna dikkat çekti. İki yıl sonra bu ürünlerin piyasaya sunulacağını anlatan Aytaç, “Farklı çeşitlerde üretime sunulacak kenevir ile birlikte ilaç sektörü için ayrı, tekstil üretimine uygun kenevir çeşitleri olacak. Bakanlığın yayınladığı yönetmelikte de hangi amaçla üretim yapacaksanız, o kısımları kullanacaksınız yönünde bir talimat bulunuyor” ifadesini kullandı. Maliyeti az üretimi kolay olan keneverin 1 dönüm hasatıyla, 4 dönüm ağaçtan üretilen kadar kağıt elde ediliyor. Yine kenevir, bir X-ray cihazının sıfır radyasyonla kullanılmasını da sağlayabiliyor.

Erdoğan’dan talimat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kenevir üretimine ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizde keneviri yok ettik. Kenevirden atlet, fanila dokunurdu. Çünkü teri emmesi çok farklı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor. Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor. Birilerinin bu işi başlatması lazımdı. Şu anda biz de bunun çalışmasını yapıyoruz.”

Selüloz oranı fazla

MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Üst Kurulu Başkanı Halim Aydın, selüloz açısından çok zengin olan kenevirin liflerinin petrol yan sanayi ürünü olarak kullanıldığını aktardı. Kenevirin; Kastamonu, Samsun, Kocaeli, Adana, Amasya, Sivas, İzmir’de iklim olarak yetiştirilmeye uygun olduğunu da belirten Aydın, “Tohumları ise besleyici olduğu için gıda olarak kullanılır” dedi.

Okunma : 3044
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
başarı
seç
YARIŞMA
maboto
Gündem haberleri
Otomobilde ‘al-sat' dönemini bitiren çalışma
13 Şubat 2020 Okunma: 28925 Gündem
Karaman'a Büyük Saygısızlık
16 Şubat 2020 Okunma: 15813 Gündem
Karaman'da silahlı magandalar dehşet saçtı
16 Şubat 2020 Okunma: 8917 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın