Karamandan.com

Karamandan.com

17 Temmuz 2019 Çarşamba
Karaman'da "Macar Fiği Tohumu" dağıtıldı
Karaman'da Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında çiftçilere Macar Fiği tohumu dağıtıldı.
Kategori : Tarım
14 Aralık 2018 09:50
 
Karaman'da "Macar Fiği Tohumu" dağıtıldı

Karaman'da Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında çiftçilere Macar Fiği tohumu dağıtıldı.

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise;

"Bakanlığımız bünyesinde Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce İlimizde yürütülmekte olan ve bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından karşılanan Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi ile İlimizin kırsal dezavantajlı dağlık bölgelerinin kırsal kalkınmasının sağlanarak gelir seviyesinin yükseltilmesi için desteklerimize devam ediyoruz.

Bu kapsamda proje sahasında yer alan Merkez ilçemizden 54 köy ile birlikte Sarıveliler ilçe merkezi ve köylerinde toplam 125 çiftçimize, 14.500 kg Macar Fiği tohumu tamamı hibe olarak dağıtılmıştır.

Proje hedef kitlemizi oluşturan arazi varlığı sınırlı ve parçalı olan, tarımsal gelir düzeyi düşük üreticilerimizin üretimlerini artırmaya yönelik bu destekleme ile hayvancılık için en önemli girdilerinden biri olan kaba yem ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Macar Fiğ tohumluğunun dağıtımının yapılması ile bölgemizde soğuğa ve kurağa dayanıklı, kıştan zarar görmeyen bir yem bitkisi olan Macar Fiği ekiminin yaygınlaştırılması ve kaba yem üretiminin artırılması hedeflenmiştir.

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi sahasında bulunan köylerimizde; arazi varlığı sınırlı ve parçalı olup, dağıtımını yaptığımız Macar Fiği tohumlarının kırsal dezavantajlı dağ köylerimizde hayvancılık yapan üreticilerimizin gelirlerinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyor, ilimiz tarımına ve çiftçilerimize hayırlı olmasını, bereketler getirmesini diliyoruz." denildi.

Okunma : 1773
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da Trafik Kazası; 1 Yaralı!
15 Temmuz 2019 Okunma: 18751 Asayiş
Genç Yarışçımız Koray Kehya 1.Oldu 
15 Temmuz 2019 Okunma: 7258 Spor
Yatağa mahkum eşini terk eden kadına nafaka bağlandı
16 Temmuz 2019 Okunma: 6091 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın