Karamandan.com

Karamandan.com

28 Ocak 2021 Perşembe
Karaman’da Elma Hasadı Kayıplarına Son
Karaman’da KOP tarafından desteklenen “Elmada Hasat Teknikleri” eğitimi yapıldı.
Kategori : Tarım
24 Ekim 2020 10:13
 
Karaman’da Elma Hasadı Kayıplarına Son

Karaman’da KOP tarafından desteklenen “Elmada Hasat Teknikleri” eğitimi yapıldı.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kaynaklarınca finanse edilen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karaman İli Elma Üreticileri Birliği işbirliğinde yürütülen Elmada Hasat Kayıplarının Önlenmesi Projesi kapsamında elma toplayıcılarına yönelik üreticilerimizin kendi bahçelerinde “Elmada Hasat Teknikleri” eğitimi yapıldı.

KOP İdaresince elma toplama kovalarına giydirilmek üzere 1.000 (bin) adet süngerli membran kılıf dağıtımı töreni 23 Ekim 2020 tarihinde yapıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapılan törene; Milletvekilleri Sayın Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram,  tarım paydaşları ve STK temsilcilerimizin katılımları ile gerçekleştirildi. Törende Karaman Elma Üreticileri Başkanı Ahmet Yıldız ve Başkan Yardımcısı Celil Serin’e süngerli membran kılıflar teslim edildi.

Törende milletvekili Dr. Recep Şeker, Karaman’daki elma üretiminde önemli ekonomik zarara sebep olan hasatta toplama kayıplarının önüne geçmek amacıyla KOP İdaremizce proje yapılarak daha önce eğitimler düzenlendiğini, daha sonra da hasadın yapıldığı bu dönemde de üreticilerimize membran kılıflarının dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade ederek, hasat kayıplarını önlemek açısından üreticilerimizin bilinçlendirilmesinde önemli mesafeler kat edildiğini söyledi.

Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’de konuşmasında, Karaman’ın elma üretimi bakımından önemli bir konumda olduğundan bahsederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Müdürü Yusuf Şahinbaş ise, Karaman’ın elma ağacı sayısında birinci sırada olduğunu, elma üretiminde ise ikinci sırada yer aldığını ifade ederek, Karaman’ın bu sıralamada yükselmesi ve yerini muhafaza etmesi için çalıştıklarını ve bundan sonra da yeni projelerle çalışmalarının devam edeceğini söyledi. “Bu çalışmalarında destek veren Konya Ovası Projesi(KOP) İdaresi Başkanlığına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Okunma : 2413
Foto galeri
sağlam pen
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman AK Parti'den 4 kişi Daha İstifa Etti
26 Ocak 2021 Okunma: 8304 Siyaset
Karamanlı polis trafik kazasında ağır yaralandı
25 Ocak 2021 Okunma: 7538 Asayiş
Karaman'da 137 işletmeye ceza uygulandı
26 Ocak 2021 Okunma: 4762 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın