Karamandan.com

Karamandan.com

23 Mart 2019 Cumartesi
Karaman'da Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanı
Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu, Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirledi.
Kategori : Tarım
25 Şubat 2019 09:25
 
Karaman'da Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanı

Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu, Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirledi.

Tohum firmasının üreteceği hibrit ayçiçeği tohumluğu için Kazımkarabekir İlçesi, Mecidiye, Karalgazi, Kisecik, İslihisar, Demiryurt, Eminler ve Kaşoba Köylerini kapsayan araziler Özel Üretim Alanı olarak belirlendi.

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise;

"5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu 15.02.2019 Cuma günü toplanarak Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirlemiştir.

Tohum firmasının üreteceği hibrit ayçiçeği tohumluğu için Kazımkarabekir İlçesi, Mecidiye, Karalgazi, Kisecik, İslihisar, Demiryurt, Eminler ve Kaşoba Köylerini kapsayan araziler Özel Üretim Alanı olarak belirlenmiştir.

Belirtilen bölgelerde firma ile sözleşmeli hibrit ayçiçeği üretecek olan çiftçilere ait parsellere 2.000 m mesafede tohumluk üretimi haricinde ayçiçeği üretimi yapmak yasaktır. Özel üretim alanları ile ilgili bu yasağa uymayarak tohumluk harici ayçiçeği ekimi yapan çiftçilere 9.025,99 TL para cezası kesilerek ürünü imha edilecektir.

Duyurular ilgili ilçe ve köylerde 7 gün süre ile askıda kalacak ve ilanı yapılacaktır. Ayrıca yerel basın ile http://www.karaman.tarimorman.gov.tr internet sayfasından ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından mesaj göndermek şeklinde duyurusu yapılmıştır. İlan ve askıdan 7 gün sonra itirazlar yapılacak, daha sonra yapılan itirazlar değerlendirilmeyecektir." denildi.

 

Okunma : 3901
tekin
maboto
ak parti
guney sigorta
Gündem haberleri
Yeni Zelanda teröristi Karaman'a gelmiş!
20 Mart 2019 Okunma: 20284 Gündem
Meteoroloji'den Karaman için 'Sarı Alarm'
22 Mart 2019 Okunma: 15536 Hava Durumu
Kepçe ile tarla düzeltirken tarihi yapı buldu
21 Mart 2019 Okunma: 7519 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın